Jóga pro uvolnění krku a ramen

Proč se usazuje stres?

Dlouhé sezení u počítače, špatné držení těla, stres, přetrvávající emocionální napětí a nadměrné zatížení. V oblasti krku a ramen je mnoho svalů, vazů a nervů, které se mohou rychle přetížit a tím pádem způsobují bolest a nepohodlí.

Mezi hlavní svaly těchto oblastí patří trapézové svaly, svaly krku a ramen, které často nesou velkou zátěž z opakovaných pohybů, jako je například automatické zvedání ramen směrem k uším při nadměrném stresu a napětí. Tento pohyb zatěžuje pak okolní svaly, které se bez vědomé praxe neuvolní. Celkově stres může vést k uvolňování kyseliny mléčné v těle a v okamžiku se tak dostavuje bolest a tuhost v krku a ramenou.

Jóga nám může samozřejmě pomoci s uvolněním a posílením obou oblastí, avšak co je také důležité, je zlepšení vědomí těla, které snižuje úroveň stresu. Jen si představte ten pocit, když z vás spadne jakákoliv úleva. Můžeme tedy využít nejen fyzické – asánové praxe, ale i dechových technik, mindfulness, meditace.

Jen si to vykoušejte. Nemusíte ani vnímat, v jakém postavení držíte svá ramena. S výdechem uvolněte ramena od uší dolů. Cítíte úlevu? To samé můžete vyzkoušet s oblastí krku. Jemně skloňte bradu k hrudníku. Vnímáte tlak či příjemné protažení na zadní straně krku a šíjí? Čtěte následující tipy pro efektnivní uvolnění krku a ramen.

Aby záda nebolela. Jógové pozice pro zdravá záda

elle.cz

Jógové a mindfulness tipy pro uvolnění krku a ramen

1. Dechové cvičení

Dechové cvičení pro uvolnění napětí ramen, které můžete praktikovat kdykoliv. V práci, u počítače, po jakékoliv stresové zátěži. Nejprve se vědomě spojte s oblastí ramen. Co na nich nesete a cítíte? Nijak to nehodnoťte jen své pocity přijměte za své. Dále s nádechem vytáhněte ramena co nejvíc k uším a s výdechem pusťte ramena od uší dolů. Ramena můžete vytahovat a spouštět, či provádět krouživé pohyby ramen. Užijte si alespoň deset dechových kol.

2. Rotace

Sedněte si do pohodlné pozice s prodlouženou páteří a nohama před tělem. Pomalu otočte hlavu doprava a snažte se dotknout bradou pravého ramene. Držte pozici s plynulým dechem několik vteřin a poté se vraťte zpět do výchozí pozice. Opakujte pohyb na druhou stranu.

3. Pozice vleže 

Ideální pozice po náročném dni. Dotyk oblasti šíje ve spojení s dechem. Lehněte si na záda (můžete i v posteli před spaním), nohy jsou natažené nebo pokrčte kolena a chodidla opřete do prostoru pod vámi. Propleťte prsty a založte je za hlavu. Zvedněte hlavu a veďte bradu směrem k hrudníku. Dívejte se směrem na pupík. Pozici prodýchejte na několik vteřin a poté opatrně položte hlavu na zem.

Nezapomeňte, že nejdůležitější je pravidelná praxe, která je zároveň prevencí proti nepříjemným pocitům v těle.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Zdroj: autorský článek