Fatfobie je více než strach z tlouštky. Trpí jí třeba Taylor Swift

Přísní na sebe i na ostatní

Fatfobie je psychický problém jako každý jiný. Se vznikem kultu štíhlosti a mládí se objevil také strach z vlastní tělesné nedokonalosti. Vizuály v médiích, reklamní kampaně, výběr velikostí v obchodech s oblečením, komentáře na sociálních sítích, které neodpouští vůbec nic. To všechno tlačí stále větší množství žen (a i mužů) k tomu, aby až úzkostlivě kontrolovali svou váhu. Ti, kteří na své proporce nedbají, jsou v jejich očích vnímáni tím nejhorším způsobem. Korpulentní jedince fatfobici vidí jako slabochy bez dostatku silné vůle, kteří se nekontrolovaně přejídají a na jakýkoli pohyb jsou zkrátka příliš líní. Sami na sebe pak používají ta nejpřísnější měřítka a není výjimkou, že trpí některou z poruch příjmu potravy. V nejtěžších případech může být stud ze vzhledu vlastního těla vést až k sebevraždám.

Gwyneth Paltrow je kvůli své dietě pod palbou kritiky

elle.cz

Slavné fatfobičky

Fatfobii v minulosti přiznala i Taylor Swift a potvrdila to klipem k písničce Anti-Hero. Stoupne si v něm na váhu a ručička se zastaví na nápisu „fat“. Kvůli kritice, že tímto videem podporuje šíření fatfobie, nakonec inkriminovaný záběr bez dalších komentářů vystřihla. Přitom se v songu pouze snažila vyzpívat ze svých vlastních celoživotních démonů, mezi které fatfobie a porucha příjmu potravy patří. Z fatfobie je podezřívána i Gwyneth Paltrow, která je známá svým extrémně přísným stravovacím režimem a intenzivním cvičením. Za zveřejnění svého jídelníčku, který sestává z části z hladovění a z druhé části z konzumace zeleniny a čistého vývaru z kostí, sklidila obrovskou kritiku veřejnosti i celebrit. Některé kolegyně z branže ji obvinily z propagace hladovění a nezdravého přístupu k tělu. Gwyneth rozdělila společnost na dvě poloviny – jedna z nich považuje její jídelníček za projev psychické úzkosti z tloušťky, druhá ji obhajuje a poukazuje na trend, který je podle nich ve společnosti ještě škodlivější – propagace a schvalování obezity.

 

Předsudky pracují

Fatfobie se ale neodehrává jen v hlavách jedinců, kteří jí trpí. Prostupuje vnímáním a chováním celé společnosti, jen se liší svou intenzitou. A pokud se dušujete, že vy rozhodně mezi fatfobiky nepatříte, zkuste se upřímně zamyslet, jestli jste se nikdy v duchu neušklíbli nad tlouštíkem v tramvaji nebo si nepomysleli, že kdyby tahle holka míň jedla a více sportovala, jak skvěle by mohla vypadat… Fatfobie se projevuje v různé intenzitě v různých oblastech života, jako jsou práce, zdravotní péče, vztahy. V pracovním prostředí mohou lidé s nadváhou čelit předsudkům a nespravedlivému zacházení. V pracovním kontextu je tendence považovat je za méně výkonné a snáze selhávající. Naproti tomu štíhlý člověk je vnímaný jako jedinec se silnou vůlí, který dokáže tvrdě pracovat sám na sobě a tudíž i v práci, umí na sebe být přísný a silněji stojí za svými názory. Kvůli vzhledu proto mohou být silnější lidé vyřazení jak z výběrových řízení, tak z důležitých rozhodovacích pozic.

Plus size modelky: ženská přirozenost nebo propagace obezity?

elle.cz

Problém pro všechny

Ve společenských vztazích mohou silní lidé čelit předsudkům, hanobení a posměchu kvůli svému vzhledu. Ze strany svých vrstevníků se často stávají obětí šikany. Fatfobie vytváří klima nenávisti a pohrdání, které má na jednotlivce vážné psychické dopady. Ti se mohou cítit nepochopeni, mohou trpět úzkostí, depresemi a nízkou sebeúctou. Přitom je důležité si uvědomit, že ne všichni silní lidé mají jen nedostatek pevné vůle. Ten, kdo nemá útlost v genech, potřebuje podstatně více úsilí a prostředků, aby jí dosáhl. Nakoupit si zdravé potraviny, věnovat čas přípravě zdravých jídel a cvičení není jen o vůli, ale třeba i o prostředcích. V době, kdy je cena velké čokolády nižší než cena dvou jablek, není vždycky snadné jíst zdravě. Fatfobie je vážný problém, který ovlivňuje životy mnoha lidí - těch, kteří jí trpí i těch, se kterými se fatfobici potkávají.

Jak na sebepřijetí v době přehnané tělesné pozitivy?

elle.cz

Zdroj: Wikipedia, YouTube