Fatfobie je více než strach z tlouštky. Trpí jí třeba Taylor Swift

Přísní na sebe i na ostatní

Fatfobie je psychický problém jako každý jiný. Se vznikem kultu štíhlosti a mládí se objevil také strach z vlastní tělesné nedokonalosti. Vizuály v médiích, reklamní kampaně, výběr velikostí v obchodech s oblečením, komentáře na sociálních sítích, které neodpouští vůbec nic. To všechno tlačí stále větší množství žen (a i mužů) k tomu, aby až úzkostlivě kontrolovali svou váhu. Ti, kteří na své proporce nedbají, jsou v jejich očích vnímáni tím nejhorším způsobem. Korpulentní jedince fatfobici vidí jako slabochy bez dostatku silné vůle, kteří se nekontrolovaně přejídají a na jakýkoli pohyb jsou zkrátka příliš líní. Sami na sebe pak používají ta nejpřísnější měřítka a není výjimkou, že trpí některou z poruch příjmu potravy. V nejtěžších případech může být stud ze vzhledu vlastního těla vést až k sebevraždám.

Mohlo by se vám líbit

Gwyneth Paltrow je kvůli své dietě pod palbou kritiky

Gwyneth Paltrow nechala veřejnost nahlédnout pod pokličku svých stravovacích návyků. A rozpoutalo se peklo. Za svůj spartánský přístup k pohybu a hlavně ke stravě sklízí na sociálních sítích od svých kolegyň z branže a médií masivní kritiku. Podporuje prý totiž poruchy příjmu potravy.
elle.cz

Slavné fatfobičky

Fatfobii v minulosti přiznala i Taylor Swift a potvrdila to klipem k písničce Anti-Hero. Stoupne si v něm na váhu a ručička se zastaví na nápisu „fat“. Kvůli kritice, že tímto videem podporuje šíření fatfobie, nakonec inkriminovaný záběr bez dalších komentářů vystřihla. Přitom se v songu pouze snažila vyzpívat ze svých vlastních celoživotních démonů, mezi které fatfobie a porucha příjmu potravy patří. Z fatfobie je podezřívána i Gwyneth Paltrow, která je známá svým extrémně přísným stravovacím režimem a intenzivním cvičením. Za zveřejnění svého jídelníčku, který sestává z části z hladovění a z druhé části z konzumace zeleniny a čistého vývaru z kostí, sklidila obrovskou kritiku veřejnosti i celebrit. Některé kolegyně z branže ji obvinily z propagace hladovění a nezdravého přístupu k tělu. Gwyneth rozdělila společnost na dvě poloviny – jedna z nich považuje její jídelníček za projev psychické úzkosti z tloušťky, druhá ji obhajuje a poukazuje na trend, který je podle nich ve společnosti ještě škodlivější – propagace a schvalování obezity.

 

Předsudky pracují

Fatfobie se ale neodehrává jen v hlavách jedinců, kteří jí trpí. Prostupuje vnímáním a chováním celé společnosti, jen se liší svou intenzitou. A pokud se dušujete, že vy rozhodně mezi fatfobiky nepatříte, zkuste se upřímně zamyslet, jestli jste se nikdy v duchu neušklíbli nad tlouštíkem v tramvaji nebo si nepomysleli, že kdyby tahle holka míň jedla a více sportovala, jak skvěle by mohla vypadat… Fatfobie se projevuje v různé intenzitě v různých oblastech života, jako jsou práce, zdravotní péče, vztahy. V pracovním prostředí mohou lidé s nadváhou čelit předsudkům a nespravedlivému zacházení. V pracovním kontextu je tendence považovat je za méně výkonné a snáze selhávající. Naproti tomu štíhlý člověk je vnímaný jako jedinec se silnou vůlí, který dokáže tvrdě pracovat sám na sobě a tudíž i v práci, umí na sebe být přísný a silněji stojí za svými názory. Kvůli vzhledu proto mohou být silnější lidé vyřazení jak z výběrových řízení, tak z důležitých rozhodovacích pozic.

Mohlo by se vám líbit

Plus size modelky: ženská přirozenost nebo propagace obezity?

Příliš tlustá. Příliš vychrtlá. Příliš hranatá. Příliš ženská. Žijeme ještě stále v době, kdy jsou tato hodnocení ženských postav nutná? Za každým obrázkem se skrývá živá žena, které se komentář dotkne. Negativních reakcí se objevuje tím více, čím urputněji se snažíme prosadit nějaký směr. Je současný trend plus-size modelek pro ženy osvobozující, nebo s sebou naopak nese větší zátěž?
elle.cz

Problém pro všechny

Ve společenských vztazích mohou silní lidé čelit předsudkům, hanobení a posměchu kvůli svému vzhledu. Ze strany svých vrstevníků se často stávají obětí šikany. Fatfobie vytváří klima nenávisti a pohrdání, které má na jednotlivce vážné psychické dopady. Ti se mohou cítit nepochopeni, mohou trpět úzkostí, depresemi a nízkou sebeúctou. Přitom je důležité si uvědomit, že ne všichni silní lidé mají jen nedostatek pevné vůle. Ten, kdo nemá útlost v genech, potřebuje podstatně více úsilí a prostředků, aby jí dosáhl. Nakoupit si zdravé potraviny, věnovat čas přípravě zdravých jídel a cvičení není jen o vůli, ale třeba i o prostředcích. V době, kdy je cena velké čokolády nižší než cena dvou jablek, není vždycky snadné jíst zdravě. Fatfobie je vážný problém, který ovlivňuje životy mnoha lidí - těch, kteří jí trpí i těch, se kterými se fatfobici potkávají.

Mohlo by se vám líbit

Jak na sebepřijetí v době přehnané tělesné pozitivy?

Body positivity - tagline doby a „náboženství” většiny komerčních kampaní módních řetězců a kosmetických gigantů. Jakou roli ale hraje v našich příbězích? Zeptali jsme se žen napříč sociálním spektrem. Tady jsou upřímné odpovědi i návod na to, jak přijmout sebe samu navzdory falešným heslům.
elle.cz

Zdroj: Wikipedia, YouTube