REKLAMA

Mýty ohledně očkování spojené se ženami - co je real a co jen hoax?

REKLAMA

 

Neplodnost 

Složení vakcíny, jež je vpravena do těla, s sebou nese molekulu označovanou jako mRNA s „informacemi“, které tělu umožňují vytvoření takzvaného spike proteinu. Ten je důležitý pro šíření koronaviru a nachází se na jeho povrchu. Tuto neškodnou koronavirovou „špičku“ pak imunitní systém rozpozná jako cizí a začne reagovat. „Molekula mRNA z vakcíny v těle nezůstane, nýbrž se krátce po vakcinaci rozloží,“ zní z webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Dle populárního přesvědčení mají pak protilátky proti spike proteinu reagovat s proteinem syncytin-1 v buňkách placenty a tu narušit. Taková reakce by ale signalizovala širší zásahy vakcíny v těle, a to je dle odborníků zcela neprůkazné. „Každý, kdo tomu trochu rozumí, ví, že to je naprostý nesmysl. To by se náš genetický kód musel měnit po všem, co sníme, nebo při jakékoli infekci mikroorganismem,“ potvrdil pro Seznam imunolog Václav Hořejší.

Zvětšená prsa 

Jedním z nejnovějších mýtů, který se obrací proti vakcíně je svědectví některých žen, že se jim nebezpečně zvětšila nebo natekla prsa. Na internetu kolovaly důkazy o nepravidelných bulkách kolem oblasti prsou, což některé vedlo k obavám z potenciálního spojení s rakovinou prsu. Podle doktorky Jessicy Shepherdové, hlavní lékařky společnosti Verywell Health, neexistuje žádná souvislost mezi vakcínou COVID-19 a rakovinou prsu. Na svých stránkách doktorka vysvětluje: ‚‚Je normální, že se nám po injekci zvětší uzliny, pokud ale monitorujete svá rizika spojená s rakovinou prsu, nemělo by to představovat alarmující znamení.”   

Narušení menstruačního cyklu 

V tomto případě jsme zaznamenávaly docela různorodé zprávy. Některé ženy hlásily těžší menstruaci, jiné naopak výrazně kratší. Někdo si stěžoval na dřívější periodu a někdo zase na pozdější nebo na její úplné vynechání. Protichůdnost svědectví je jedním z důvodů, proč bylo obtížné určit, zda jsou tyto změny spojeny s vakcínou. Jessica Shepherdová potvrzuje, že změny v menstruačním cyklu mohou souviset se stavem imunity, která může být chvilkově v krátkodobém účinku vakcíny lehce rozrušená. 

Zhoršení pleti 

Nejméně časté, přitom rezonující svědectví. Nicméně ani tady není prokázaná žádná spojitost. ‚‚Toto tvrzení je nejméně reálné a ani dle klinických testů není žádná pravděpodobnost, že by očkování jakkoliv měnilo kondici pleti,” tvrdí Jessica Shepherdová.   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA