Dáváte si pauzu od cvičení? Nečinnost ovlivňuje mozek i krevní tlak

5 účinných cviků pro vyrýsovaný střed těla

elle.cz

Dopady nečinnosti na vaše tělo

Pokud člověk přestane cvičit, je jedním z prvních zjevných důsledků pokles fyzické kondice a svalové hmoty. Svalová tkáň, která byla vybudována během pravidelného tréninku, začne postupně slábnout a zmenšovat se. První úbytky svalové hmoty mohou být patrné již po pár týdnech nečinnosti. Ztráta svalové hmoty může snížit váš bazální metabolismus, což znamená, že spálíte méně kalorií i v klidu. Mnohem větší dopad však může mít nečinnost na mozek. Pravidelné cvičení totiž přináší řadu neurologických výhod, včetně zlepšení kognitivních funkcí a paměti. Když přestanete cvičit, snižuje se tok krve a kyslíku do mozku, což může vést ke snížené koncentraci, zhoršené náladě a horší paměti. Dalším důležitým aspektem, který je ovlivněn nečinností, je krevní tlak. Pravidelná fyzická aktivita totiž pomáhá udržovat zdravý krevní tlak a snižuje riziko vysokého tlaku a srdečních chorob. Při delší době nečinnosti tak může krevní tlak začít stoupat. Pravděpodobně také dojde k nárůstku hmotnosti a tím k narušení hormonální rovnováhy, která regulují krevní tlak. Vysoký krevní tlak zvyšuje riziko srdečních onemocnění a cévních příhod.

Balet je trendy. Zkuste ho hned!

elle.cz

Jak se vrátit k cvičení po úrazu

Pokud jste přestali cvičit kvůli úrazu, musíte včas přistoupit k rehabilitaci a postupnému návratu k aktivitě.  Bez ohledu na povahu úrazu je dobré návrat ke cvičení konzultovat s lékařem nebo fyzioterapeutem, abyste získali správné pokyny a doporučení ohledně vaší rehabilitace. Během období rekonvalescence se může stát, že váš pohyb bude značně omezený nebo zcela zastavený. V tomto případě je klíčové zamezit přibývání na váze, protože nadbytečné kilogramy mohou zatěžovat váš organismus a prodloužit proces hojení. Je proto třeba přizpůsobit přísun kalorií tak, aby odpovídal vaší snížené aktivitě a minimalizoval přírůstek hmotnosti. Jakmile se váš zdravotní stav zlepší a váš lékař nebo fyzioterapeut vám potvrdí, že jste dostatečně zotaveni, můžete se postupně vrátit ke cvičení. S návratem příliš neotálejte, ale začněte s opatrným a postupným zvyšováním intenzity a objemu tréninku. Tímto způsobem můžete obnovit svalovou hmotu a kondici, zlepšit průtok krve do mozku a udržet si zdravý krevní tlak. Pokud máte obavy ohledně rizika opětovného zranění nebo návratu bolesti z úrazu, zkuste se vrátit ke cvičení prostřednictvím fyzioterapie. Fyzioterapeut vám může pomoci vytvořit vhodný tréninkový plán, který bude zohledňovat vaše individuální potřeby a schopnosti.

Nikdy není pozdě se ke cvičení vrátit

Cvičení by nemělo být vnímáno pouze jako povinnost nebo prostředek ke ztrátě váhy. Pravidelná fyzická aktivita přináší celou řadu výhod pro zdraví, včetně lepší nálady, sníženého stresu a zvýšené energie. Cvičení může být také skvělým prostředkem, jak trávit čas s ostatními lidmi. Nikdy není pozdě začít znovu cvičit. I když jste přestali cvičit na dlouhou dobu, můžete se vrátit k aktivitě a postupně obnovit svoji kondici. Začínejte ale opatrně a zvolte si cvičení a intenzitu, která odpovídá vašim současným schopnostem a fyzickému stavu. Nikdy neignorujte bolest, kterou během cvičení můžete pocítit, a raději se poraďte se svým lékařem. Můžete začít s mírnou aerobní aktivitou, jako je chůze nebo jízda na kole.

Zdroje: HSS, NIH