Pravidla nevěry: Dokud se nezamiluje srdce, není třeba panikařit?

Nevěra je tvárná, těžko uchopitelná. Nevíme, jak se k ní postavit, však také jakmile se nám něco takového přihodí, hned hledáme vysvětlení, jak se s tím vypořádat. Různých rad jste si jistě přečetla sama dost, že? Určitě jste se dozvěděla, že muži berou nevěru více na lehkou váhu, protože pro ně je to v podstatě fyzická záležitost bez emocí. A že žena začne pomalu balit kufry, když prožije milostné dobrodružství, protože ona se více zmítá v citech a její srdce tak už utíká jinam. Co to znamená? Že si z fyzické nevěry nemáte nic dělat a i opakované tzv. úlety partnera přehlížet? A jakmile se zapojí do hry city, nemá smysl prodlužovat trápení a je třeba začít nový život? 

Polyamorie dráždí i svádí: Jdete do toho?

elle.cz

Není lehké to řešit

Kdyby to bylo tak jednoduché. Zraněné srdce a bolest podváděné osoby často vyvolá výčitky i v nevěrníkovi. Proto i kdyby platidlo jednoduché pravidlo, že fyzická nevěra nic neznamená, přes nával emocí bychom se stejně nemohli rozhoupat k ráznému kroku. Začneme tedy tím zdánlivě jednodušším. Fyzická nevěra. Jak k ní vůbec může dojít?

Nic to neznamená, nezavolá

Stane se to například pod vlivem mnoha sklenek alkoholu, kdy se ledy prolomí a do milostného dobrodružství se pustíme i s těmi, s nimiž bychom si v realitě střízlivosti nemohly představit vztah. Ostatně k těmto situacím se vztahují historky o tom, jak on/ona už nezavolal/a. Také můžeme vklouznout do náruče někomu jen proto, že nám to doma neklape, jsme pod vlivem stresu a hledáme zdánlivou útěchu, která se promění ve chvilkové, fyzické uvolnění. „Nic to neznamenalo,“ uklidňujeme protějšek a možná i sebe. Jenže to není vždy pravidlem. V té chvíli, kdy se prolomí ledy mezi námi a někým novým, mohou vzplanout city k tomu druhému.  

Nezavírejte před nevěrou oči

V té chvíli se fyzická nevěra pomalu přelévá do té emoční. Proto tedy nelze konstatovat, že fyzická nevěra není pro vztah nebezpečná. Jestli se dozvíte, že se váš protějšek s někým tzv. zapomenul, udělejte dalším schůzkám přítrž. Co oči nevidí, to srdce možná nebolí, pokud se ovšem budete tvářit, že zradu přehlížíte, můžete jí dovolit rozrůst se do gigantičtějších rozměrů a rozchod bude na spadnutí. S partnerem si proto hned vyříkejte, jestli chce s vámi být i nadále. A pokud ano, pak bude logické, aby dalších avantýr zanechal. Samozřejmě to platí i naopak. Ulevíte i sama sobě, protože špatné svědomí k dobrému zdravotnímu rozpoložení neprospívá.

Situationship: Zlomí vám tento vztah srdce nebo se v něm najdete?

elle.cz

Pozor na kamarády

Emocionální nevěru jsme již zmínili, za poznámku stojí ovšem i některá její neočekávaná podhoubí. Napadlo vás, že můžete tzv. zahýbat, aniž byste si to sama uvědomila? Představte si, že máte kamaráda. Dlouho let. Možná už od školy. Prožili jste toho spolu spoustu. I když jste měli partnery, kamarád při vás stál při rozchodech, nelehkých životních situacích. A je tomu naopak i z vaší strany. Mnohaletá blízkost, kterou nepoznamenala fyzická láska, ještě neznamená, že k dané osobě něco necítíte. Někdy na kamaráda dáte víc než na přítele, protože neočekáváte, že on by s vámi chtěl manipulovat. I když vás nenapadne, že by z toho mohl být vztah, stačí nestřežený okamžik. Chvíle smutku, večer u pár skleniček a vám bude dobře v náručí někoho, kdo vás nezradil. Právě i takové dlouholeté přátelství je časovanou bombou.

Znovu jedině s čistým štítem

Nevěra v jakékoli dlouhodobé podobě je neúnosná. Ať už má partner avantýry s jednou ženou nebo není schopen odolat svodům novým a novým vábničkám. Podváděný je vždy ten zranitelnější, ponížený, zklamaný. A právě on má právo rozhodnout se, co dál. Pokud se ocitnete v té nepříjemné situaci, uvědomte si, že křikem a hysterií ničeho nedocílíte. Pokud o partnera stojíte, musíte v případě záchrany vztahu hodit za hlavu to, co se stalo. Nic nepovede slepovaný vztah k pomalé záhubě víc než kdykoli zmíněná výčitka, že vás partner podvedl. Nevěra nemusí znamenat konec, ale buď mu budete opět věřit a začnete znovu s čistým štítem, nebo půjdete raději od sebe, než abyste žili s pachutí nevěry, ať už byla jakákoli.

Zdroje: Healthline.com, Herlawyer.com, Verywellmind.com