Jak souvisí čištění zubů s akné?

Před nějakou dobou se na internetu objevilo video, které pohnulo skincare komunitou a nechalo za sebou smíšené reakce. Ve videu jeho tvůrce tvrdí, že čištění zubů po umytí obličeje cleanserem, či po celé skincare rutině, může vést ke vzniku akné na bradě a kolem pusy. Je to způsobeno tím, že zubní pasta obsahuje různá abraziva, což jsou brusné částice, které působí na zubní sklovinu a odstraňují z ní zubní povlak. Dále poté některé pasty obsahují různé sloučeniny fluoru a další látky. Ty mohou poté zapříčinit podráždění a vysušení pokožky, a dokonce mohou v některých případech vést právě ke vzniku akné. Hlavně tedy tehdy, kdy se pasta dostane do okolí pusy a zůstane na pokožce společně i s bakteriemi z úst.

Mohlo by se vám líbit

Kyselina azelaová: Zapomenutý zázrak proti akné

I když jste už vyzkoušeli leccos a nic pořádně nefungovalo, kyselina azelaová vás možná konečně zbaví problémů s akné, ať už ji používáte v krému, séru nebo třeba při čištění pleti.
elle.cz

Jak tedy zabránit akné kolem pusy a na bradě?

Obecně se doporučuje čistit si zuby před tím, než si umyjete obličej, či před sprchou. Tím se minimalizuje šance rozšíření bakterií v okolí úst. Pro zdravou pokožku je esenciální dodržovat určité hygienické zásady, bez kterých se můžete snažit o čistou a zdravou pleť jak chcete, ale nikdy se vám to nepovede. Jednou z nejdůležitějších zásad je pravidelné mytí rukou před jakýmkoliv zásahem do obličeje, například při skincare rutině. Snažte se také přes den co nejméně sahat na svůj obličej, zamezíte tím tak přenos bakterií z vašich rukou na pleť. Dalším důležitým krokem je pořádné a konzistentní čištění pleti, kam spadá i metoda „double cleanse“, kdy z obličeje odstraníte různé nečistoty a mastnotu, které se nachytaly na pleť přes celý den. Také je důležité se pokaždém nošení make-upu a spf důkladně odlíčit. Důležitou poznámkou je fakt, že každá pleť je unikátní a pokud jedna věc, krém či metoda funguje jednomu člověku, tak to neznamená, že automaticky bude vyhovovat i vám.

Mohlo by se vám líbit

Jídelníček pro dokonalou pleť: Která jídla chutnají pokožce?

Výborně vyživují tělo i pokožku a navíc zpomalují stárnutí. Představujeme 8 potravin, které by rozhodně neměly chybět ve vašem jídelníčku. Na vrásky si naordinujte borůvky a batáty, na kruhy pod očima zase citrusy. A neodmítejte ani červené víno!
elle.cz

Zubní pasta opravdu patří jen na zuby

Na internetu se také šíří desinformace o tom, že zubní pasta působí proti pupínkům. To je ale opravdu pouze mýtus. Místo pupínku sice vysuší, ale jakmile budete chtít pastu odstranit, tak se pupínek může otevřít a zanítit. Proto rozhodně na jednotlivé projevy akné doporučujeme spíše pimple patches, které jsou snadno dostupné a velmi účinné. V případě větších akné „breakouts“ rozhodně zajděte za dermatologem, který vám poradí, jak ve vašem konkrétním případě postupovat a ke zdravé pleti se dopracovat. Pokud si myslíte, že pupínky kolem pusy a brady ve vašem případě korelují s čištěním pleti před čištěním zubů, zkuste na nějakou dobu vyměnit jejich pořadí. Pokud uvidíte změny, tak nejspíš víte, co bylo za problém. Důležité ale je zmínit, že změna nepřijde okamžitě. Kůži je potřeba dát nějaký čas pro její obnovu, a proto je i nezbytné mít konzistentní skincare rutinu a hlavně trpělivost.

Mohlo by se vám líbit

Jídelníček pro bezchybnou pleť

Krása k nám přichází zevnitř, říká odvěké rčení. Možná jste si mysleli, že jde o to, jaký máte charakter. Ale na vzhledu vlasů a pleti se výrazně podílí i váš jídelníček. Některé potraviny dokáží vrátit jas zašedlé pokožce lépe než ty nejdražší krémy a procedury.
elle.cz

Zdroj: The Independent, Healthline, Teeth Talk Girl, Youtube, www.ncbi.nlm.nih.gov