Jídelníček pro bezchybnou pleť

 

Fastfood, čokoláda a chips nepřidají na kráse nikomu. Po konzumaci smaženého, pálivého, příliš tučného a sladkého se pleť může osypat, vznikají zánětlivé procesy pod kůží, které vedou k předčasnému stárnutí. U někoho jsou takové pochody vidět hned, u jiného trvají léta. Ale špatné stravovací návyky si to vyřídí vystaví vašemu zdraví, a tedy i kráse, pořádný mastný účet. Jen zatím nevíte kdy.

Co pleti prospívá nejméně

Jak už jsme vyjmenovali výše, je to bohužel tučné a sladké. Všechno, čím rádi hřešíme. Někteří dermatologové jsou přesvědčeni, že problémy s pletí vznikají kvůli vysokému glykemickému indexu těchto pochoutek, jiní zase kvůli hladině cukru v krvi, jež po pozření gurmánských neřestí skáče jako na trampolíně. Na černém seznamu je bohužel také káva, nepřekvapivě tabák či vepřové.

Co nedělá dobře vám

Cítíte se těžcí a oteklí po mléčných produktech nebo lepku? Pak tyto potraviny omezte a uvidíte, že vám poděkuje i pleť. Některé potravinové intolerance se totiž rády manifestují právě na našem obličeji: ucpanými póry, vyrážkou, pocitem oteklé tváře. Abyste věděli přesnou diagnózu, vydejte se za odborníkem. 

„Co mám ale jíst?"

Zahraniční dermatologové níže uvedené potraviny řadí do kategorie „skin boosters". Tedy pomocníků pleti, kteří pomohou vaší pokožce doslova zářit zdravím. Mělo by se jednat o složky jídelníčku, které jíte velmi často, ale nejeví se základním stavebním kamenem toho, co denně sníte.

  • ovoce a zeleninu s obsahem vitamínu C: patří sem citrusy, papriky, černý rybíz, šípek a rakytník. Jsou velmi bohaté na antioxidanty, které si dokáží poradit se zánětlivými procesy v těle. Povzbuzují také obnovující pochody a čistí tak pleť zevnitř.
  • zelenou zeleninu: okurky, brokolici, chřest, celer, kudrnku. Obsahují hodně zeleného barviva chlorofyl, který je také silným antioxidantem.
  • hrozny: nejen, že v sobě obsahují hodně vody, kterou dodávají našemu tělu, ale dokáží také zlepšit mikrocirkulaci, zvyšují syntézu kolagenu a stimulují obnovující procesy.
  • olivy a avokádo: jsou plné „dobrých tuků", takže pokud máte pocit, že vaše pleť je stále stažená a příliš suchá, zde máte odpověď, co s tím udělat zevnitř.

Nezapomínejte také na pravidelný pitný režim, s každou vypitou kávou či černým čajem, musíte vypít stejné množství vody a zeleného čaje.

Mohlo by se vám líbit

Co všechno si pamatuje naše svalová paměť?

Na rozdíl od chobotnic nemají lidé ve svých končetinách mozek – jejich ruce a nohy si tedy nemohou doopravdy nic pamatovat. Ovšem pokud se často oddáváte nějakému pohybu, na který však nemáte dlohodobě čas, jistě víte, že vrátit se k němu je jaksi snazší než začínat znovu. Zjistěte tedy, co je to svalová paměť a jak vlastně funguje.
elle.cz