Akné dospívajících a jak s nim bojovat

Akné je jedno z nejrozšířenějších kožních onemocnění, které si většina lidí spojuje s puberťáky, poměrně běžně ale postihuje i dospělé. Přestože akné není nakažlivé a nejedná se o nijak vážnou nemoc, dokáže postiženého tvrdě zasáhnout. Zbavit se ho totiž bývá velmi obtížné, a tak s ním někteří neúspěšně bojují takřka po celý život. Za jeho vznikem stojí hormonální změny, genetické predispozice i nezdravý životní styl.

 

JAK AKNÉ VZNIKÁ?

Akné je zánětlivý proces, kterému předchází ucpání vývodu mazové žlázy. K tomu nejčastěji dochází vlivem působení hormonů androgenů, kvůli kterým žláza produkuje nadměrné množství mazu. To je důvod, proč se problematická pleť více mastí. Buňky vývodného kanálku se následně začnou nepřiměřeně množit, čímž dochází k jeho ucpání. Toto prostředí je pak přímo ideální pro množení bakterií, tou je nejčastěji Propionibacterium acnes, na jejíž přítomnost tělo reaguje zánětlivým procesem, který se projevuje zarudnutím místa, jeho otokem a bolestí. 

 

PŘÍČINY VZNIKU

Na rozvoj akné může mít vliv mnoho faktorů. V první řadě jsou to hormony, které jsou zodpovědné za vývoj mazových žláz a jsou rovněž stimulanty tvorby mazu.

Hladina hormonů pak u žen kolísá také v závislosti na jejich menstruačním cyklu. Velká spousta žen tak kromě premenstruačního syndromu před začátkem periody bojuje také se zhoršující se pletí. Na vznik nemoci má dále vliv také:

 • Strava
 • Stres
 • Kouření
 • Nevhodná péče o pleť
 • Léky

 

LÉČBA

Pokud se u vás obtíže vyskytují v těžší formě, rozhodně byste se onemocnění neměli snažit porazit sami s pomocí přípravků z drogerií. Mohou vám totiž ještě více uškodit. Proto navštivte dermatologa, který vám předepíše vhodné léčivé přípravky.

V případě, že se jedná o lehčí problém, můžete se jej zkusit zvládnout i sami. Základem v boji s problematickou pletí je její pečlivé čištění. Ideálně by se měla pleť čistit alespoň dvakrát denně, a to ráno a večer. Zvláště záležet byste si měli dát v případě, že používáte make-up a jiné kosmetické přípravky na pleť, které ji zatěžují. Zároveň se ujistěte, že používáte přípravky, které jsou určeny právě pro problematickou pokožku.

 • Pokud se odmítáte vzdát make-upu, používejte alespoň speciální dekorativní kosmetiku určenou pro aknózní pleť
 • Jednotlivé pupínky nemačkejte, neškrábejte. Z jedince na jedince nemoc sice nakažlivá není, tímto způsobem si ji však můžete přenést na jiné části obličeje, dekoltu či zad
 • Nekonzumujte alkohol, který problém ještě zhoršuje
 • Nekuřte

 

DIETOU PROTI AKNÉ

Obtíže vám může pomoci zmírnit i správná strava. Základem jsou potraviny bohaté na zinek (játra, brokolice, kapusta), omega-3 mastné kyseliny (ryby) a antioxidanty (červené hrozny, borůvky). Velmi důležitý je i dostatečný pitný režim a pozitivní vliv mají i některé bylinky, konkrétně kopřiva, která detoxikuje organismus, šalvěj obsahující protizánětlivé složky a například ostropestřec, který má pozitivní vliv na játra. Pokud máte sklon k akné, měli byste naopak omezit:

 • Mléčné výrobky
 • Potraviny obsahující bílý cukr
 • Bílou mouku
 • Tučné potraviny

 

CO AKNÉ DOKÁŽE UDĚLAT S VAŠI PSYCHIKOU

Ačkoli je nemocí postižena kůže, trpí lidé s akné paradoxně nejvíce po psychické stránce. Za svou pleť se stydí a ve společnosti se často cítí v nevýhodě. U někoho může vést onemocnění ke ztrátě sebevědomí, někdy až ke komplexu méněcennosti. Velmi obtížné bývá pro tyto lidi také navazování vztahu s člověkem opačného pohlaví. Nemoc jim může komplikovat i pracovní kariéru, a to konkrétně u profesí, kde je vzhled velmi důležitý.

 

PREVENCE

Jelikož bývají spouštěčem nemoci hormonální výkyvy, nelze problémům vždy účinně předejít. Zaměřit se můžete pouze na zlepšení životního stylu, to znamená: jíst vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály, dostatečně pít, vyhnout se potravinám způsobujícím akné, nekouřit, nekonzumovat alkohol a vyhýbat se stresu.

Což je někdy nadlidský úkol, jak jistě všichni víme. I já sama trpím akné a někdy je to lepší a někdy horší přesně podle faktorů, který to zhoršují. Proto nezoufejte, jsme v tom spolu. 

ELLE Beauty Club doporučuje:
ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)

Jak se s akné poprala známá česká influencerka Marketa Frank. Ve videu popisuje vlastní zkušenosti a co jí pomohlo.