Máte taky daddy issues?

 

Každý o nich mluví, ale kdo z nás je opravdu má? Tím se zabýval nejeden vlivný psycholog, mimo jiné i slavný Sigmund Freud. Ten hledal prapůvod problémů ve vztahu dítěte s otcem, tedy především v tom deprimovaném. Upozornil na to, že tyto impulsy mohou být buď pozitivní, nebo negativní. Ty negativní se projevují strachem nebo nedůvěrou vůči partnerovi, ty pozitivní pak hlavně obdivem. Daddy issues se tedy většinou dostaví tehdy, pokud jste v mládí prožívali složitý vztah s otcem, či vám nebyl vůbec nablízku. Podobné je to pak i s vašimi partnery, které během života potkáte – váš mozek si zkrátka vzpomene na vztah s otcem a touží po jediném – napravit, co se tehdy pokazilo. Zde byste ale měli zbystřit a všimnout si výstražných signálů.

Tak co, máte je?

Psychologové se poměrně jasně shodují v tom, podle čeho přítomnost daddy issues odhalíte:

  1. Zajímají vás výhradně starší muži. Vyrůstala jste v dysfunkčním vztahu s otcem nebo bez něj? A netoužíte podvědomě po někom, kdo vás může chránit a zbožňovat, jako to kdysi měl dělat on?
  2. Máte panickou hrůzu z toho, že vás partner opustí. Jste až přehnaně majetnická, dokonce se k partnerovi občas chováte až úzkostně ochranitelsky.
  3. Neustále se dožadujete projevů lásky. Pokud jste vyrostli v nejistotě, hledáte u partnera ochranitelskou náruč a chcete, aby vás den za dnem ujišťoval o svých citech, které k vám chová.
  4. Rozchody vás ničí a při pomyšlení na to, že jste sama, vás jímá hrůza. Skáčete proto z jednoho vztahu do druhého.
  5. Podvědomě přitahujete muže, jejichž chování je samo dysfunkční.

5 signálů, podle kterých poznáte, že jste uvízla v milostné pasti

elle.cz

Není názor jako názor

Vím o sobě že jsem přehnaně žárlivá, stále s něčím znepokojená a potřebuji často přesvědčovat o tom, že mě partner miluje. Uvědomuji si, že moje daddy issues jsou nezdravé a viním z nich nedobrý vztah s tátou, který mě několikrát zklamal a ranil," dosvědčila mi moje kamarádka Adéla. Pravdou ale je, že některé z výše uvedených znaků jsou až příliš vyhraněné. Vždyť takové daddy issues mohou mít mnoho podob. Já bych řekl, že je měla drtivá většina mých partnerek. Myslím si, že čím hlouběji člověk pozná otce své partnerky, tím víc nachází souvislosti a podobnosti, jako by se díval na svůj odraz v zrcadle," řekl mi můj kamarád Jakub, když jsem se zeptala na jeho zkušenost. A pak jsou tu situace, kdy se s kamarádkami sejdeme u vína, kolem projde hezký starší muž, my se neubráníme pohledu na něj a jednohlasně proneseme: „Daddy issues!” A vlastně tím myslíme jediné: že je každý tak trochu máme.

 

Getty Images

 

Existuje něco jako pozitivní daddy issues?

Asi bych měla zmínit, že při psaní těchto řádků nevycházím z osobní zkušenosti. Svůj vztah s otcem totiž vnímám jako zdravý, pokud to tedy mohu sama posoudit. Můj táta byl spravedlivý a především čestný, čímž mi ale paradoxně můj partnerský život taky trochu zkomplikoval. Vyhledávala jsem totiž muže ctící podobné hodnoty, muže, kteří byli svým způsobem odrazem mého otce. Nejednou se mnou moje máma vtipkovala: „Víš, takového muže, jako je náš táta, takového už prostě nenajdeš”. A měla svým způsobem pravdu. Je těžké konkurovat tomu, kdo je pro vás prototypem dokonalého muže. A já přitom nehledala nic víc, ani nic míň než někoho, kdo mi byl celý život vzorem a kompasem. Přinejmenším onen kompas odrážel nevhodné adepty a poskytl mi správné souřadnice pro provedení vylučovací metody “vhodný — nevhodný”.

A tak se ptám, existuje něco jako pozitivní daddy issues?

Jak první láska ovlivňuje budoucí vztahy

elle.cz

Jak s daddy issues naložit?

Především je důležité si jejich přítomnost uvědomit. Zamyslete se nad tím, v jakých partnerských vztazích jste se v minulosti ocitli. A v jakých vztazích se nacházejí vaši přátelé? V čem se tyto vztahy odlišují od těch vašich? Pokud jste s vaším partnerem na jedné lodi a chce vám pomoci, můžete vyzkoušet i párovou terapii. Ta může mít ozdravné účinky – může odhalit nejen hluboké rány ve vaší psychice, ale zároveň může přijít i s konkrétním řešením, na které budete dva. A pokud jste na své daddy issues sami, nezoufejte. Nebude snadné se s nimi poprat, ale vymanit se z věčného koloběhu problematických vztahů je více než nutné. A kdy jindy je nejlepší čas zapracovat na svém já, než když jste single?