Jóga pro uvolnění krku a ramen

Proč se usazuje stres?

Dlouhé sezení u počítače, špatné držení těla, stres, přetrvávající emocionální napětí a nadměrné zatížení. V oblasti krku a ramen je mnoho svalů, vazů a nervů, které se mohou rychle přetížit a tím pádem způsobují bolest a nepohodlí.

Mezi hlavní svaly těchto oblastí patří trapézové svaly, svaly krku a ramen, které často nesou velkou zátěž z opakovaných pohybů, jako je například automatické zvedání ramen směrem k uším při nadměrném stresu a napětí. Tento pohyb zatěžuje pak okolní svaly, které se bez vědomé praxe neuvolní. Celkově stres může vést k uvolňování kyseliny mléčné v těle a v okamžiku se tak dostavuje bolest a tuhost v krku a ramenou.

Jóga nám může samozřejmě pomoci s uvolněním a posílením obou oblastí, avšak co je také důležité, je zlepšení vědomí těla, které snižuje úroveň stresu. Jen si představte ten pocit, když z vás spadne jakákoliv úleva. Můžeme tedy využít nejen fyzické – asánové praxe, ale i dechových technik, mindfulness, meditace.

Jen si to vykoušejte. Nemusíte ani vnímat, v jakém postavení držíte svá ramena. S výdechem uvolněte ramena od uší dolů. Cítíte úlevu? To samé můžete vyzkoušet s oblastí krku. Jemně skloňte bradu k hrudníku. Vnímáte tlak či příjemné protažení na zadní straně krku a šíjí? Čtěte následující tipy pro efektnivní uvolnění krku a ramen.

Mohlo by se vám líbit

Aby záda nebolela. Jógové pozice pro zdravá záda

Lidské tělo přirozeně nabírá podoby a tvaru toho pohybu, který děláme nejčastěji. Trendem současnosti je sedavé zaměstnání, kvůli kterému ochabují břišní svaly a vznikají bolesti zad. Trend sedavého zaměstnání, ale také trend, který se soustředí hlavně na vizuální stránku těla než na to, co se děje uvnitř. Cesta ke zdravým zádům je často dlouhá a tkví hlavně v trpělivosti a „malých“ pohybech. Instruktorka jógy Daniela Bacíková připravila cviky pro ty, kteří chtějí tyto kroky ke zdravým zádům podniknout.
elle.cz

Jógové a mindfulness tipy pro uvolnění krku a ramen

1. Dechové cvičení

Dechové cvičení pro uvolnění napětí ramen, které můžete praktikovat kdykoliv. V práci, u počítače, po jakékoliv stresové zátěži. Nejprve se vědomě spojte s oblastí ramen. Co na nich nesete a cítíte? Nijak to nehodnoťte jen své pocity přijměte za své. Dále s nádechem vytáhněte ramena co nejvíc k uším a s výdechem pusťte ramena od uší dolů. Ramena můžete vytahovat a spouštět, či provádět krouživé pohyby ramen. Užijte si alespoň deset dechových kol.

2. Rotace

Sedněte si do pohodlné pozice s prodlouženou páteří a nohama před tělem. Pomalu otočte hlavu doprava a snažte se dotknout bradou pravého ramene. Držte pozici s plynulým dechem několik vteřin a poté se vraťte zpět do výchozí pozice. Opakujte pohyb na druhou stranu.

3. Pozice vleže 

Ideální pozice po náročném dni. Dotyk oblasti šíje ve spojení s dechem. Lehněte si na záda (můžete i v posteli před spaním), nohy jsou natažené nebo pokrčte kolena a chodidla opřete do prostoru pod vámi. Propleťte prsty a založte je za hlavu. Zvedněte hlavu a veďte bradu směrem k hrudníku. Dívejte se směrem na pupík. Pozici prodýchejte na několik vteřin a poté opatrně položte hlavu na zem.

Nezapomeňte, že nejdůležitější je pravidelná praxe, která je zároveň prevencí proti nepříjemným pocitům v těle.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Zdroj: autorský článek