Divadlo s kapkou ironie: Hry, které nás baví i nutí k zamyšlení

Dnes večer ovuluji


Citlivé téma, které dnes řeší spousta žen, je hlavním námětem one woman show Ivy Pazderkové Dnes večer ovuluji. Šestatřicetiletá Clara má dlouhodobý vztah a se svým přítelem chce dítě. A udělá všechno pro to, aby ho měla. Ze svobodné sebevědomé ženy se stává matka čekatelka hnaná touhou splnit si jediný cíl a připravená mu obětovat všechno. Na růžově nasvícené scéně se odehrává příběh místy neskutečně vtipný, místy plný zoufalství a smutku, protože přesně taková je cesta za dítětem, když se početí nedaří. Zkoušení zaručených rad kamarádek, doporučení specialistů, gynekologická vyšetření, naděje při opakovaných pokusech i zklamání, když nevyjdou… Iva Pazderková, sama dosud bezdětná, se tohoto i pro sebe velmi citlivého tématu ujala bravurně a snaží se ho odtabuizovat. Ať už zrovna ovulujete nebo ne, běžte se na její emoční jízdu do Divadla Metro podívat.

Mohlo by se vám líbit

Social freezing: Na nový fenomén zmražení vajíček sází stále více žen

Blížíte se třicítce, ale po vašem boku nestojí muž, který by za to stál. Nebo máte spoustu jiných plánů, které chcete stihnout předtím, než vám do života vstoupí dítě. Dva nejčastější důvody, proč se ženy rozhodují nechat si zamrazit vajíčka a nepromarnit díky tomu svou šanci mít někdy v budoucnu dítě. Na social freezing spoléhá stále více žen a jejich věk se snižuje.
elle.cz

Fifty

Podobně hořké téma jako snaha ženy o dítě je krize muže po padesátce. V představení Petra Zelenky Fifty exceluje Ivan Trojan. Role cynického padesátníka Davida, který dosáhl v životě už všeho, ale nic ho nebaví, mu sedla jako druhá kůže. David bydlí na hausbótu, má za sebou komplikovaný rozvod, před sebou rozchod, se synem si nerozumí, dnešním mladým lidem už taky moc ne, nic ho nebaví… jediné, po čem v životě opravdu touží, je zažít švédskou trojku. Tak hurá, aspoň něco. Všechny svoje problémy a konfrontace s dnešním světem Ivan aka David komentuje s neuvěřitelným vtipem a Dejvické divadlo si díky němu může udělat další čárku na seznam povedených her. Hořkosladká plavba padesátníka dnešním světem vás bude bavit.

Čarodky aneb Žena bez espritu a muž s fluidem hledají společnou chemii

Abychom nezůstávali jen v Praze, jako must-see divadelní hra je hodnocená i romantická komedie Čarodky, která je k vidění v Brně. Zakomplexovaná právnička bez espritu Kateřina se v Brně seznámí s muzikantem s fluidem Miroslavem. V průběhu jediného jarního víkendu od Čarodějnic po první máj stihnou projít nejen mnoha brněnskými zákoutími, ale i zákoutími rodící se náklonnosti a srovnat se s tím, co si v průběhu života odnesli z předchozích nevydařených vztahů i ze vztahů s rodiči. Vydařené představení připravila věkově „zkušenější“ část oblíbeného BuranTeatru, která si nově říká Vejminek.

Mohlo by se vám líbit

AMERIKÁNKA: Intimní hra, která se vám dostane pod kůži

Tereza Voříšková, Eliška Křenková a Ema Černá! Tři dívky, které si podmanily jeviště karlovarského divadla.
elle.cz

Vina Vína

Dcery rodičů, kteří už mají v divadle i filmu zvučná jména, se rozhodly stvořit vlastní divadelní představení. Rozálie Anežka Prachařová, Josefína Veronika Prachařová aSofie Frieda Höppnerová vytvořily studentský projekt s názvem Vina Vína, které hraji v Divadle v Celetné. Šestice mladých lidí ztratí svého kamaráda a musí se vyrovnat nejen s jeho smrtí, ale i s otázkami a pocity viny, které s sebou tragédie přinesla. Do případu se vloží policie, která chce zjistit, jestli šlo o nehodu nebo záměr, ale vyvolá jen další otázky, konflikty a rozpad party přátel. Na řadu přichází psycholožka… Ambiciózní projekt stejně naladěných kamarádek si klade za cíl do divadel přitáhnout i mladší generaci a nevede se jim v tom špatně. Premiéra hry Vina Vína se stala jednou z nejočekávanějších premiér konce loňského roku.

 

Zdroj: Divadlometro.cz, i-divadlo.cz, aplausin.cz, prazskypatriot.cz, idnes.cz