Rozmarýnový olej, balzám pro naše vlasy

Rady, které najdeme na sociálních sítích, mohou být často poháněny nejrůznějšími trendy, a jak rychle přijdou, tak rychle i odejdou. To se nedá říci o trendu používání rozmarýnu na vlasy. Tento trend obletěl už celý TikTok Instagram a najevo nám o něm dávají i beauty influenceři. Není divu. Používání rozmarýnového oleje nebo odvaru z rozmarýnu je elixírem pro naše vlasy, a skoro nic nestojí. Trend rozmarýnového oleje mi nedal spát a neuvěřitelné fotky a videa proměn mě donutily rozmarýn na růst vlasů vyzkoušet.

Co rozmarýn dokáže?

Rozmarýn dokáže svou přírodní silou bojovat proti problémům s vypadáváním vlasů a jejich růstem. Stimuluje průtok krve do vlasových folikulů, což zlepšuje dodání živin a kyslíku do pokožky. Podporuje se tím i právě růst nových vlasů – bez správného prokrvení totiž folikuly nedostávají potřebné živiny k růstu vlasů a mohou odumřít. Díky prokrvení i odstraňuje bakterie, které ucpávají vlasové folikuly a zabraňuje tvorbě lupů. Rozmarýnový olej také skvěle hydratuje pokožku, oživuje vlasy a napravuje zničené konečky. Nemálo benefitů, že? Blahodárné účinky rozmarýnového oleje zkoumalo také několik studií, které se zabývají právě možným přínosem rozmarýnového oleje pro růst vlasů. Například studie již z roku 2015 testovala účinky rozmarýnového oleje proti přípravku zvanému minodixil, známého jako Rogaine. Testováni byli lidé s alopecií a po půlročním užívání se jim prokazatelně zvýšil počet vlasů.   

Mohlo by se vám líbit

Toto rozhodně nedělejte. Šest nejčastějších mýtů v péči o vlasy

V dnešní době slýcháme na každém kroku různé informace, jak dělat tohle a tohle zase jinak, ale postupně se v té přemíře informací můžeme ztrácet. Přinášíme vám šest ne tak častých mýtů o vlasech, které jste možná ještě doteď měli za pravdu.
elle.cz

V jaké formě rozmarýn vlasům dopřát?

Mít doma čerstvý rozmarýn se rozhodně vyplatí. Dá se využít v kuchyni, ve skříni na odpuzování molů, na vylepšení spaní, pokud si dáte snítku pod polštář, ale pro nás je tentokrát důležitý hlavně na vlasy. Sami si můžete z pár větviček připravit vývar z rozmarýnu, který můžete používat na denní bázi. Vlasy tolik nezatěžuje. Pro ještě silnější účinky si však pořiďte kvalitní rozmarýnový olej. V případě, že si pořídíte esenciální rozmarýnový olej, nezapomeňte si jej zředit s dalšími oleji, jako je například jojobový, mandlový nebo kokosový. Tím předejdete podráždění, které by samotný esenciální olej mohl způsobit.

Jak na to?

Naneste olej na pokožku hlavy, stačí opravdu pár kapek. Olej vmasírujte do vlasů, masáž je velmi důležitou částí tohoto rituálu a řekla bych, že i polovinou úspěchu. Díky masáži podpoříte cirkulaci krve a účinné látky se lépe vstřebají do pokožky a vlasových folikul. Pro ještě lepší účinek si vlasy zabalte do ručníku a nechte působit 1-2 hodiny. Pokud vás neláká olejování vlasů a bojíte se podrážení, přidejte pár kapek oleje do vašeho stávajícího produktu, jako může být při mytí vlasů šampon nebo poté sérum. Pozor, těhotným ženám se nedoporučuje používat rozmarýn v jakékoliv podobě, a v případě, že kojíte, tento krok své beauty rutiny proberte se svým lékařem.

A výsledek?

Já sama mám s používáním rozmarýnového oleje zkušenost jeden měsíc a nemohu potvrdit nebo vyvrátit růst nových vlasů. Čím jsem si ale jistá je to, že vlasy mi vypadávají mnohem méně, což byl vždy můj velký problém. Nemohu říci, jestli za to vděčím rozmarýnovému oleji nebo masáži, kterou provádím vždy při olejování. Každopádně je to příjemný rituál, který můžete věnovat sami sobě. Tak proč tuto babskou radu prověřenou beauty influencery nevyzkoušet a neudělat si názor sami?

Mohlo by se vám líbit

Restart pro mastné a unavené vlasy: Pomůže peeling!

Svému tělu i pleti dopřáváte peeling pravidelně. Stejnou péči si ale zaslouží i vlasová pokožka. Jedině, když je dokonale prokrvená a čistá, může dát život bujné a lesklé kštici. Kvalitní peeling by měl být vaším must have i v případě, že se vám vlasy neustále mastí.
elle.cz

Zdroj: Byrdie, Healthline, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov