Bojíte se ráda? Pak tohle musíte vidět

Jelikož se z večerní náplavky pomalu přesouváme do vyhřátých sálů, vyhlašujeme podzim obdobím kultury. Ať už jste milovnice seriálů na Netflixu, nebo se ráda upravíte do divadla, máme pro vás několik tipů na díla, která nesmíte minout. Jen menší upozornění – možná budou trošku psycho, strašidelné a místy depresivní. Ale to k příchodu zimy zkrátka patří, ne?

Film

Českou kinematografií zcela otřásl film Nabarvené ptáče od Václava Marhoula. A to ve všech směrech. Tématem, celosvětovým přesahem i uměním režiséra sehnat autorská práva na filmové zpracování slavné stejnojmenné knihy Jerzyho Kosińského. Asi jste už četli nejrůznější varování o tom, jak je drama plné násilí, brutality a emoční vypjatosti. Ano, ale na odchod z kina to opravdu není. Odejít vám rozhodně neumožní nádherné záběry a celkově kamera Vladimíra Smutného. Film je černobílý, zcela bez hudby a s minimem dialogů. Právě pozastavení se nad poetickými obrazy a uvědomění si lidské bezbrannosti v určitých dobách vám přinese nejen umělecký zážitek, ale také pocit vděčnosti za to, že jste se narodili v této době i podmínkách.

 

Divadlo

Film Přelet nad kukaččím hnízdem od Miloše Formana miluji. Jde o nadčasové dílo, které mě nepřestává fascinovat. Herecké výkony, téma a bezchybná režie mu dává puc mistrovství. Proto je velmi obtížné s ním srovnávat divadlo na stejné téma. I přes to mě nastudování Divadla Radka Brzobohatého potěšilo. Randle McMurphy v podání Lukáše Buriana působí velmi věrohodně a zároveň sympaticky. S hrdinou se tak ztotožníte velmi lehce a fandíte mu po celou dobu příběhu. Vyzdvihla bych také výkon Anny Kulované, ze které jsem měla opravdovou hrůzu. O sestře Ratcheldové se mi ještě dvě noci zdálo. Myslím, že by se více divadel mohlo inspirovat filmovými a knižními evergreeny a pomocí důmyslných kulis i kostýmů je přenést na divadelní prkna. Tak jako Divadlo Radka Brzobohatého. Zážitek zaručen.

drb

 

Seriál

Říká se o něm, že je nejvýraznějším zločincem poválečných dějin. Vydělával desítky milionů dolarů denně. A to díky obchodu s kokainem. Pablo Escobar. Jeho příběh inspiroval tvůrce k vytvoření napínavého seriálu Narcos. Každý díl je jako film, který ve vás vyvolá velmi silný divácký zážitek. Celková délka všech sérií je 25 hodin 48 minut. Zhlédnout všechny díly najednou však opravdu jde. Narcos vám totiž nedá spát.