#FreePeriod aneb kdy se přestaneme za svou menstruaci stydět?

Menstruace je v českém veřejném prostoru stále stigmatizovaná. Vyrůstáme s představou, že krev je modrá a že každý měsíc opakující se krvácení je pro ženy těmi nejradostnějšími dny v měsíci. Osobně neznám jedinou ženu, která by během svých dní jásavě tančila jako v reklamě na vložky, realita je naprosto opačná, ale s tou se v médiích dospívající děvčata a chlapci setkají jen zřídka. Pohled společnosti na menstruaci je tak neustále modifikován a menstruace jako taková je odtržená od své vlastní podstaty. Už vůbec se nemluví o tom, jaká traumata mohou prožívat velmi mladá děvčata, která svojí menstruaci zažívají teprve na začátku. Málokdy jim kdokoli řekne, že je to něco, za co se nemají stydět. Nejen reklamy jim i nám všem stále opakují jediné poselství: „Hlavně to vyřeš co nejdiskrétněji, ať se o tom nikdo nedozví!“

Menstruace? Ta přece neexistuje

Mé začátky s menstruací měly do radostných tanců s přáteli hodně daleko. Během prvních měsíčků jsem pravidelně zažívala takové bolesti, že jsem omdlévala a stala jsem se tak pravidelnou pasažérkou pražských sanitek. To vše se odehrávalo na základní škole, kde se o tom se mnou nikdo nebavil. U nás doma situace nebyla o moc jiná, tam jsme se jednoduše tvářili, že menstruace neexistuje. Došlo to tak daleko, že jsem se během puberty styděla a vyhazovala použité vložky do koše tak, aby je tam náhodou nikdo neviděl. Negativní zkušenosti se začátky menstruování má téměř každá žena v mém okolí. Současná situace volá po změně v komunikaci tohoto doposud tolik tabuizovaného tématu. Ta změna, doufejme, pomalu přichází.

Krev je červená, na veřejnosti ale modrá

Australská značka Libra prodávající menstruační pomůcky vloni spustila kampaň, která se distancovala od zobrazení modré krve a předkládala věci tak jak jsou. Tedy ukázala něco, co už všichni dávno ví, ale zdráhají si to přiznat. Krev je zkrátka červená. Banální a zcela přirozená změna spustila vlnu reakcí, mnoho z nich ale také těch negativních. Lidé se bouřili, že je přiznání pravé barvy pohoršuje a otravuje, protože pak musí svým dětem vysvětlovat, co to znamená. O to ale přece jde, nebo ne? U nás se za boření tabu okolo menstruace veřejně postavila značka Ria se svojí kampaní Sliby mojí vagíně. Ria se při tvorbě kampaně spojila s neziskovou organizací Loono, která se zaměřuje na osvětu okolo prevence rakoviny reprodukčních orgánů a rakoviny prsou.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Sharing is caring #FreePeriodStories

Změna zobrazování menstruace v reklamě se pomalu, ale jistě děje. Jsme na začátku cesty k odstranění stereotypů okolo ženského cyklu a čeká nás ještě kus práce. Ve veřejné diskuzi začíná příbývat lidí, kteří se snaží komunikační bariéry o menstruaci probourat. Před třemi lety spustila britská aktivistka Amika George lavinu boje proti tzv. menstruační chudobě, která se ve Spojeném království dotýká každé 10. dívky. Mladé slečny díky nedostatku hygienických potřeb často nemohou jít do školy a jsou tak vyloučeny z normálního života, což může ovlivnit i jejich studijní výsledky a znevýhodnit je oproti jejich klučičím protějškům. Kampaň #FreePeriods dokázala přimět britskou vládu, aby letos dívkám poskytla přístup zdarma k hygienickým potřebám na základních a středních školách v Anglii. Dalším krokem teprve dvacetileté aktivistky bylo spuštění druhé části kampaně nesoucí název #FreePeriodStories, která se soustředí na detabuizaci menstruace skrze sdílení zážitků žen s menstruací. Cílem je inspirovat dívky a ženy aby se nebály mluvit o tom, co během menstruace prožívají. Do projektu se zapojilo mnoho známých žen, svůj příběh pod tímto hashtagem sdílela například básnířka Rupi Kaur nebo modelka a zakladatelka platformy Gurls Talk Adwoah Aboa.

 

 

Kdo boří červené tabu v Česku

V českém veřejném prostoru je prozatím nedostatek platforem, projektů, veřejně známých osobností a influencerů, kteří by aktivně rozebírali témata spojená nejen s menstruací. Na Instagramu můžete ale sledovat projekt @peaches.cz, který sám sebe definuje hashtagem #jinypohledpodsukni. Soustředí se na informování o věcech spojených s ženským reprodukčním a sexuálním zdravím. Dočtete se například o tom, jak poznat pravou menstruaci nebo jak funguje free bleed aneb volná menstruace. Tvůrkyně profilu se nebojí zacházet ani do intimnějších témat jako je sex během menstruace

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Dalším projektem na Instagramu, který se aktivně snaží nabourávat tabu spojená nejen s ženskými tématy, je profil @jsemfeministka. Zajímavé profily, které otevřeně probírají menstruaci, intimitu, ale i body positivity jsou také @silacky a @zanormalniholky. Z řad veřejně známých osobností často o menstruaci otevřeně mluví violoncellistka a modelka Terezie Kovalová, se kterou vám brzy nabídneme exkluzivní rozhovor na téma menstruace.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu