Hvězdy ve Varech potvrzeny: přijedou Ewan McGregor a Alicia Vikander

Skvělé zprávy

Je to oficiální! Hosty prvního víkendu 57. ročníku karlovarského festivalu budou skotský herec, režisér a producent Ewan McGregor a švédská herečka Alicia Vikander. Obě hvězdy převezmou Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary a představí své nejnovější filmy. Letošní festivalový ročník zahájí snímek Královnin gambit, ve kterém Alicia Vikander ztvárnila hlavní ženskou roli a který měl premiéru v Hlavní soutěži letošního filmového festivalu v Cannes. Ewan McGregor publiku představí film Druhá šance, v němž si zahrál hlavní roli společně se svou dcerou, herečkou a producentkou Clarou McGregor.

Ewan McGregor

 

Skotský hrdina Ewan McGregor

Ewana McGregora není potřeba dlouze představovat. Jedna část publika se do něj zamilovala pro jeho přesvědčivé ztvárnění feťáka Marka v kultovním filmu Trainspotting, další pak pro jeho roli rytíře jedi Obi-Wan Kenobiho v Hvězdných válkách. Kdo mu nepodlehl ani v jednom z populárních filmů, toho dostala postava zpívajícího romantického básníka Christiana v muzikálu Moulin Rouge! Ewan McGregor není jen majitelem pohledné tváře, projevuje svůj herecký a filmový talent napříč všemi filmovými žánry a pustil se také do režírování. Ujal se režie pokračování snímku T2 Trainspotting nebo zfilmované knihy Americká idyla. Ewan McGregor je držitelem Zlatého glóbusu, ceny Emmy a v roce 2013 byl jmenován důstojníkem Řádu britského impéria (OBE) za své zásluhy v oblasti dramatu a charity. Jeho zatím poslední počin, roadmovie Druhá šance, vytvořil v tandemu se svou dcerou Clarou McGregor. Oba se ujali nejen rolí hlavních, ale také producentských.

Alicia Vikander

 

Švédský klenot Alicia Vikander

Švédská herečka, producentka a mimo jiné držitelka Oscara Alicia Vikander na karlovarském festivalu také obdrží z rukou Jiřího Bartošky Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. Alicia Vikander svou uměleckou dráhu odstartovala už dětských letech. Pohybovala se na divadelní scéně, dělala balet a hrála v seriálech. Prorazila s debutovou rolí ve filmu Lisy Lansgethové Milovaná, za kterou získala v roce 2011 na Berlinale vítězství v programu Shooting Star pro nadějné mladé herce. Alicii svědčí role v historických filmech. Zahrála si ve filmu Královská aféra nebo společně s Keirou Knightley a Judem Lawem v adaptaci Anny Kareniny. Ostatně i ve svém posledním snímku Královnin gambit, který uvedla na letošním festivalu v Cannes a v němž si zahrál i Jude Law, hraje historickou postavu, a to Kateřinu Parr, šestou manželku Jindřicha VIII.

Držitelka Oscara

Úspěšných rolí zvládla Alicia úctyhodný počet. Za všechny jmenujme nejvýraznější roli ženského robota Avy ve sci-fi psychologickém thrilleru Ex Machina nebo umělkyně Gerdy v mezinárodně uznávaném dramatu Dánská dívka, za kterou získala cenu Screen Actors Guild Award i Oscara pro nejlepší herečku ve vedlejší roli. V roce 2018 Alicia ztělesnila ikonickou akční hrdinku Laru Croft v akčním snímku Tomb Raider a v roce 2020 si zahrála po boku Julianne Moore v životopisném snímku o feministické ikoně Glorii Steinemové Gloria na cestě, kde ztvárnila dokonce dvojroli.

Johnny Depp nemá klidu: Příval kontroverze a kritiky neustává

elle.cz

Zdroj: KVIFF, Wikipedia, ČSFD