Pozitivní sobectví: máte právo říkat ne, využívejte ho

Úhel pohledu

Sobectví není hezké slovo. Evokuje bezohledné upřednostňování svých potřeb a přání bez ohledu na ostatní. Sobectví nepatří k vlastnostem, kterými by se člověk chlubil. Pokud jej ale přestanete vnímat pouze v negativním kontextu, dojde vám, že na něm nic špatného není. Zvláště když ho postavíte do jiného světla. Co na něj třeba nazírat jako na sebelásku, sebeúctu a plnění svých snů... To zní jinak, viďte? Vězte, že brát ohled sama na sebe a nebát se občas upřednostnit sebe sama a své potřeby před vším a před všemi je naprosto v pořádku.

Mohlo by se vám líbit

Self love – 3 rady zralých žen

Jane Fonda, Helen Mirren, Iris Apfel a Meryl Streep – jejich charisma, styl a smysl pro humor milujeme. Ztělesňují rčení „ženy zrají jako dobré víno“, a je tomu skutečně tak. Při pohledu na ně si přejeme, abychom v jejich věku také vypadaly tak dobře, a hlavně vyzařovaly stejnou, životadárnou energii, která lusknutím prstu zaplaví celou místnost. Není to však něco, s čím se hvězdy rodí. I ony se musely tomuto umění naučit, a nyní své moudro posílají mladým ženám dál.
elle.cz

Potlačené geny

Že to máme automaticky v genech? Generace žen před námi se snažily své přirozené potřeby potlačit natolik, až se jim to povedlo. Pro generace našich babiček a maminek bylo pozitivní sobectví bráno jako nepatřičná a v podstatě neslušná věc. Každá hodná a dobře vychovaná holka přece vyhoví, pomůže, zařídí... a to i na úkor sebe sama. Vždyť dobrá partnerka, manželka a matka je přece obětavá. A pokud není, tak je pěkně sobecká! A ve stejném duchu byly mnohdy ještě vychovávány i mileniálky, které se dnes musí učit, jak šlápnout na brzdu a postarat se nejprve samy o sebe. Škoda, že mnohdy až poté, co skončí vyhořelé a s akutní potřebou něco změnit, aby nedošlo k nejhoršímu.

Díky, mami. Chci to jinak

Ještě stále jedeme v módu našich matek „práce – domácnost – děti“. Manikúru, kávu s kamarádkami nebo dokonce wellness víkend musíme plánovat týdny dopředu a zajistit „si“ hlídání a volno od povinností. Být občas sobecká a myslet sama na sebe, to předešlé generace žen neuměly a vychovávaly v tom i tu naši. Naštěstí se o sebelásce, psychohygieně a seberozvoji mluví čím dál častěji a hlasitěji. Nároky na ženy neklesají, naopak. I když naše babičky pohrdavě sledují myčky, pračky, sušičky, auta s automatem a naše aktivity s kamarádkami a nechápou, na co si stále stěžujeme, tlak na dnešní ženy je i přes všechny vymoženosti enormní. Téma péče o duševní zdraví a sebeláska jsou tak naprosto zásadní.

Mohlo by se vám líbit

Lucie Vakoljová: o sebelásce a pozitivitě na sociálních sítích

Přežít v prostředí sociálních sítích není jednoduché. Vliv soudy vynášející komunity ale teď odbourávají odvážné profily, které bojují s filtry a předsudky. Jaké to je být jedním z takových bojovníků? Zeptali jsem se Lucie Vakoljové, která se skrze své účty rozhodla ukázat světu skutečnou realitu.
elle.cz

Naučte se říkat „ne“

Když něco nestíháte, nemůžete nebo prostě jen nechcete, naučte se říct „ne“. Je to v pořádku. A ani se nemusíte cítit provinile. Rozpoznávat své potřeby, prosadit si je a uspokojit je, je naprostým základem, aby se z vás nestala unavená a vyhořelá troska. A nemusíte se bát, že vás okolí nepochopí. Zvykne si a časem na nově nastavené hranice přistoupí. Nakonec i lidem okolo vás se bude lépe žít a komunikovat s někým, kdo je sebevědomý, odpočatý a spokojený než s unavenou a podrážděnou obětí, která je utlačovaná na úkor ostatních.

Co opravdu chcete?

Zkuste se zamyslet, co byste ráda – věnovat se více kariéře? Zkusit dělat něco nového? Chodit více sama na procházky? Zacvičit si? Naučte se soustředit sama na sebe. Představte si, jaký život chcete mít a co je zapotřebí změnit, aby se představa mohla změnit v realitu. Respektujte svoje potřeby a přání. A zapojte do toho i své okolí. Je v pořádku delegovat část svých povinností na jiné. Nemusíte čtyřikrát v týdnu jako otrok vozit děti na kroužky nebo mít celou domácnost pod palcem sama. Rozdejte karty i ostatním, není to jen vaše hra.

Mohlo by se vám líbit

Nejsme dokonalé, bohudík – slavné ženy, které vás naučí #selflove

Jeden beauty standard vládne všem, jeden jim všem káže? Kdepak, to už je pasé. Hnutí body positivity se z (pouhého) populárního hashtagu na sociálních sítích rozrostlo do nového standardu bořícího tabu tělesných nedokonalostí a oslavujících všechny podoby krásy. Jeho nejvýraznější představitelky jako plus size modelka Ashley Graham nebo fotografka Vivian Hoorn si bez studu oblékat croptopy a bikiny, komička Celeste Barber si zase utahuje z těch, co dokonalost berou moc vážně. Představujeme vám Instagramové účty žen, které stojí za to sledovat.
elle.cz

Zdroj: Elle.fr, autorský článek