Nejste náhodou platonicky zamilovaní?

Platonická láska má kořeny až v antice. Vychází z platónské myšlenky, že tento druh lásky nás dovede k nadpozemské idee, jelikož v platonické lásce není prostor pro nic tělesného a tedy pomíjivého. Sexuální touha zkrátka v platonickém vztahu neexistuje. Taková láska je jednoduše láska bez romantického rozměru. A nemusí se jednat pouze o vztah mezi vámi a tím, kdo by mohl být váš potenciální partner, ale může se odehrávat mezi lidmi jakékoliv sexuální orientace.

Často se říká, že kamarádství mezi vámi a tím, kdo by mohl být váš přítel nebo přítelkyně, nemůže fungovat. Naše společnost předpokládá, že mezi lidmi stejné sexuální orientace musí vždy být sexuální napětí a přitažlivost, a že silné kamarádství jednou musí přejít v milostný vztah. Není to ale přežitek? Každý, kdo má ve svém životě někoho, kdo je mu velmi blízký, ale necítí k němu víc než kamarádské pouto, by tento vztah měl dál budovat. A ano, může se jednat o muže nebo ženu.

 

Mohlo by se vám líbit

Jak první láska ovlivňuje budoucí vztahy

Všechny mezilidské kontakty, a zvláště pak ty první, jsou nesmírně důležité pro náš osobní rozvoj. Už od narození získáváme zkušenosti s vztahy s rodiči, s přibývajícím věkem si bereme příklad ze sourozenců, nasáváme mentoring od učitelů a v pubertě svěřujeme roli hlavních influencerů svým kamarádům, díky kterým objevujeme nový svět "mimo-rodinných" vztahů...
elle.cz

 

Jak poznáte, že váš vztah je platonický?

Mimo to, že v něm neprobíhá žádná sexuální intimita, stojí na těchto pilířích:

  • Upřímnost. Víte, že vám druhý člověk říká pravdu za všech okolností a nikdy se nemusíte bát, že by vám lhal. Cítíte bezpečí dělit se s ním o své pocity a myšlenky.
  • Blízkost. Jste si velmi blízcí. Nezáleží na tom, jestli se nacházíte na stejném místě, ba dokonce ve stejné zemi. Víte, že jste si nablízku i když jste fyzicky vzdálení.
  • Porozumění a respekt. Jste si blízcí, protože máte mnoho společného. Líbí se vám stejné věci, žijete podle stejných hodnot a přesvědčení. Chápete proto, že oba potřebujete prostor pro sebe a své romantické partnery. Respektujete své potřeby.
  • Přijetí. Můžete být sami sebou. Nemusíte se bát, že vás druhý nepřijme, protože na něj nemusíte dělat dojem a přetvařovat se. S vaším platonickým protějškem se cítíte být v klidu a bezpečí.

 

Mohlo by se vám líbit

PROČ JE PO ROZCHODU TAK DŮLEŽITÉ VĚNOVAT ČAS SÁM SOBĚ?

Že čas všechno zahojí? Něco pravdy na tom bude. Dopřejte si po rozchodu čas a investujte ho do toho nejcennějšího, co máte – do sebe. Proč je tolik důležité zahojit své rány předtím, než se znovu zamilujete?
elle.cz

 

Platonická versus romantická láska

Všechny tyto aspekty by měl mít i ideální partnerský vztah. Od našich romantických partnerů však často máme velká očekávání. Přemýšlíme a plánujeme, jak se bude vztah vyvíjet, po nějaké době ho potřebujeme posunout dál. Většinou formou svatby nebo založením rodiny. V platonických vztazích toto není na pořadu dne. Protože máme s druhým tak silné pouto, ale nemáme závazek partnerského vztahu, pro nás může být platonický vztah velmi důležitou součástí našeho života

Může se stát, že platonická láska získá rozměry sexuální touhy. Pokud začnete mít takové pocity, zkuste si o nich promluvit. V případě, že nechcete přijít svou o platonickou lásku, je důležité si nastavit hranice. Možná si od sebe na chvíli dejte pauzu, rozhodně se vyvarujte vzájemných intimností, omezte fyzický i digitální kontakt. Víte totiž, že i když se spolu nebudete bavit delší dobu, tak o druhého nikdy nepřijdete. Platonická láska je totiž láskou na celý život.

Zdroj: verywellmind.com, goalcast.com