Respekt ano, věčná vášeň nikoliv. Na co máte ve vztahu nárok?

Očekáváte až příliš?

Je naprosto přirozené, že od vztahu čekáte jen to nejlepší, protože to svědčí o vašem sebevědomí a o tom, že si vážíte sama sebe. Ovšem i tady platí: všeho s mírou. Přehnaná očekávání totiž jen málokdy vedou k harmonickému a vyrovnanému vztahu. „Je těžké definovat, na co konkrétně máte ve vztahu nárok, co máte právo požadovat a očekávat. Každý má totiž vlastní představu, jak zdravý vztah vypadá, co přináší a poskytuje,“ vysvětluje psycholožka Chloe Carmichael. Je jasné, že byste si s partnerem měli důvěřovat, vzájemně se respektovat, a to i v případě, že máte odlišný pohled na svět, podporovat se a vzájemně za sebou stát. Není to ale málo? Co když i po letech očekáváte od vztahu víc? Vášeň, jiskru, napětí… Chcete toho snad příliš? 

Vystupte z kruhu: Proč přitahujete emocionálně nedostupné partnery?

elle.cz

Hádky? V pořádku!

Nárokovat si příliš mnoho vede většinou k oboustranné nespokojenosti. Pokud se nedokážete shodnout, co je v rámci vašeho vztahu reálné a co nikoliv, zřejmě to bude neustále skřípat. Vy se budete cítit zrazená a nevyslyšená, partner nedoceněný. Pokud na něj navíc budete vyvíjet neustálý tlak, zřejmě brzy uteče. „Jde o to najít kompromis, rovnováhu. Je jasné, že pokud váš partner tráví téměř celý den v práci, nejspíš vám nebude věnovat pozornost po celý den. Výbuchy vášně v ložnici po pěti či deseti letech vztahu asi taky nemůžete čekat,“ míní psycholog Mark Travers. Neznamená to ale, že byste se měla spokojit s málem. Byť prvotní okouzlení už dávno vyprchalo, vzájemná blízkost a porozumění určitě ne! Nečekejte dokonalé souznění a vztah bez mráčku, i hádky jsou zcela přirozené. A právě ony dodávají vztahu šťávu.

Proč je nevěra tak lákavá? Máme ji v genech, může za ni chemie i stres

elle.cz

Dělejte kompromisy

Jít si za svým hlava nehlava je krásná iluze, která ovšem málokdy ladí s představami druhých. Tajemstvím úspěchu, jak vztah udržet, jsou proto i kompromisy. Nemusíte slevovat ze všeho, ale taky byste si neměla stát tvrdohlavě za vším, co chcete prosadit. Místo toho se raději zkuste zamyslet nad tím, jak uspokojit nejen své touhy, ale i ty partnerovy. Protože o tom vztahy jsou – aby věci fungovaly společně a nestranně. Pokud se však nedokážete shodnout ani na maličkostech, třeba na výběru restaurace či filmu v kině, zbystřete. Asi těžko najdete společnou řeč při plánování společné budoucnosti nebo při výchově dětí. Je jen na vás, abyste posoudila, jak moc jsou pro vás některé věci důležité a zda ustoupíte, nebo nikoliv a raději dáte partnerovi sbohem. Není fér ani reálné hledat kompromis za každou cenu.

Nebaví vás sex s partnerem? Problém je možná ve vaší hlavě. Co s tím?

elle.cz

Zdroje: Daily Mail, Women’s health, Psychology Today