Aktivní látky v sérech: co ve složení produktů na pleť hledat?

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová je alfou i omegou hydratace a ve skin care vás rozhodně nemine. Jedná se o základní matérii našich pojivých tkání, která je známá především pro svou schopnost vázat a zadržovat vodu. Pokud se trápíte suchou pokožkou, rozhodně by vám na poličce neměla chybět, ať už je to ve formě samostatného séra nebo v kombinaci s jinými látkami. Zároveň bychom ji neměli opomíjet, když přijde na stárnutí pokožky, která s věkem o kyselinu hyaluronovou přirozeně přichází, v důsledku toho drží méně vody a postupně schne.

TikTok trend slugging slibuje hydratovanou a rozzářenou pleť

elle.cz

Antioxidanty

Další zásadní kategorií látek, kterou chceme vidět u našich produktů, jsou antioxidanty. A to především kvůli jejich schopnosti vyvazovat volné radikály, které se tvoří předně pod vlivem UV záření a dalších faktorů životního prostředí. Volné radikály se tvoří se v celém těle, ale z pohledu kůže můžeme napomoci jejich vyvazování a eliminaci právě dodáním té správné péče, v níž antioxidanty nesmí chybět. Jejich aplikací pleť rozjasníme, můžeme korigovat známky stárnutí a napomoci její regeneraci. Zároveň z pleti snímají oxidační stres a působí protizánětlivě. A o kterých konkrétních látkách je řeč? Všichni známe vitamín C a vitamín E, ale méně známými (a přesto stejně zásadními) molekulami jsou například astaxanthin, resveratrol a glutathion.

Retinol

Retinol, forma vitamínu A, je významný díky své schopnosti zlepšit texturu, snížit viditelnost vrásek, regulovat produkci oleje a bojovat s akné. Také rozjasňuje pleť, stimuluje tvorbu kolagenu a pomáhá zpomalit proces stárnutí pleti. Je však důležité používat ho opatrně a postupně zvyšovat koncentraci, aby se předešlo podráždění pokožky, a vždy posléze aplikovat ochranný krém s SPF kvůli citlivosti na sluneční záření.

Skin flooding: Nový trend z Tik Toku slibuje navždy hydratovanou pleť

elle.cz

Peptidy

Další nepřehlédnutelnou kategorií jsou peptidy, obrovská škála signálních látek, které stimulují buněčný metabolismus, pomáhají zesvětlovat kůži, vyrovnávají vrásky a texturu a podporují pružnost tkáně. Jako příklad bychom mohli uvést tripeptid mědi, který konkrétně zlepšuje elasticitu, má výrazný regenerační anti-aging účinek, a především snižuje věkem podmíněnou pigmentaci pokožky.

Rostlinné oleje

Neméně důležitou složkou blahodárných produktů na pleť jsou pěstící rostlinné oleje. Jedná se například o olejový sezamový extrakt, jenž se vyznačuje vyhlazujícím účinkem na vyplnění vrásek, zanechává pleť rovnoměrnější a zlepšuje její úroveň vlhkosti. Na pružnosti pokožky poté pracuje bambucký olej, zejména jeho tekutá forma. Intenzivní stimulační účinek na pleť má mastichový olej, který zároveň zlepšuje její hustotu a pevnost a remodeluje kontury obličeje. V kůži máme speciální lipidové molekuly ceramidy, které jsou hlavní složkou mezibuněčného prostoru. Tyto látky při jejich externí aplikaci vyhlazují pokožku, zabraňují ztrátě vlhkosti a podporují její odolnost. Nejcennějším olejem pro suchou pokožku je olej z pšeničných klíčků, který je známý nejvyšším obsahem vitamínu E mezi rostlinnými oleji.

Už máte také Milky Skin? TikTok válcuje další beauty trend

elle.cz

Zdroj: Healthline, NewBeauty, health.com