Karlovy Vary poctí návštěvou Viggo Mortensen, Clive Owen a další

Multitalentovaný Viggo Mortensen

Herec a režisér Viggo Mortensen se zúčastní už slavnostního zahájení, kde převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary a uvede snímek Až na konec světa, který napsal a režíroval. Multižánrový umělec, který se kromě hraní a režii věnuje také divadlu, psaní poezie, fotografování a malbě nebo hraní v hudební kapele si mezinárodní věhlas získal rolí Aragorna v sáze Pán prstenů. Svou hereckou kariéru odstartoval už v 80. letech, nominace na filmová ocenění začal sbírat snímky natočenými po roce 2000. Film Východní příslibyz roku 2007 mu vynesl první nominaci na Oscara a Zlatý glóbus, cenu BAFTA a ocenění British Independent Film Award pro Nejlepšího herce. Druhou nominaci na Zlatý glóbus obdržel za neotřelé životopisné drama Nebezpečná metoda, ve kterém ztvárnilpsychologa Sigmunda Freuda. Na Zlatý glóbus, Oscara a cenu BAFTA byl nominován i za roli svérázného otce netradiční rodiny z filmu Tohle je náš svět. Snímek Až na konec světa, který uvede karlovarský festival v rámci slavnostního zahájení, je druhým velkým tvůrčím projektem Vigga Mortensena. Kromě toho, že film režíroval, byl také autorem scénáře, producentem, hudebním skladatelem a zároveň představitelem jedné z hlavních rolí.

Mohlo by se vám líbit

58. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary odhalil soutěžní filmy

Dnes byly slavnostně představeny dvě soutěžní řady filmů, zvláštní uvedení a poroty pro letošní 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Festival, který patří mezi nejprestižnější filmové události ve střední a východní Evropě, opět přivítá filmaře a filmové nadšence z celého světa. Návštěvníci se mohou těšit na pestrý program plný kvalitních snímků, speciálních projekcí a inspirativních debat.
elle.cz

Parťák Julie Roberts Clive Owen

Dalším hvězdným hostem bude britský herec, držitel Zlatého globu, ceny BAFTA a nominace na Oscara Clive Owen. Rolí, kterou na sebe strhl pozornost diváků, se stala postava Larryho ve světově úspěšném dramatu o úskalí milostných vztahů Na dotek. Clive Owen si tady zahrál po boku Julie Roberts, Natalie Portman a Juda Lawa. Za svůj výkon si odnesl Zlatý globus, cenu BAFTA a nominaci na Oscara. Dalšími divácky vděčnými rolemi byly například v akčním thrilleru Agent bez minulosti, ve válečném romantickém dramatu Hranice zlomu nebo titulní úloha v historickém snímku Král Artuš.Hlavní mužskou roli si zahrál i v historickém dramatu Královna Alžběta: Zlatý věk. S Julií Roberts se znovu potkali jako soupeřící tajní agenti v romantickém akčním snímku Dvojí hra. Karlovarský festival uvede při příležitosti ocenění Clivea Owena oceňovaný snímek Na dotek, od jehož vzniku je to právě 20 let.

Mohlo by se vám líbit

KVIFF News: S KVIFF.TV zažijete festival doma, naživo v KVIFF.TV Parku

KVIFF.TV bude živě přenášet slavnostní zahájení 58. KVIFF do celého světa. KVIFF.TV Park vedle Hotelu Thermal nabídne každý den festivalu bohatý program včetně koncertu Tata Bojs.
elle.cz

Nový Lagerfeld Daniel Brühl

Tvář herce s německo-španělskými kořeny jsme mohli poprvé zaregistrovat v tragikomedii Goodbye, Lenin! Jeho chlapecké rysy mezitím zmužněly a jeho herecký talent si proklestil cestu z německé produkce až do Hollywoodu. Mezinárodnímu publiku se představil mimo jiné rolí Frederika Zollera ve filmu Quentina Tarantina Hanebný pancharti a ztvárnil i menší roli v akčním filmu Bourneovo ultimátum. V roce 2013 si zahrál pilota formule 1 Nikiho Laudu ve filmu Rivalové. Za svůj herecký výkon v tomto snímku byl nominován na Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Roli padoucha si užíval v marvelovce Captain America: Občanská válka. Za roli v dobovém seriálu Psychiatr byl v roce 2019 nominován na Zlatý globus pro nejlepšího herce v minisérii nebo TV filmu. V roce 2021 režíroval a zároveň hrál hlavní roli v komedii o závisti a pomstě Soused, kterou při příležitosti jeho ocenění Cenou prezidenta uvede právě karlovarský festival.Jeho nejnovější počin, o kterém se hodně mluví, je role proslulého módního návrháře Karla Lagerfelda v seriálu Disney+ Becoming Karl Lagerfeld.

Mohlo by se vám líbit

ELLE MOViE LIST: Ty nejlepší filmové a seriálové novinky na červen

Červen je zatím nevyzpytatelný. Dny horka střídají propršené dny a to nám komplikuje naše obvyklé letní aktivity. Ať už se budete chtít schovat před sluncem nebo před deštěm a vymyslet nějaký záložní plán, nabízíme vám tipy na seriálové a filmové novinky, které právě teď najdete na streamovacích platformách.
elle.cz

Komerční i artový Steven Soderbergh

Tvář Stevena Soderbergha vám možná známá připadat nebude, ale jím režírované filmy znáte jistě důvěrně. Namátkou z jeho tvorby jmenujme všechny tři díly Dannyho parťáků, Erin Brockowich, Traffic - nadvláda gangů nebo oba díly ódy na mužská těla Bez kalhot. Všechny tyto filmy a ještě mnoho dalších má na svědomí právě Steven Soderbergh. Na festivalu v Karlových Varech respektovaný režisér uvede své dva filmy Kafka a Mr. Kneff. Festivalové publikum bude mít unikátní možnost zhlédnout oba snímky s osobním uvedením Stevena Soderbergha, který je znám tím, že pozvání na podobné akce přijímá jen zřídkakdy. Film Kafkaz roku 1991 natočil Steven Soderbergh v Praze a hlavní roli svěřil slavnému Jeremy Ironsovi. Toto mysteriózním drama kombinující skutečný život hlavního hrdiny s fikcí, kdy si divák nemůže být jistý, jestli se jedná o skutečnost nebo výplod spisovatelovy představivosti, se třicet let po jeho vzniku režisér rozhodl přetvořit ve zcela nový snímek. Mr. Kneff je příběh z roku 1919 zasazený opět do kulis Prahy. Hlavním hrdinou je spisovatel, který své bezvýchodného zaměstnání přetavil do zdroje inspirace pro svou literární tvorbu. Nová verze je kratší, má jinou strukturu vyprávění a některé scény jsou barevně odlišné, aby šlo snáze rozpoznat, kdy se jedná o skutečnost a kdy o protagonistovupředstavivost. Jak vidno, Soderberghova filmografie je obrazem jedinečné kombinace od divácky populárních snímků  až po filmové experimenty.

Mohlo by se vám líbit

5 filmů, které letos v Karlových Varech nesmíte vynechat

58. Mezinárodní filmovy festival Karlovy Vary opět nabídne plno atraktivních snímků. Pokud neplánujete strávit v kinech celé dny, aby vám žádný neutekl, máte před sebou náročný úkol vybrat z bohaté nabídky jen některé. Tady je alespoň pět filmů, které si nesmíte nechat ujít.
elle.cz

Zdroj: KVIFF, Wikipedia, ČSFD