Chcete vyšší plat? Řekněte si o něj. Taktně a chytře

Oproti minulému roku vzrostly mzdy o více než 7%. Inflace ale dosahuje výše už přes 11 %. Pokud jste mezi těmi, kterým se plat od loňského roku už zvednul, stejně se máte přibližně o  4% hůře než loni touto dobou. Natož pokud se vám výše výplaty nezvedla. Proto už dál nečekejte a slušně, ale asertivně naservírujte svému nadřízenému důvody, proč si více peněz nepochybně zasloužíte. 

Argumentujte

Nejpádnějším důvodem by měla být právě zmiňovaná inflace. Jako hlavní mediální téma po dobu již několika měsíců nemohla uniknout ničí pozornosti. A pokud se váš nadřízený v současnosti zastavil na benzínce nebo nákupu potravin, musela se dotknout i jeho peněženky. Když svou prosbu postavíte na argumentu o inflaci a touze zachovat si stejnou životní úroveň jako dosud, měl by šéf uznat jeho oprávněnost. 

Vsaďte na správnou chvíli

Dokončili jste úspěšně zadaný projekt nebo nadřízený prostě jen vyjádřil uspokojení nad vašimi pracovními výkony? Hned toho využijte a požádejte ho o soukromý rozhovor. Ve chvíli, kdy vás chválí a je s vámi spokojený, pro něj bude velmi těžké odmítnout vaši prosbu o zvýšení platu. Právě v tuto chvíli máte největší šanci změnit svou výplatní pásku k lepšímu. 

Nabídněte pomocnou ruku

Využijte svých dobrých vztahů se šéfem. A pokud je nemáte, zkuste si je vytvořit. Rozhodně vám neradíme probudit se následující den v šéfově ložnici, ale pokud vám vyvstane možnost naklonit si nadřízeného na svou stranu nějakou drobnou službou nebo laskavostí, udělejte to. Pokud budete mít zrovna cestu, nabídněte mu, jestli nechce také přinést oběd, zařídit něco na poště nebo pohlídat dítě. V případě, že bude sám něco potřebovat, ochotně se mu nabídněte s pomocí. Pokud bude cítit, že vám něco dluží a že jste mu pomohli, když to on potřeboval, vaše žádost o vyšší plat se mu bude odmítat jen stěží. 

Zariskujte!

Blufujte. Pokud jste si jistí tím, že pracujete opravdu dobře a vaše místo by se někým stejně dobrým obsazovalo jen těžko, oznamte nadřízenému, že jste dostali lepší nabídku od konkurence a že zvažujete odchod. Rádi byste sice na stávajícím místě zůstali, protože je vám tady dobře, jste tady zvyklí a máte rádi jak kolektiv, tak svého nadřízeného, ale to vám bohužel účty nezaplatí. Vsaďte se, že nejdéle nazítří vám šéd předloží nabídku vyššího platu, jen aby si vás udržel. Někdy se vyplatí hrát vabank!

Nenechte se odradit

Noví zaměstnanci jsou drazí. Protože firmy trpí akutním nedostatkem zaměstnanců na některých pozicích, musí se snažit je nějak získat – v drtivé většině právě vyššími nástupními platy. Často se tak setkáváme s tím, že nový zaměstnanec má vyšší plat než ten dlouholetý.  Firmě se proto vyplatí, když zvedne plat vám, než kdyby na vaše místo musela přijímat někoho nového. A vsaďte se, že váš nadřízený si také rád ušetří procházení haldy životopisů nových uchazečů, času při spoustě přijímacích pohovorů a úsilí stráveného zaučováním někoho nového. 

 

Autor: Veronika Čížková

Zdroj: Český statistický úřad, Hospodářské noviny