Trpíte ve vztahu? A proč už konečně neodejdete?

Bojíte se, že vás partner opustí

Samota vás děsí. Vyvolává dojem, že vás někdo zradí, zanechá napospas osudu, možná vás nechá i umřít, protože vy přece nedokážete žít sama. Ten pocit znáte, už jste ho několikrát zažila. “Je pravděpodobné, že žena, která něco podobného pociťuje, už podobné hluboké emoční opuštění se vší hrůzou a prázdnotou prožila, pravděpodobně v dětství,” podotýká americká terapeutka Robin Norwood. Když vás v dospělosti opustí muž, který v tolika ohledech připomíná lidi, kteří vás opustili poprvé, opět se vás zmocní hrůza. A pochopitelně uděláte všechno pro to, abyste váš vztah zachránila. A to je první krok do pekla.

Uděláte cokoli, abyste svému muži pomohla

Kupujete partnerovi oblečení, aby si zvýšil sebevědomí, financujete mu drahé koníčky, neustále se kvůli němu stěhujete, hledáte mu práci a zařizujete mu bydlení? To vše s představou, že pokud tohle zabere, stane se ten muž přesně takovým, jakého ho chcete a potřebujete mít? Chyba lávky, pana dokonalého z něj nikdy neuděláte. Ve skutečnosti pak strávíte mnoho dalšího času a energie vymýšlením jiných způsobů pomoci, které by funfovaly lépe než ty, které jste už vyzkoušela.

Usilovně prosíte o lásku

Když se nějaká jiná žena ocitne v podobné situaci, v jaké se nacházíte vy, měla by být schopna říci: “Cítím se strašně. V tomhle už dál pokračovat nebudu.” Vy ale máte za to, že jestliže něco nefunguje a vy nejste šťastná, pak jste toho neudělala dost. Sledujete pozorně jakoukoli drobnou chybu v partnerově chování, která by snad mohla naznačovat, že se s ním konečně něco děje. Čekat, až se změní on, je totiž mnohem pohodlnější než změnit sebe samu a svůj pohled na život

Chci dítě, značka ihned! Jak to nejlépe a s klidem sdělit partnerovi?

elle.cz

Věříte, že si radost musíte zasloužit

Jen velmi málo žen, které milují příliš, je v hloubi duše pevně přesvědčených, že si zaslouží být obdivovány a milovány prostě ptoto, že jsou. Místo toho věří, že v sobě skrývají hrozné chyby a že musí usilovně pracovat na tom, aby je odstranily. Žijí s pocitem viny a ve strachu z toho, že tyto vady vyplují na povrch. Strašně moc se snaží vypadat dokonale, protože nevěří, že dokonalé jsou. A dokud se svým pošramoceným sebevědomím něco neudělají, nikdy z této pasti neutečou...

Jste závislá na mužích a na citové trýzni

Posedlost mužem, kterého milujete, používáte k tomu, abyste se vyhla bolesti a nepříjemným pocitům, které by vás potkaly, pokud byste zůstala sama sebou. Takto narušené vztahy vám v podstatě slouží jako velmi silné drogy. Čím bolestnější jsou vaše interakce s muži, tím větší rozptýlení vám poskytují. “Návyková zkušenost pohltí lidské vědomí a podobně jako analgetika vám uleví a omezí pocity úzkosti a bolest. Takový vztah lze charakterizovat jako touhu po ujišťující přítomnosti druhé osoby,” vysvětluje Stanton Peele, autor knihy Love and Addiction. A co je už předem naprosto jasné – takový vztah nikdy nevydrží. Účinek je stejný jako u drog: krátký a devastující. Pokud se chcete “uzdravit”, musíte se zkrátka obejít bez nich. Jiná varianta není.

11 nejčastějších chyb, kvůli kterým si snadno a rychle zničíte vztah

elle.cz