Nová tvář

Vrásky, pigmenotvé skvrny, pleť bez energie a jasu. Čtyři naše kolegyně proto podstoupily každá jednu z omlazovacích kůr. Měly obavy, bály se bolesti, ale každá z nich toužila být krásnější a spokojenější se svým vzhledem. A jak to všechno dopadlo?

Pryč s vráskami: Dysportové injekce
Linda, 30 let

Rozhodnutí: Jsem přímo posedlá svými vráskami na čele a kolem očí. Pracuji jako grafička, každý den sedím za počítačem a neustále vraštím obočí. Přijde mi, že mám kvůli tomu všemu unavený pohled, který mě dělá starší.

Myšlenky: Jsem klidná až do večera, kdy v televizi náhodou narazím na reportáž o hollywoodských herečkách. Kvůli botoxu přicházejí o práci. Jejich obličej je bez vrásek, ale i bez pohybu: nevraští čelo, nemhouří oči... Proboha, jsou jak sochy.

Den D: Lékařka Hana Hořínková byla velice příjemná a usměvavá. Jsem si jistá, že vycítila moje obavy. Řeknu jí o nich: ,,Nejsem příliš mladá na tyto injekce? A co když se změní výraz mého obličeje? Zpozoruje někdo, že mám v kůži botox?“ vychrlila jsem jedním dechem. Lékařka mi s úsměvem odpověděla na všechny otázky, na které se mimochodem ptá každá pacientka. Vysvětlila mi všechna rizika a také důvod, proč je právě pro můj věk botox nejvhodnější. Je totiž nejefektivnější na mimické vrásky. Naučí moji tvář nemračit se a nezapojovat svaly, které způsobují vrásky na čele a kolem očí. Lékařka mě upozorňuje, že nemám čekat zázraky – budu jenom vypadat odpočatě. Vzhledem k tomu, že se svaly mezi obočím přestanou stahovat, zmizí z této oblasti všechny drobné mimické vrásky, které mi komplikují život. Dává mi možnost vše si ještě v klidu rozmyslet, netlačí na mě. Pokud bych si přála, objedná mě na jiný den. Já to ale chci mít co nejrychleji za sebou...

Sedím v křesle a jsem úplně klidná, protože lékařka zahnala všechny moje obavy. Tak jdeme na to. Řekla mi, abych se co nejvíce doširoka usmála. Pak píchla tři miniaturní injekce do levého a pravého spánku – míst, kde se mi při úsměvu dělají viditelné rýhy. Před každou miniaturní injekcí (téměř je necítím) ze všech sil svraštím obočí. Pokračujeme na čele. Vraštím obočí, co to jde, a lékařka vpichuje injekci. Všech devět injekcí netrvá ani pět minut. Když se hned poté podívám do zrcadla, vypadám, jako by mě napadlo devět obřích komárů. V duchu si říkám, že mám štěstí, že nosím ofinu... Za další půlhodinu není po žádném vpichu ani stopy, pouze cítím slabý tlak.

A potom... Lékařka mi na čelo přiložila chladicí pytlíky. Několikrát mě upozornila, že po aplikaci si nesmím 4 až 6 hodin lehat a předklánět se, měla bych se vyhnout sportovní zátěži. Dala mi letáček s radami po aplikaci Dysportu a poradila, že případné otoky zlepší obklady s borovou vodou, kterou seženu v lékárně. Vracím se do práce nadšená a vzrušená. Výsledek prý začnu pozorovat nejdříve za dva dny, v některých případech až za dva týdny. Nemůžu se dočkat...

Výsledek: Po devíti dnech mám krásně hladkou pokožku a zářivější pohled, ale pořád mám pod očima pár drobných vrásek. Mohla bych se jich také zbavit, pokud by mi bylo vpíchnuto ještě trochu látky, ale lékařka mi radí, že není nutné procedury přehánět. Když za šest měsíců přijdu na druhou aplikaci, vpíchne mi Dysport i do vrásek pod očima. Tato metoda mě zcela přesvědčila a zbavila jakýchkoli pochybností. Po první aplikaci Dysportu mi vrásky na čele vymizely na celých 6 měsíců a jsem objednaná na další aplikaci. Po ní by měla zůstat pokožka vypjatá až na 8 měsíců.

Technická stránka: Dysport je preparát na bázi botulotoxinu typu A. Laicky ho můžeme nazvat jakýmsi ,vypínačem svalu‘. Po aplikaci je sval ,mimo provoz‘, dokud se nevytvoří nové spojení. Navíc je to jako se svalem zlomené nohy. Ještě po ukončení působení Dysportu sval méně pracuje (což znamená i méně vrásek), protože nečinností ochabl. Musí se znovu vytrénovat, a to je ta chvíle, kdy ho Dysportem znovu vypneme.

