Peklo v práci: Jak vyjít se šéfem, kterému nemůžete přijít na jméno?

Neprovokujte

Nevraživé pohledy, hlasité telefonáty, dlouhé kuřácké pauzy nebo nevhodné oblečení…  Pro vás je to možná skvělý způsob, jak dát najevo svou rebelii vůči neoblíbenému šéfovi, ale pro vaši protistranu je to jako rudý hadr na býka. Překonejte se a na pracovišti si všechny způsoby protestů odpusťte. Páru můžete upustit večer na víně s kamarádkou, ale na pracovní ploše zbytečně nepřitápějte pod kotlem vzájemného napětí.

Nedělejte chyby

Jestli šéf číhá na každé vaše pochybení, nedávejte mu příčinu k výtkám. Hlídejte si pozdní příchody, čas strávený na sociálních sítích i v kuchyňce s kávou. Každý e-mail před odesláním zkontrolujte a svou práci před odevzdáním několikrát projděte. Když budou vaše pracovní výkony bezchybné, nebude místo pro kritiku. Věřte, že každého nadřízeného jednou přestane bavit číhat na chyby, které nepřichází. 

Diagnóza: Pokaždé si najdu podvodníka

elle.cz

Co je psáno, to je dáno

Snažte se docílit toho, aby vám šéf zadával úkoly písemně. Zápis z porady nebo e-mail, který shrnuje, co od vás nadřízený očekává, je vaše eso v rukávu. Ve chvíli, kdy se šéf bude snažit zapřít nebo překroutit, jakou práci a v jakém rozsahu vám zadal, budete mít o správnosti svého tvrzení nezpochybnitelný důkaz. Díky tomu se vyhnete osočením, že svou práci neděláte tak, jak máte.

Držte se zkrátka

To, jaké máte ke svému šéfovi výhrady, raději neprobírejte se svými kolegy. Nikdy nevíte, jestli to mezi vašimi spolupracovníky někdo nehraje na obě strany. Už vůbec pak šéfovy chyby neřešte za jeho zády s jeho nadřízenými. To, že je neschopný, líný nebo nespravedlivý si možná o nadřízeném myslí kde kdo. Ale vždy mluvte pouze o jeho pracovních ne/kvalitách a to ještě jen v případě, když už není jiné cesty. 

Chcete být v práci šťastní? Naučte se pěstovat vztahy

elle.cz

Ignorujte konflikty

Vybavte si, co vás nejvíce dokáže vytočit v hádce s partnerem. Vyhrocené emoce nebo silné argumenty? Ani jedno. Je to stoický klid a nezúčastněnost. A tuhle strategii použijte i v případě, že se šéf pokusí s vámi vyvolat konflikt. Klidným tónem vašich odpovědí, úsměvem a formulací „děkuji za váš názor“, která už nepřipouští žádné další pokračování hovoru, mu překazíte každý pokus o střet s vámi. 

 

Autor: Veronika Čížková

Zdroje: Wikipedia Commons, scienceofpeople.com