Může vám jarní detox uškodit? Nebezpečí, tipy a placebo efekt

 

Již mnoho let lidé znají pojem detox, který se do povědomí dostal především díky slavným osobnostem. Očistu organismu v moderní době využily firmy a z dobré myšlenky se stal byznys.

Zatímco známé tváře, kterým značky platí za spolupráce, detox často vyzdvihují do nebes, odborníci na výživu jsou toho názoru, že detoxikační kúry nejsou zapotřebí, protože lidské tělo se detoxikuje samo. Specialisté též kritizují slogany výrobků či příspěvky na sociálních sítích. Ty totiž často vypadají, jako kdyby půsty či bylinky do lidských životů nepatřily již stovky let.

Princip stravování OMAD: Zázračná dieta nebo škodlivý trend?

elle.cz

 

Nespočet produktů i tipů a placebo efekt

Lékárny na svých webech nejčastěji nabízejí kapky s ostropestřcem mariánským či pilulky, bylinky a čaje od firem, které se přímo specializují na detox organismu. Influencerky zase často doporučují pít pouze ovocné či zeleninové šťávy a kokosovou vodu, užívat epsomskou sůl, detoxikační čaje, bylinky a prášky, kterým v názvu samozřejmě nechybí slovo “detox”. V neposlední řadě mají též v oblibě propagovat nějaký půst. Tyto tipy však mohou způsobit více škody než užitku.

Ačkoliv k detoxu již řadu let patří negativní konotace, je nutné dodat, že v rámci psychosomatiky může mnohým pomoci. Někteří lidé si totiž například díky pití šťáv mohou vytvořit pocit, že pro své tělo dělají něco dobrého a rázem pociťují méně stresu. Jednoduše jde o starý známý placebo efekt.

 

Veganské alternativy, když zrovna neholdujete sóje

elle.cz

 

Klíčový je dlouhodobý zdravý životní styl

Odborníci věří, že klíčem ke zdraví je dlouhodobý zdravý životní styl. Tedy konzumování takzvaných opravdových potravin, užívání vitamínů, správné rozložení denní konzumace potravin, dodržování pitného režimu, pohyb a také kvalitní spánek. Důležité také je uvědomit si, že každý člověk je jiný, proto neexistuje jedna správná cesta. Lidé by se též neměli bát zajít za experty na výživu a absolvovat doporučovaná vyšetření. Co zvládá zpracovat tělo jednoho jedince, může tělu druhého způsobit zdravotní potíže.

„Účinky zelených superpotravin na detox jsou naprosto minimální a jejich význam prokázán nebyl. Lidé by se měli zaměřit na pestrý jídelníček. Každý den za nás zadarmo detoxikují orgány. Dopřávat si ovocná smoothies a šťávy v rozumné míře můžete, konzumovat je ale v rámci očisty organismu v rámci několika denních programů je spíše kontraproduktivní. Pro tělo je taková kůra paradoxně zátěží,” míní specialistka na výživu Karolína Fourová, která za problematické považuje i detoxikační čaje a pilulky. Ty podle ní akorát vyvolávají větší potřebu močení, kvůli kterému lidé přicházejí o prospěšné bakterie.

Ideální by bylo, kdyby detox mohl být spojován pouze s uzdravujícím procesem u opravdu nemocných či závislých pacientech, kteří potřebují z těla dostat návykové látky a započít cestu ke zdravému psychickému i fyzickému stavu. U ostatních je pak klíčové stravovat se zdravě, hýbat se a dopřát si dostatek spánku.

 

Autor: Nikola Hejdová

Zdroje: karolinafur.cz, institutmodernivyzivy.cz, wildandcoco.cz