Noční výlety k lednici? Díky těmto zdravým dobrotám už nikdy!

Pamatujete si první pravidlo Gremlinů? Nekrmte je po půlnoci! Ve skutečnosti bychom se tímto pravidlem měli řídit všichni. Klinická studie z roku 2011 totiž podle serveru Body&Soul odhalila, že pokud budete večeřet hodinu před spaním, můžete si tím prodloužit dobu usínání o neuvěřitelných 47 procent. Studie navíc srovnávala dopad stejných pokrmů na náš spánek s odstupem čtyř hodin, v rámci kterých bylo tělo schopno strávit jídlo mnohonásobně lépe. Dnes se podíváme na nejlepší večeře a pozdní svačiny, které vás dostatečně zasytí na to, abyste se uprostřed noci nebudili s kručením v břiše.  

Ryby a mořské plody

Pokud si k večeři zvolíte kus lososa nebo tuňáka bez sladkých dresinků, dodáte svému tělu dostatek živin i zdravých kalorií k tomu, aby zůstalo zasycené a zároveň nerušeně trávilo. Tučné ryby jsou bohatým zdrojem Omega-3 mastných kyselin, vitamínu D ale také aminokyseliny tryptofan, která je stavebním kamenem melatoninu – známého jako hormon spánku. Podle serveru Body&Soul navíc studie Pensylvánské univerzity zjistila, že čím častěji účastníci výzkumu jedli ryby, tím menší se u nich vyskytovaly potíže se zažíváním.  

Banány

Na toto ovoce nedá řada z nás dopustit. Banány spolehlivě zaženou hlad a zároveň nám dodají dostatečné množství energie na to, abychom během dne neusnuli u pracovního stolu. Je to tím, že obsahují sacharidy. Ano, my víme, sacharidy by se ve velkém množství neměly před spaním konzumovat. V malé míře ale nikomu neuškodí. Aby si totiž tělo vyrobilo melatonin (hormon spánku), potřebuje kromě proteinů také malé množství sacharidů. Banán tak představuje ideální volbu: obsahuje totiž navíc hořčík, který má blahdárný účinek na svaly. Můžete si z něj vyrobit třeba skvělé smoothie, které vás zasytí až do rána. A navíc je #VeganFriedly!  

 

Krill, microgreens a natto aneb superpotraviny 21.století

elle.cz

 

Dvě velké kiwi

Ptáte se, proč konkrétně dvě, a ne jedno nebo tři kiwi? Odpověď nabízí sama věda. V roce 2011 byla totiž provedena studie, v rámci které dostali její účastníci za úkol jíst dva kusy kiwi hodinu před spaním po dobu čtyř týdnů. Výsledky byly ohromující – nejenže se u všech účastníků skoro dvojnásobně zlepšila kvalita spánku, ale také se výrazně snížila i doba usínání. Existuje na to jednoduché vysvětlení. V první řadě je kiwi bohaté na serotonin (hormon štěstí), který se v noci mění na melatonin. Roli zde hraje také vysoký obsah vitamínu C, který podle Body&Soul zajišťuje hlubší a delší spánek.  

Krůtí maso

Krůtí maso je skvělým zdrojem proteinu. Dokáže tělo dostatečně zasytit na celý večer, a proto rozhodně nehrozí, že vás po dvou hodinách začne honit mlsná. Konkrétně pečená krůta je fantastickou a nízkokalorickou večeří, která vašemu tělu navíc dodá riboflavin (který štěpí cukry), fosfor (který podporuje látkovou výměnu) a selen (stopový prvek bojující proti volným radikálům). Stejně jako ryby i krůta obsahuje aminokyselinu tryptofan, která podporuje produkci melatoninu. Příjemná ospalost je proto téměř zaručená...

Ovesná kaše

Abychom i veganům dopřáli dostatek možností pro sytou večeři, musíme zmínit ovesnou kaši. Její výhodu je, že má velmi nízký glykemický index – což znamená, že vám navodí pocit sytosti na dlouhou dobu. Má vysoký obsah vlákniny, čímž přispívá k dobrému trávení, a obsahuje také melatonin. Podle americké neziskové organizace Mayo Clinic navíc jedna miska ovesné kaše denně snižuje množství cholesterolu v krvi. Výhodou tohoto pokrmu je, že ho můžete připravit hned na několik různých způsobů – chutná totiž skvěle s lesním ovocem, skořicí nebo ořechy, ale i se sušeným ovocem nebo citrusy.

 

Zdroj: Body&Soul.com, Healthline.com 

Ořechy, preclíky a kiwi Aneb 10 potravin pro kvalitní spánek

elle.cz