Království světla Michala Zapoměla a Vincenta Nebota

S Vincentem se Michal poznal při tvorbě svého salonu inspirovaného Alenkou v  říši divů. „Ve Španělsku jsem náhodou narazil na jeho neuvěřitelné dekorace, a ačkoli už jsem měl v podstatě hotový návrh, smetl jsem ho ze stolu a společně jsme začali znovu. Uvědomil jsem si, že původní plán se nijak nelišil od těch ostatních, a být stejný, to jsem si nikdy nepřál,“ vzpomíná kadeřník. S Nebotem byla práce naprosto jiná, chtěl vědět, jak Michal funguje jako člověk, jaké má potřeby v prostoru, a zároveň zvládl udržet snovou atmosféru zadání. Výsledkem je unikátní salon Za zrcadlem. Není divu, že Michal oslovil španělského designéra i při rekonstrukci svého bytu v Balbínově ulici.

Nově zrekonstruovaný dům daleko od hlučícího davu vás nadchne

elle.cz

Kadeřníkovo království

„Na dobré věci je nutné si počkat. Šest měsíců jsem přežíval v prázdném bytě, neměl jsem ani stůl, ani židle, chodil jsem se domů jen vyspat. Bylo to pro mě těžké, protože jsem býk a miluji, když jdou věci rychle,“ popisuje své rozpolcení Michal. Věděl ale, že pokud počká a najde ty správné kousky, bude výsledek výjimečný. Byt na pražských Vinohradech zaujal Michala svým dobrým světlem. Přes den dává přednost bílému a večer takovému, které připomíná svit svíčky. Žlutému, oranžovému až do červena. Všechny lampičky v bytě jsou proto regulovatelné a můžete se díky nim během chvíle ocitnout v úplně jiném světě.

Kouzlo nespočívá v luxusu, ale ve správných kombinacích.

O luxusu to podle Zapoměla není

Kouzlo interiéru podle Michala netkví v luxusu, ale v dokonalé souhře a kombinaci. „Vincent říká, že není umění koupit si luxusní nábytek, dát ho dohromady a věřit, že to bude fungovat. Designérovým darem je schopnost vidět podstatu pěkných věcí. Jako já vidím potenciál ve vlasech, Vincent vidí potenciál v nábytku. Jako příklad uvedu komodu. Když jsme ji viděli ve starožitnictví, nebylo na ní nic zvláštního. Vincent se rozhodl dát jí nový život. Udělali jsme na ní patinu, povrch dostal mramorovou desku. Výsledkem je jedinečný kus nábytku. Podobný postup jsme aplikovali na dalších věcech, jako třeba na sekretáři nebo skříních.“ Michal připouští, že současný byt je zařízený s jistou francouzskou elegancí, která místy přechází do exotiky. Veškerý nábytek a dekorace jsou koupené nově. Z původního karlínského bytu totiž kadeřníkovi nezbylo, až na osobní věci, nic. „Noví majitelé bytu mě prosili, ať to nechám, jak to stojí a leží. Prý, řekněte si cenu! Tak moc se jim líbil. A já jsem člověk, který se s  věcmi umí loučit,“ usmívá se Michal.

Důležité pro něj je, aby měl domov duši, na věcech nelpí. „Život je krátký na to, zavřít se v ulitě,“ dodává. A tak není divu, že už má kreativní dvojice připravený další projekt. Vyroste na pražském Barrandově, dýchat by z něj ale měla zcela jiná atmosféra. „Chci, aby to v mém novém bytě vypadalo jako u Středozemního moře. Jsem přesvědčený, že atmosféru můžete přenést na kterékoli místo na světě,“ dodává Michal.

 

Království světla Michala Zapoměla a Vincenta Nebota

Zdroj: ELLE Decoration, Wikipedia