Rizika: Botulotoxin typu A patří pouze do rukou proškolených lékařů a je důležité, aby byla látka aplikovaná do správného svalu – pokud ji lékař omylem vpraví do svalu, který ovládá víčko, bude víčko uvolněné do té doby, než organismus toxin vstřebá. Dalším rizikem této metody je, že pokud lékař špatně odhadne dávkování a aplikuje větší množství látky, než je třeba, tvář vypadá ztuhle a nepřirozeně. Při první schůzce se lékař ujistí, jestli klientka není těhotná, nekojí nebo nemá vrozenou poruchu nervového systému či zánět v místě aplikace.

Trvání: 5 minut

Novinka: Novinkou v aplikaci botulotoxinu je stále častější využití v dolní polovině obličeje, zejména kolem úst, kde s ním lze dosáhnout neskutečných výsledků. Vyžaduje to ovšem mistrovskou zkušenost, neboť svaly kolem úst potřebujeme – jídlem počínaje a líbáním konče. Největším hitem je ale použití látky v boji proti migréně. Bolest hlavy je totiž často způsobena zatínáním svalů hlavy. Ale pozor na správnou diagnózu. Za bolestí hlavy se může skrývat vážnější problém!

Kde byl zákrok proveden: Lasercentrum Asklepion, Ke Karlovu 13, Praha 2, tel.: 224 923 713, www.asklepion.cz

Cena jednoho sezení: 1200–10 000 Kč podle rozsahu (Zjistili jsme, že v Asklepionu je aplikace Dysportu nejlevnější.)

Svěží pleť: injekční implantát Restylane (Kyselina Hyaluronová)
Kristýna, 30 let

Rozhodnutí: S prohlubujícími se drobnými vráskami, které tvoří vějířky mezi nosem a bradou, mi připadalo, že vypadám posmutněle, a z dolíčku na tváři se začala tvořit hluboká vráska. Když jsem se dozvěděla, že injekce Restylane zabírají i bez chirurgického zákroku, rozhodla jsem se je vyzkoušet. K rozhodnutí přispělo i to, že kyselina hyaluronová, kterou implantát obsahuje, patří mezi takzvané ,dočasné‘ materiály. Postupně vymizí...

Myšlenky: Ve chvíli, kdy jsem vstoupila do ordinace paní přimářky Moidlové, jsem se snažila představit si, jak budu asi vypadat, až odsud budu vycházet...

Den D: Tři hodiny před schůzkou jsem se podle rady lékařky namazala krémem s lokálním anestetikem Emla, který má pokožku znecitlivět. Některé z injekcí jsem cítila dost intenzivně, zejména ty v blízkosti rtů. Ze začátku je to nepříjemný pocit, ale bolest byla rozhodně menší než při injekci u zubaře. Když mi lékařka podala zrcadlo, byla jsem příjemně překvapená – výsledek je okamžitě znát a je fantastický.

Výsledek: Mám velice křehkou kůži, a proto byly následující tři dny vidět červené skvrnky po některých injekcích, ale nebylo to nic vážného – jednoduše jsem je zamaskovala korektorem. Drobné stroupky po vpichu se ztratily po třech dnech.

Na doporučení lékařky jsem se dva týdny vyhýbala kosmetickým masážím a saunování, aby se materiál dobře zafixoval. Přátelé mi říkají, že vypadám uvolněně a že mám hladší pokožku. Podle lékařky implantát vydrží 3 až 8 měsíců, podle typu materiálu a individuální rychlosti jeho odbourávání. A s opakovanou aplikací se trvání prodlužuje. Upřímně si myslím, že to za to stálo. Moje kůže je plná svěžesti a celkově omládla.

Technická stránka: Švédské implantáty Restylane jsou injektovatelné materiály pro zjemnění linií nebo vrásek, zejména nosoretných a kolem úst, ke zvětšování rtů a podobně. Jsou mechanicky ,vkládány‘ do kůže, u některých typů výplní se stimuluje i vlastní novotvorba kolagenu. Kyselina hyaluronová je látka, která se vyskytuje v lidském těle, díky tomu se postupně absorbuje a vymizí a riziko nežádoucích účinků je minimální. Proto není nutné pacientovi dávat ,pokusnou‘ injekci, po které se čeká na možné nežádoucí účinky. Nejnovější typy kolagenu ale test také nevyžadují. Hlavní otázkou tedy je, jestli chce pacientka jenom jemnou modelaci s minimální reakcí kůže (kolagen), nebo chce vsadit na prodlouženou dobu vyhlazené pleti (kyselina hyaluronová).

