Žijete s narcisem? Zde je 5 signálů, že vás nakonec zničí

Já a zase jen já

Narcis touží po obdivu a zpočátku i vás zahrne lichotkami a dárky. Můžete mít dokonce pocit, že jste narazila na „pana Dokonalého“. Jenže má to háček, muž narcista myslí pokaždé jen na svůj prospěch a když vám vyznává lásku, dělá to jen proto, aby také slyšel, že ho milujete. A co víc, svou lásku mu budete muset dokázat. Nikoliv dárky, ale neustálou pozorností. On je přece ten, který je středem pozornosti.

Vystupte z kruhu: Proč přitahujete emocionálně nedostupné partnery?

elle.cz

Iluze jménem pan Dokonalý

Není pochyb o tom, že narcis miluje. Nemiluje ale vás, ale skutečnost, že se život točí výhradně kolem něj. Vy řešíte jeho problémy, jeho strasti a bolesti. Foukáte mu bolístky, uklidňujete ho a utěšujete. A bez ohledu na to, co pro něj uděláte, nikdy nebude mít pocit, že je řádně doceněn a respektován. Ať uděláte cokoliv, nikdy to nebude stačit. A když se pokusíte o námitku? Ztrestá vás. Jedině on má přece pravdu.

Nemiluje vás, ale sebe

Byť se s ním zprvu můžete cítit uvolněně a příjemně, je to jen krátkodobá přetvářka. Muž s narcistickou poruchou totiž považuje za výjimečného jen sám sebe, kdokoliv jiný je pro něj méněcenný a bezvýznamný. „Schopnost shazovat ostatní, aby si dokázal svou nadřazenost, dovede až k mistrovství a všechny kolem sebe šikanuje,“ zmiňuje se psycholog Joe Navarro.Dělá mu zkrátka dobře, když může někoho ponižovat a znevažovat. Uráží a pomlouvá, trousí pohrdavé poznámky o něčí hlouposti nebo neschopnosti se sžíravou lhostejností.  

Miluji tě, ale při sexu myslím na jiného. Pouhá fantazie, či problém?

elle.cz

Narcis potřebuje ovládat

Nečekejte, že k vám bude narcista přistupovat jako k rovnocennému partnerovi či příteli, protože muž jeho ražení nemá sobě rovné. Na špici řetězce se tyčí on, teprve hluboko pod ním jsou všichni ostatní. Partneři hrají v jeho životě funkční roli: poskytují mu něco, co potřebuje a určitou dobu chce. „Jestli máte dojem, že vztah s takovým člověkem může fungovat, realita se na vás může krutě podepsat jak v emocionální, tak psychické a dokonce i fyzické rovině,“ varuje Navarro.

Moje chyba? Nikdy!

Od narcisty nikdy neuslyšíte „promiň“, „lituji toho“ nebo „je to moje chyba“. Tihle lidé se vám za žádných okolností neomluví a nikdy ničeho nebudou litovat. Snad ani nemohou, protože jsou zarytě přesvědčeni o své pravdě a své neomylnosti. Ze stejného důvodu neplní povinnosti a porušují jakákoliv pravidla. A sliby? To není nic pro ně. Plní se přece jen ty, které dal někdo jim, nikoliv naopak!

Nejlepší sex vašeho života. Kdy ho můžete čekat?

elle.cz

Zdroje: Joe Navarro: Nebezpečné osobnosti, huffpost.com, SME