Fenomén Taylor Swift: Proč je tak slavná a úspěšná?

Taylor Swift začínala jako mladičká zpěvačka, která hrála převážně country, což je hudební žánr, který vznikl v USA ve 20. století jako kombinace folku, afroamerického blues a církevní hudby. Jak je možné, že se z princezny country stala královnou popu?

Hudební cesta Taylor Swift a lámání rekordů

Narodila se 13. prosince 1989 v Pennsylvanii, USA. Od svých pěti do deseti let žila na farmě vánočních stromků, což v ní prý zakořenilo lásku k podzimu a vánočním svátkům (také máte spojenou její hudbu právě hlavně s touto sezónou?). Ve čtrnácti letech se odstěhovala do Nashville, Tennessee, kde začala kariéru country zpěvačky. Své první album nahrála v roce 2006, bylo jí 16 let. V roce 2012 se svým čtvrtým albem nazvaným Red však začala experimentovat a začínala si otevírat dveře do světa mainstreamového popu. 

V říjnu letošního roku vyšlo její desáté album Midnights, které hned od vydání zlomilo 3 rekordy: nejstreamovanější album na Spotify za 24 hodin, nejvíce streamů alba za první den na Spotify a nejstreamovanější počin na Spotify za 24 hodin. Mimochodem, Taylor doposud zlomila více než 35 guinessových rekordů. Za svoji kariéru prodala více než 200 milionů nahrávek po celém světě, což z ní dělá jednu z nejúspěšnějších hudebníků všech dob. Na svém kontě má nespočet hudebních ocenění: 11 cen Grammy, 34 American Music Awards, 29 Billboard Music Awards. Taylor se stala první ženou v historii, která na cenách Grammy vyhrála 3x sošku za album roku. 

 

Proč princ William lituje svého setkání s Taylor Swift?

elle.cz

Osobitost Taylor Swift a její hodnoty

Její nejnovější album Midnights se stále drží na předních příčkách Spotify a při jeho uvedení nadneseně řečeno „padaly” streamovací platformy. Je pravda, že Taylor má pro úspěšnou kariéru v hudebním průmyslu všechny předpoklady. Je vysoká, štíhlá, krásná, umí zpívat… jen s těmito atributami se však uspět nedá. Taylor nejenže si všechny songy píše sama, ale dokáže se s nimi dotknout našich pocitů. Proč? Je to ve finále zcela jednoduché – když posloucháte její písničky je to jako byste četli v jejím deníku emocí, zážitků, zlomených srdcí, nových příležitostí a životní síly. Také proto se její tvorba denně dotkne tisíců lidí.

Melodie jsou chytlavé a spoustu textů umíme zpívat s ní. Jedinečné u hudby Taylor Swift je, že na ní nevznikají téměř žádné covery. Pokud se podíváme na jiné úspěšné popovky, často jsou interpretovány. Možná to znamená, že posloucháme hudbu, se kterou se můžeme (a nejspíš i máme) ztotožnit, ale vždy to bude primárně osobní zpověď Taylor Swift. Právě jako kdybychom nahlíželi do jejího tajného deníku. Není proto divu, že když se v roce 2019 nepohodla se svojí nahrávací společností, celkem 6 alb, které vydala u nich, vzala a začala je nahrávat znovu sama, aby měla jejich práva plně ve svých rukou. Dala tak najevo exkluzivitu a osobitost svého hudebního umění.

Taylor svým talentem dokázala, že se její umělecká tvorba dotýká emocí posluchačů po celém světě, ale také svoji hudbu dokázala efektivně zpeněžit aniž by se z ní stal kýč. Stojí za to ale také zmínit její aktivistickou činnost. V roce 2007 zahájila kampaň na ochranu dětí před online predátory. Taylor Swift také patří mezi ty celebrity, které věnují nejvíce finančních prostředků na charitativní účely.

 

Zdroj: Washingtonpost.com, Deseret.com, Guinnessworldrecord.com, Wikipedia Commons, Insider.com