Ranní fitness rutina, která nastartuje metabolismus a zlepší vám den

Pohyb má na naše tělo pozitivní vliv, ať už cvičíte v jakoukoliv denní dobu. Pokud je ale vaším cílem zlepšit nejen fyzickou, ale i duševní pohodu, začněte hned ráno. „Cvičení je dokonalým způsobem, jak docílit uvolnění. Pomáhá budovat naši vytrvalost a zároveň zvládat stres. A čím méně stresu máme, tím více máme energie na rozdávání,“ vysvětluje revmatoložka Magdalena Cadet. Cvičení navíc pomáhá tělu produkovat endorfiny, které pozitivně působí na naši náladu, a naopak eliminuje stres a napětí. Pokud se navíc rozhodnete posilovat v ranních hodinách, benefity se násobí! Jakými cviky je tedy nejlepší začít den?

Naordinujte si kardio

Před zahájením jakéhokoli cvičení nezapomeňte na rozcvičku. „Rozhýbejte ruce, záda i krk, poté přidejte lehké kardio. Udělejte si pár výskoků, zvedejte kolena. Důležité je zvýšit srdeční frekvenci,“ radí fitness trenér Vladimír Koukal. Pak se pořádně protáhněte. Stoupněte si na podložku a zaujměte pozici tzv. střechy. Docílíte jí, když začnete na všech čtyřech. Kolena jsou pod kyčlemi, ruce pod rameny. Dlaně tiskněte do podložky, pomalu protáhněte nohy a záda držte rovně. Vydržte 10 sekund a několikrát opakujte.

Přivítejte jaro jógou. Probuďte své tělo a najděte svou rovnováhu

elle.cz

Zpevněte tělo

Milujete plank? To je jedině dobře! Ten totiž nemůžete vynechat. Položte se na podložku, vzepřete tělo o ruce a prsty nohou, záda zpevněte a pupík tlačte směrem k páteři. S výdechem přibližujte pravé koleno k levému lokti. Vraťte se zpět do výchozí pozice a nohy vyměňte. Cvičení opakujte desetkrát na každou stranu a dejte pozor, abyste se neprohýbala v zádech. Na závěr můžete v planku vydržet ještě 30 sekund.

Rozpumpujte krev

Slíbili jsme deset minut, možná patnáct, tak je třeba trošku zrychlit. Zůstaňte na podložce a zaujměte pozici, jako když se chystáte na provedení kliku. A pak začněte pomalu sprintovat. „Kolena střídavě a dynamicky spolu s výdechem přitahujte směrem k bradě. Nohy, respektive kolena, nepokládejte na podložku a držte je ve vzduchu,“ popisuje Koukal. V podstatě simulujte běh. Vzhledem k tomu, že na tento „sprint“ máte pouze jednu minutu, snažte se pohybovat co nejrychleji.

Pohyb: Lepší než antidepresiva

elle.cz

Zatočte s tuky

K poslednímu cviku budete potřebovat činky, pokud je nemáte, tak si vystačíte s PET lahvemi naplněnými vodou. Činky postavte před sebe, udělejte dřep a znovu je uchopte. S rovnými zády se narovnejte a činky držte podél těla. Pak je přitáhněte k ramenům a proveďte takzvaný bicepsový zdvih, poté ruce zvedněte až nad hlavu. Stejnou cestou spusťte činky zpět, udělejte dřep, odložte závaží vedle sebe a přejděte do výskoku. Cvik opakujte aspoň desetkrát.

Věděli jste, že…

Výzkum, jehož výsledky byly zveřejněny v časopise The Obesity Society koncem loňského roku, odhalil, že lidé, kteří cvičili po ránu minimálně 150 minut týdně, měli nižší hodnotu BMI a vykazovali rovněž menší obvod pasu než ti, kteří chodili do posilovny později během dne. Jedinci cvičící po ránu rovněž častěji uváděli, že jedí zdravěji a konzumují méně kalorií než ostatní. Jak že se to říká? Ranní ptáče…


BMI kalkulačka

Jsem

Vaše BMI:

Vaše idealní váha:


Zdroje: Huffington Post, The Obesity Society, coachweb.com, insider.com