Nemůžete vstát z postele? 7 tipů, jak překonat depresivní náladu

Buďte k sobě něžní

Nejdůležitější je být k sobě ohleduplný. Pochopte, že deprese je nemoc, nikoli osobní selhání a dejte si prostor na to, postupovat krok za krokem. Odpusťte si všechny domnělé nedostatky a pozornost upněte k vašim silným stránkám. Pěstováním soucitu k sobě samé a přijetím svých emocí se odpíchnete ode dna a můžete si postupně začít hledat konkrétní cestu, po které se pomalu vrátíte zpět do své rutiny.

Sunday scaries aneb když práce už v neděli nahání hrůzu. Bojujte s tím

elle.cz

Nastavte si drobné cíle

Začněte tím, že si stanovíte malé, dosažitelné cíle. Může to být tak jednoduchý úkol, jako je posadit se v posteli, roztáhnout závěsy nebo ustlat si postel. Naplánovat si můžete i malou procházku, přečtení kapitoly z oblíbené knihy nebo uvaření snídaně. Oslavujte každý úspěch, ať už se zdá jakkoli malý.

Pomozte si aplikacemi

Pokud vám neschopnost vstát z postele brání v návštěvě psychoterapeuta nebo máte kvůli nedostatku psychologické péče potíže odbornou pomoc sehnat, stáhněte si mobilní aplikaci zaměřenou na duševní zdraví, a podporu tak budete mít vždy po svém boku. Takových aplikací existuje celá řada, vyzkoušet můžete například populární českou platformu VOS Health, kterou používá více než 3 miliony lidí po celém světě. Jedná se o digitální prostor, kde si každý může zaznamenávat náladu, pocity, emoce a pracovat na jejich zlepšení. Ty pak s využitím intuitivní umělé inteligence a strojového učení analyzovat, následně díky tomu lépe porozumět sám sobě. Aplikace nově nabízí i funkci ChatMind, za kterou se skrývá AI wellbeing kouč, který vám v těžkých chvílích poskytne potřebnou oporu, empatii a porozumění a na základě osobních dat i rady a efektivní strategie pro zvládání stresu, úzkostí a depresivních nálad.

Fenomén therapy speak: o duševním zdraví mluvte, diagnózu nechte jiným

elle.cz

Máte mazlíčka?

Domácí zvířata jsou kamarádi, na které je vždy spoleh. Ztělesňují bezpodmínečnou lásku, oddanost a radost ze života, která bývá dost nakažlivá. Péče o mazlíčkavám může dát důvod vstát každý den z postele a poskytnout útěchu v těžkých chvílích. Především má tendenci hojit, což je skutečnost podepřená několika výzkumy i existencí canisterapie.

Naplánujte si dny

Nechápejte mne špatně, lék na depresi rozhodně není přeplnit si kalendář a následně se stresovat. Nicméně rutiny, které začínají v moment kdy otevřete oči a které zahrnují plnohodnotný odpočinek (v podobě kreativní tvorby, meditace, jógy…), vám pomohou zůstat v pohybu a neupadat do letargie. Plánování se rozhodně nemusí týkat pouze povinností, naplánujte si rande s kamarádkou, navštívení galerie nebo kino. A vzhledem k tomu, že vás povinnosti neminou, osvojte si mentalitu tenisty. Pozornost věnujte jednomu míčku po druhém, nikoli celému utkání.

Nakrmte mozek: Jak podpořit kognitivní funkce a své duševní zdraví?

elle.cz

Co potřebovala Zubejda?

Vzduch, světlo a lásku! Pusťte si do pokoje světlo, aby se nastartovaly vaše biologické hodiny a vypnuly produkci melatoninu. Pokud je venku hezky, otevřete okno, nebo si běžte klidně jen na malou chvíli stoupnout ven. A obklopujte se lidmi, se kterými vám je dobře, před kterými se nemusíte přetvařovat a kteří vás umějí rozesmát.

Vizualizujte

Několik výzkumů ukázalo, že neexistuje kategorický rozdíl mezi představivostí a realitou, liší se pouze v síle. I proto se dokážeme vystresovat z něčeho, co není reálné, z něčeho, co si pouze představujeme. Byť je tato technika často podceňovaná, prostřednictvím vizualizace lze do určité míry přenastavit mozek. Můžete se chytit konkrétních vzpomínek, písniček nebo fotografií, se kterými máte spojený pocit štěstí.

Řekněte sbohem úzkosti a porazte své nervy přírodní cestou

elle.cz

Zdroj: Medical News Today, Healthline