Jak vidíte svůj život?

Úsloví o pesimistech a optimistech, kdy jedni vidí sklenku z poloviny prázdnou, druzí z poloviny plnou, jistě znáte. A i když si myslíte, že je poměrně zastaralé, stále má smysl a hluboký význam. Psychologové, kteří se věnují sledování lidských duší i jejich rozpoložení po pandemii COVID 19 zjišťují, že stále více žen, ale i mužů, vnímají svůj život pesimisticky. Kde se takový náhled vzal? Podle odborníků je to především proto, že za sebou máme mnoho let jistoty a klidu, kdy jsme mohli cestovat, užívat si, bavit se. Životy všech byly obrovským mejdanem, který skončil s příchodem nemoci. Jak ale ven ze zmatků, které pandemie způsobila? Třeba tím, že přestanete podléhat televiznímu zpravodajství, které vydělává především na tom, že informuje o neštěstí. Jiných, o problémech ekonomických. Jistě, mohou se vás výše uvedená fakta nějak dotýkat, ale stále se máme dobře. Evropan by měl vždy srovnat svůj nedostatek s tím, co zažívají denně obyvatelé Sýrie i dalších oblastí, kde se válčí. Přesto, když se podíváte do tváří místních lidí, usmívají se. Je to, podle průzkumu také proto, že oni vnímají světlo na konci tunelu, chtějí mu věřit a nechtějí se hroutit pod nánosem problémů, které se na ně valí ze všech stran. Zkuste to tedy také tak. Místo toho, abyste si říkala, jak se vám zhroutil život, podívejte se na všechny změny jako na příležitost.

A jak na to?

Jednoduše. Přišla jste o práci? Pak je to ne tragédie, ale možnost změnit svůj životní směr. Přiznejte si, že vás vaše zaměstnání nebavilo a že byste konečně ráda zkusila něco nového. Nebojte se a napněte své síly směrem, který vás těší. Jak vysvětluje koučka Dagmar Morozová: 

 

Jakmile si připustíme, že věci se nedějí proto, aby nám ublížily, ale proto, aby nás posunuly, máme z poloviny vyhráno.

 

Obecně platí, že svět je stále stejný

Mění se jen naše vnímání toho, co nás obklopuje. To, jak vnímáme situace, lidi kolem sebe, je rozhodující pro to, jaký si o vlastním životě uděláme názor. Pokud chceme vidět svět jako výzvu a prostor pro vlastní rozvoj, takový bude. Pokud jej vidíme jako místo, které nás sráží na kolena a kde nás vyčerpává žít, jistě takový bude také. 

Vy jste tím, kdo si rozhoduje o tom, jaký život budete mít. Nepokazte si to přehnanou úzkostí, obavami z budoucnosti, snahou neriskovat. S takovým přístupem nevyhrajete, jen nakazíte všechny kolem sebe. Odborníci totiž také varují, že negativismus je stejně nakažlivý, jako pozitivní přístup k životu. Takže než se začnete nějak chovat, popřemýšlejte také, co kolem sebe chcete šířit. Radost, smutek, neutralitu? Efektem bumerangu totiž přesně to, co budete vyzařovat, se vám bude vracet. Na to myslete, až vás zase přepadne myšlenka, že svět za nic nestojí. Není to totiž pravda. Stojí za celý život a nikdy nezapomínejte na to, že štěstí vám nezaručí ani perfektní vztah, ani dobrá práce. Dokonce ani skvělá rodina. Pokud chcete být spokojená, musíte se tak cítit vnitřně. Pokud vám tenhle pocit bude chybět, nebudete vidět ani to, že žijete v dokonalých životních kulisách. 

Mimochodem, jestli nevíte, jak si s náhledem na život poradit, najděte si optimistické motto, které vám pomůže přebít negativní myšlenky. Existuje jich mnoho. Je jedno, jestli ve vás bude rezonovat citát Rihanny, Jana Wericha nebo antického filozofa. Mělo by to fungovat tak, že jakmile na vás budou útočit chmurné myšlenky, na vybraný citát si vzpomenete a zjistíte, že právě řešené starosti jsou de facto malicherností. 

V neposlední řadě mějte na paměti, že průměrný lidský život trvá 80 let. Nepokazte si je čekáním na štěstí, které ale samo o sobě nepřijde. Ono totiž už dávno je – všude kolem vás. Tak otevřete oči!

ELLE
issue

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. (Akce platí pouze pro ČR.)