Monogamie: Proč věrnost funguje na sebevědomí lépe než milostné aféry?

Sebevědomí jako raketa

Pokud zahýbáte z důvodu touhy po nových zážitcích a ne proto, že vám současný vztah nevyhovuje, vstupujete na led tenčí než papír. Zpočátku to bude skvělé. Nové, nezevšednělé, dobrodružné. Nový milenec se na vás bude dívat pohledem, který pro vás dlouhodobý partner už delší dobu nemá. A nebude to jen tím, že se sami zatraceně víc snažíte. Pohled plný obdivu a touhy je ten nejlepší booster sebevědomí na světě. Funguje chvíli,ale stejně jako u každé jiné drogy to přestane po čase stačit.

Proč i spokojenému vztahu hrozí nevěra?

elle.cz

Vy můžete, on ne!

A na scénu přijdou pochybnosti. Když to děláte vy, dělá to i váš partner? A proč? Láká ho někdo víc než vy? Co když pozná někoho lepšího? Zažije lepší sex než s vámi? Co když přijdete o to, co máte? Pocit opojení vlastní atraktivitou a tím, že máte doma svou jistotu a za plotem úžasné dobrodružství, střídá nepříjemné vystřízlivění. Jen málokdo má dostatečné sebevědomí a žaludek na to, aby ustál konkurenci v dlouhodobém vztahu. Při večeři si vyprávět příběhy o vašich vedlejších sexkapádách a nenechat se požírat žárlivostí. Vy to dělat můžete, ale on tedy rozhodně ne. A pokud se přidají mučivé myšlenky typu: kdo je ona? Jak vypadá, kolik jí je? Je hezčí, hubenější? Vaše sebevědomí a pozici paní situace čeká pád podobný letu komety.

Máte sklony k nevěře? Otestujte se!

elle.cz

Symbióza versus adrenalin

Monogamní vztah je chvílemi nudný, k vzteku a otravný, zvlášť pokud trvá dlouho. Ale není pro sebevědomí nakonec lepší vzpruhou to, že jste pro někoho celé roky tou jedinou a nepřekonatelnou než pomíjivá krátkodobá dobrodružství? Stabilní vztah znamená větší jistotu, že po vašem boku bude někdo stát i ve chvílích, kdy nebudete v nejlepší vzhledové a sexuální formě. Také budování společných zálib a vzpomínek má podle vztahových koučů větší hodnotu než četná dobrodružství. Je také dokázáno, že časem částečně přejímáme názory a hodnocení partnera. Pokud odjakživa nesnášíte svůj zadek, ale on ho zbožňuje, je více než pravděpodobné, že ho časem budete také vnímat pozitivněji. Chválí vás za to, jak jste kariérně postoupila, jak skvěle vaříte nebo jaký máte přehled o současném umění? Pochvaly dlouhodobého partnera mají mnohem větší váhu než lichotky krátkodobých známostí. Partner vám sice sebevědomí nevybuduje, ale ukazuje vám, že na vás někdo nahlíží pozitivněji, než vy sami.

 

Zdroj: Autorský článek