Ledová koupel – zní to strašidelně, ale děsně lákavě zároveň. Obzvlášť, když jsme seznámené s výčtem benefitů, které se nám díky popularitě této metody chtě nechtě vryly do povědomí. Řeč je třeba o posílení imunity, podpoře spalování tuků nebo zmírnění úzkosti. Co je ale na ledové terapii nejlepší a proč má navrch oproti dalším wellness a mental fitness praktikám? Její efekt cítíme prakticky okamžitě. „Po každé koupeli dostanu obrovský příval energie,“ vypráví na Instagramu influencerka Jenn Im, která ve studeném ponoru našla lék na poporodní úzkost. „Pokud se cítím opravdu úzkostně, funguje to jako resetovací tlačítko pro mou náladu.“
Zvládnu-li ledovou koupel, zvládnu všechno
„Ledové koupele jsou skvělým úvodem do toho, jak naučit tělo přizpůsobovat se různým druhům extrémů,“ vysvětluje Jonathan Leary, chiropraktik a zakladatel wellness centra Remedy Place, které sídlí v Los Angeles a New Yorku. „Buduje psychickou odolnost a umožňuje mysli, aby se ve stavu nepohodlí cítila dobře, což zlepší schopnost vyrovnat se i s jinými typy stresu.“ S psychickou odolností přichází ruku v ruce sebejistota. Nejen to. Trénujete i sebekázeň a posilujete svou vůli, za což vás mozek odmění uvolněním endorfinu a dopaminu.
Zaručený efekt hormonů štěstí omámil i hvězdu seriálu Přátelé Courtney Cox. Svou lásku k ledové terapii vyjádřila loni v rozhovoru s magazínem Glamour US. „Myslela jsem si, že to budu nenávidět, ale já to tak miluju. Cítím se skvěle ještě několik hodin poté... dopaminový šok, který z toho dostanete, trvá dlouho. Zkuste to. Opravdu to stojí za to.“
Jak chlad působí na tělo?
První, čeho si na sobě všimnete po ponoru do ledové vody, bude pravděpodobně třes a husí kůže. To jsou reakce, které pomáhají generovat teplo. Krevní cévy na povrchu kůže se zužují, takže krev je směrována do vnitřních orgánů, aby se omezily tepelné ztráty. Tělo také zvyšuje produkci tepla aktivací hnědého tuku, typu tukové tkáně, která teplo uvolňuje. Při ponoření do studené vody tělem hýbou reflexy, které ovlivňují nervový systém, dýchání, srdeční frekvenci a krevní tlak.
Soustřeďte se na dech
Když vklouznete do studené vody, snažte se udržet pomalé a stabilní dýchání. Vaše tělo se bude snažit přimět mozek ke krátkým, mělkým nádechům, takže je důležité soustředit svou mysl na zpomalení všeho. Zhluboka se nadechněte nosem a koncentrujte se na rozšíření břicha, nikoli hrudníku, a pak pomalu vydechněte ústy a vnímejte, jak se vám stahuje žaludek. Hluboké, pomalé nádechy vám pomohou dostat do krve správné množství kyslíku a zvýší výhody vaší ledové lázně.
Dvě minuty zimy pro psychické blaho
Pokud v době dominované stresem dokáže ledová sprcha nebo vana skutečně zlepšit náladu a obrnit psychiku, na co ještě všichni čekáme? „Je to úžasný nástroj, jak se naučit nejen zvládat nepříjemné situace, ale také se v nich skutečně naučit prospívat,“ říká Leary. Přesto je třeba upozornit, že ledový ponor v žádném případě není jakési univerzální řešení pro psychické potíže. Žádná zkušenost s duševním zdravím univerzální řešení ani nemá. Jde spíš o strategii,která prokázala psychologické výhody při léčbě deprese nebo úzkosti a kterou lze snadno a bezplatně implementovat do své rutiny.
Jak se otužovat?
Studená sprcha nebo vana nepředstavují jediný způsob, jakým se můžete otužovat. Nabízí se samozřejmě saunování, které terapii chladem zahrnuje, ale na to v letním počasí není nálada. Ve vedru je asi nejpraktičtější metoda ledového kyblíku, kterou doporučuje i biohacker Libor Mattuš. Do kyblíku dáte kromě studené vody i led a poté do něj vložíte ruce nebo nohy. Ty tam necháte několik desítek sekund až minutu nebo dvě. Opět se jedná o metodu, která není finančně nákladná. Pokud vás ale otužování osloví a rádi byste do něj zainvestovali, existují přenosné ledové lázně se speciálními káděmi. Ty lze pořídit zhruba od patnácti set korun.
Pro odvážlivce
Pokud jste o něco dobrodružnější, můžete zkusit zimní plavání, jehož zastánci na něj nedají dopustit. Je to bezpochyby nejintenzivnější varianta ledové terapie, ale může být i nejzábavnější, a to především proto, že jde o skupinovou aktivitu. Do ledového jezera se nevrhejte sami, vždy mějte někoho po boku, když ne kvůli srandě, tak alespoň kvůli bezpečnosti. Před tím, než se do toho pustíte, poctivě trénujte své tělo na chlad. Sprchujte se ledovou sprchou nebo se choďte koupat do rybníku už na podzim, abyste si na klesající teplotu postupně zvykli.
Zdroj: ELLE.com, Very Well Wealth, Glamour US