Trvání: 30 minut až 1 hodina

Kde byl zákrok proveden: prim. MUDr. Moidlová, Laser Plastic, Klinika laserové a estetické dermatologie a plastické chirurgie, Malé náměstí 13, Praha 1, tel. 221 423 280-1, www.moidlova.cz

Cena kůry: Jedna ampulka Restylane stojí 8300 Kč, ale spotřebovaný objem závisí na hloubce vrásek a stáří kůže.

Hladší pokožka: Botoplanner
Tereza, 28 let

Rozhodnutí: Pravidelně navštěvuji solárium, mám ráda opálený vzhled pokožky. Bohužel jsem zpozorovala i nevýhody snědé pleti – má pokožka je povadlá, nepružná a jsou na ní vidět vrásky. Dlouho jsem přemýšlela o botoxu a objednala se na první konzultaci. Paní doktorka Pelechová mi vysvětlila celý proces a význam aplikování botoxu a já nakonec přece jenom zvolila méně radikální cestu – Botoplanner.

Myšlenky: Jsem celá napjatá a pořád koukám na hodinky. Už chci ležet, dvě hodiny relaxovat a odejít se svěží, vypjatou pletí. Doufám, že to není reklamní trik. Lékařka mi ale na první konzultaci (za kterou jsem zaplatila 500 Kč, ale rozhodně se mi vyplatila v dalším rozhodování) popsala tuto novou metodu jako hotový zázrak. Viděla jsem, jak z ní byla nadšená.

Den D: Lehla jsem si na lehátko a zavřela oči. Lékařka začala mou tvář ,malovat‘ speciálními štětečky. Vtírala gel do všech mimických vrásek kolem očí a rtů, ale i na dekolt a krk. Gel je k mání v různých koncentracích podle typu pleti. Pro mě lékařka zvolila 30% koncentraci
gelu. Pak mi nanesla masku a následně ošetřila pleť sérem. Pomalu jsem usínala...Natírala mě štětcem skoro dvě hodiny. A potom... Rozespalá jsem vzala do ruky zrcadlo a něvěřila vlastním očím. Pleť byla vypjatá, rozjasněná a drobné vrásky jako by zmizely mávnutím kouzelného proutku. Lékařka mi nabídla domácí péči podle typu mé pleti – sérum s kuličkou nebo krém. Když budu tyto přípravky pravidelně používat doma, výsledný efekt zůstane ze 75 % zachovaný. Přípravky stály od 1600 Kč do 2100 Kč. Nechtěla jsem investovat ještě do dalších produktů, a tak jsem odmítla. Jsem stejně zvědavá, jak dlouho vydrží moje pleť takhle dokonalá.

Výsledek: Krásně vypjatá pleť mi vydržela 7 dnů, to je přesně doba, o jaké mluvila lékařka. Objednala jsem se na další aplikaci. Chodit můžete, jak často chcete, záleží na vašich finančních a časových možnostech. Co ale doporučují samotní italští výrobci produktu – třikrát až čtyřikrát měsíčně –, je pro mě nemyslitelné. Z časových důvodů si nemohu dovolit tak častou návštěvu, ale rozhodla jsem se přece jenom investovat do přípravků pro domácí použití této firmy. Pokud mi krásná tvář díky nim vydrží mnohem déle, nevidím důvod si je nekoupit. Jsem spokojená, ale rovněž mě těší, že si změny všimli moji blízcí a kolegyně z práce.

Technická stránka: Pokud máte strach z injekční aplikace botulotoxinu, je možné v České republice vyzkoušet její ekvivalent Botoplanner. Je to novinka k dosažení relaxace svalů v obličej a na krku aplikací speciálních materiálů neinvazivní technikou. Italská firma Jean Klébert představila sérum a krém obsahující hexapeptid (bílkovinu), který je speciálně zaměřený na mimické vrásky. Princip je podobný jako u botulotoxinu typu A, ale nejde o totožnou látku. Výrazné mimické vrásky tato metoda nedokáže eliminovat stejně účinně jako botox, i trvání efektu je mnohem kratší. Ideální je kombinace obou metod. Botox redukuje výrazné mimické vrásky a Botoplanner napne drobné vrásky v místech, kam botox nelze aplikovat, jako je těsně pod očima nebo kolem rtů.

Trvání: 1,5 až 2 hodiny

Kde byl zákrok proveden: prim. MUDr. Mirka Pelechová, Ústav lékařské kosmetiky, Vyšehradská 49, Praha 2, tel. 224 920 171, www.ulk.cz

Cena: 1190 Kč za jedno ošetření Vlastina Maňáková


Prozářená pleť: PDL Laser (Pulsed dye laser)
Darinka, 29 let

Rozhodnutí: Nerozhodla jsem se ze dne na den, ale už jsem se nemohla dívat na svou unavenou pleť s nepěknou šedavou barvou na tvářích a drobnými pigmentacemi, a tak jsem do toho šla...

