Nevšední bydlení výtvarníka Milana Knížáka

Známý český výtvarník Milan Knížák nechal ELLE Decoration nakouknout do svého uměleckého království na vltavském nábřeží na konci roku 2017 a my si to nemůžeme nechat jen pro sebe. Se svou manželkou Marií žijí obklopeni soukromou sbírkou obrazů, soch, objektů a nábytku, často vytvořených podle vlastních originálních návrhů.

Knížákův domov je překrásným velkoměstským bydlením s prostornou halou a obývacím pokojem s výhledem na Vltavu a spektakulární pražské panorama. Je jakousi symbolickou schránkou pro osobité životní i umělecké vyjádření.

knizak

Trojdílná skříň pochází z Knížákovo kolekce Softhard s tvarem navrženým sice již v roce 1974, vyrobená je však až o šest let později.

"Jsem přesvědčen, že v každém bytě může být libovolný nábytek, jen musí respektovat přání majitele a dispozice bytu. Nesnáším byty, které vídám v televizi, kde návrháři kreslí obyvatelům i dekorace. V takovém impotentním bytě bych žít nechtěl," komentuje výtvarník podobu svého interiéru.

knizak

Torzo Krista pověsil Milan Knížák na zeď v roce 1995. Protože se mu ale zdál příliš osamělý, pomaloval část zdi barvami a Krista zavěsil našikmo. 

Přetvořit si prostor k obrazu svému však nebylo jednoduché a předcházela tomu řada úprav. Pokud to šlo, Knížák zachoval co nejvíce z původních prvků nebo se snažil doplnit je takovým způsobem, aby nové úpravy nad historické elementy nevyčnívaly. Nábytek volil zejména stylově kontrastní.

knizak

Šikmá police pochází z roku 1971.

knizak

Monumentální křeslo z roku 1986, které je jednou z mnoha existujících variant.

Jako designér nábytku je Milan Knížák stejně důležitý pro české užité umění jako pro umění volné. Jeho tvorba, kterou můžete vidět v jeho vlastní galerii v Dlouhé ulici, je odrazem zvídavého a přirozeného intelektu, znalosti historie umění i interpretace všedních situací, jež zažívá každý z nás.

knizak

 

knizak

Článek poprvé vyšel v časopise ELLE Decoration Zima 2017.
Připravil: Adam Štěch ve spolupráci s Monikou Čejkovou a Galerií Kvalitář, foto: Tomáš Souček.

EBC promo