Dash, mind a středomořská: Diety, které fungují a prospívají zdraví

DASH dieta

DASH je původně zkratka spojení „Dietary Approaches to Stop Hypertension“. Jedná se o dietu, pomocí které chtěli její tvůrci, lékaři a vědci z amerického ministerstva zdravotnictví, snížit u pacientů nebezpečně vysoký tlak. Při vysokém tlaku totiž mnohdy stačí upravit jídelníček, aby se projevily pozitivní výsledky. DASH dieta spočívá v omezení příjmu soli a živočišných tuků. My Češi jsme zvyklí solit až třikrát více, než je doporučená denní dávka. V této dietě se sůl omezuje na 2,3 až 1,5 gramů za den a nemá se na mysli pouze množství, kterým si dochutíte jídlo dodatečně, ale to, co už potraviny obsahují. Uzeniny, pečivo, chipsy, jídla z restaurací jsou na sůl bohaté a my bychom měli přijímat sotva čtvrtinu nebo polovinu kávové lžičky. Během této diety se nejvíce jedí obiloviny, zelenina a ovoce. V menším množství jde dopřát si také nízkotučné mléčné výrobky, maso a ryby, semínka a luštěniny. Absolutním tabu jsou solené, tučné a sladké pokrmy.

Vedlejším produktem tohoto stravovacího stylu je hubnutí, protože přijímáte primárně zdravé potraviny. Pro příklad DASH jídelníčku byste si měli dát k snídani například ovesnou kaši s ořechy a rozinkami, skleničku nízkotučného mléka a půl sklenice džusu. Ke svačině nízkotučný jogurt s čerstvými lesními plody, k obědu kuřecí vývar s nudlemi a zeleninou, zeleninový salát. Svačinka může sestávat z nesoleného popcornu nebo neslaných preclíků. A k večeři ideálně grilované krůtí maso nebo ryba, zelenina na všechny způsoby a příloha připravovaná bez soli.

 

Expertka na diety: Jak zázračně hubne Kim Kardashian?

elle.cz

Středomořská dieta

Pozorujete, že když vyjedete na letní dovolenou k moři, a jíte to, co nabízí tamní restaurace a trhy, je cítíte lépe? Může za to samozřejmě odbourání stresu a více slunečních paprsků, ale jedním z důležitých faktorů je také strava. Ve Středozemí totiž na jídelníčku převažuje čerstvá zelenina, ovoce, ořechy a semínka, luštěniny a obiloviny. Z masa jsou to především ryby a mořské plody, zato na středomořské tabuli většinou neuvidíte moc červeného masa a mléčných výrobků. Olej se používá hlavně olivový a opravdu kvalitní. Intuitivně si tedy vybírají potraviny, které jsou výbornou prevencí proti obezitě, diabetu, vysokému tlaku i hladině cholesterolu. Základem středomořské diety je zelenina a ovoce. Do jejich příjmu se počítá dokonce i to sušené mrazem, to doslazované ovšem na menu nepatří. Zařaďte na každý den celozrnný chléb i těstoviny, cereálie, jako přílohu místo tradičních brambor nebo rýže vyzkoušejte bulgur, farro, cizrnu nebo čočku. Tuňák, losos, makrela nebo pstruh připravené v troubě nebo na grilu by měly být také několikrát do týdne. Co za to kromě skvělého pocitu a lepší kondice dostanete? Třeba váhový úbytek asi 2 kila za měsíc.

Radikální proměna Khloé Kardashian: Jak se herečka udržuje fit?

elle.cz

MIND dieta

Další dietou, za kterou nestojí hollywoodské celebrity, ale tým vědců, je MIND dieta. Klade důraz na to, aby měli mozek a nervová soustava dostatek živin a tím snižuje poruchy paměti a pomáhá předcházet vzniku Alzheimerovy choroby, a to až o polovinu. Je křížencem Středomořské a DASH diety a z obou si snaží brát to nejlepší. Na rozdíl od Středomořské diety netrvá na týdenní konzumaci ryb a také zahrnuje méně ovoce, je tedy snazší ji dodržovat i v našem podnebním pásmu. Naopak zdůrazňuje, jak důležité je jíst bobulovité ovoce, protože je prospěšné mozku. Pokud se rozhodnete dodržovat MIND dietu, měli byste se vyhýbat červenému masu, máslu, sýrům a celkově tučným potravinám a také pečivo a sladkosti omezit na maximálně pět porcí týdně. Omezení se bohužel týkají také každodenní konzumace vína. Naopak se v rámci MIND diety doporučuje zvýšit příjem celozrnných obilovin, luštěnin, zeleniny a zejména té listové, ryb a drůbeže. Tím, že do jídelníčku přidává velké procento zdravých potravin a některé naopak vynechává, má jako vedlejší příjemný produkt hubnutí, protože díky tomu denně přijmeme méně kalorií.

 

Zdroj: Dashdieta.cz, vimcojim.cz, jimeto.cz, fit-day.cz, svetplodu.cz