Myšlenky: Když jsem přicházela na první schůzku, stále jsem si nebyla úplně jistá svým rozhodnutím – řekla jsem si, že pro začátek získám maximum informací a pak uvidím. Potom jsem se ale setkala s paní primářkou Simonou Bedřichovou a jeden jediný pohled na její prozářenou a vypjatou pleť mě přesvědčil.

Den D: Lékařka mi na celou tvář nanesla asi hodinu před zákrokem znecitlivující krém Emla a pak mi nasadila speciální ochranné brýle. Přesto jsem během první minuty několikrát překvapením nadskočila. Malé elektrošoky bych přirovnala k švihnutí gumičkou nebo mírnému štípnutí. Po každé fázi laserového záření mi lékařka ještě navíc na obličej položí speciální ledové polštářky. Vrátím se do práce, obličej mám sice lehce zarůžovělý, ale nikdo si žádné změny nevšimne...

Ale potom... Druhý den hned po probuzení letím k zrcadlu. Ten den se schválně ani nenalíčím a několik kolegyň mi řekne, že vypadám odpočatě a že mám dnes nějakou hezkou pleť. Jsem nadšená. Za čtrnáct dní jdu na druhé sezení. Jsem už mnohem klidnější, ale přesto sebou cuknu při každé elektrické vlně. Vím, že lékařku začínám znervózňovat, ale nemůžu si pomoct. Poslední fázi, při které je ozařovaná vždy jen malá partie, snáším už s klidem.

Výsledek: Od té doby uplynuly další dva týdny a moje pleť vypadá lépe než kdykoliv předtím. Na tvářích a v dekoltu mám ale pořád pár pigmentových skvrn. Rozhodně jsem ne­omládla, ale má pokožka má jednotnější odstín než dřív a vypadá velmi odpočatě. Vzhledem k tomu, že jedna seance stojí 3000 Kč, silně pochybuji, že bych si tento luxus mohla dovolit víckrát do roka.

Technická stránka: Tato metoda, která má osvěžit a propnout pokožku, sjednotit její barvu a odstranit rozšířené póry, je neinvazivního charakteru, takže se můžete zpravidla ihned po zákroku vrátit do práce. Po pěti sezeních je pokožka znatelně prozářená a pevnější. Kontraindikace jsou jasné – opálená pokožka, samoopalovací krémy a léky, po kterých je pokožka citlivá na slunce (například některé druhy antibiotik). Tato metoda nezabírá na tmavé hormonální skvrny, na hluboké vrásky a povislou kůži.

Trvání: 30 až 45 minut

Kde byl zákrok proveden: prim. MUDr. Simona Bedřichová, Laser Esthetic – Klinika laserové, estetické dermatologie a chirurgie, Washingtonova 17, Praha 1, tel.: 221 666 142, www.laseresthetic.cz

Cena sezení: od 3000 do 5000 Kč za jedno sezení (záleží na rozsahu ošetřované oblasti)

Další kontakty:
● klinika Riva, Hlinky 122, Brno, tel. 543 211 818,
www.riva-clinic.cz

● Privátní klinika Laurea, Bulharská 29, Brno, tel. 541 219 658, www.laurea.cz

● GHC – Klinika Kunzova 6, Brno, tel. 545 213 898, www.ghc.cz

● Institut lékařské kosmetiky Centrum laserové a plastické chirurgie,Matice školské 17, poliklinika Jih, České Budějovice, tel. 387 730 421

● Privátní chirurgická klinika Foldyna klinik Na Nábřeží 1488/8b, Havířov-město, tel. 696 810 748

● LASERCENTRUM OLOMOUC MUDr. Eva Remlová, Jeremenkova 40, Olomouc (budova Železniční
polikliniky, 2. patro), tel. 585 507 522

● Ústav lekárskej kozmetiky, a. s. Tematínska 3, Bratislava 5, tel. 02/638 122 18, tel. laser: 02/638 105 38, www.ulk.sk

● Soukromá klinika plastické chirurgie a lékařské estetiky ESTHÉ, Kolowratský palác, Na Příkopě 17, Praha 1, tel. 224 234 824, www.esthe.cz

● Centrum laserové a estetické dermatologie, Kateřinská 34, Praha 2, tel. 224 942 757

● Pražské dermatologické centrum, Štupartská 9, Praha 1, tel. 266 053 412, www.dermatology.cz