Střídám partnery. Značka: Nevím, co s tím

Mají vše, jen lásku ne. Řeč je o úspěšných ženách, které kralují skoro ve všech životních oblastech, ale spokojené partnerství jim neustálé uniká mezi prsty. Problematické vztahy prosperujících žen nejsou žádnou novinkou. Vzpomeňme si třeba na Mirandu Priestly z filmu Ďábel nosí Pradu, Annu Scott z komedie Notting Hill či Charlotte York a Mirandu Hobbes ze seriálu Sex ve městě. Pokud mezi tuto skupinu patříte, možná vás překvapí, co vše za vaším milostným nezdarem může být. 

Partnerské cíle mužů, se dle nejrůznějších studií liší od těch ženských. Když během výzkumů byli muži tázáni, jak by asi vypadaly jejich vysněné ženy, většina z nich tíhla k protějškům s větší inteligencí, než mají oni sami. Jakmile však vědci vyměnili vzdálený cíl za blízký a začalo se jednat o ženy, se kterými by opravdu mohli mít vážný vztah, přišla náhlá změna. Začali se totiž bát, že by je ženy mohly přechytračit a z čista jasna je přestaly přitahovat. 

Typická maskulinní role

Za náhlou ztrátu jejich zájmu může fakt, že se většina mužského pokolení cítí jako poskytovatelé služeb. Identita muže je neoddělitelně spjata s jeho zaměstnáním nebo schopností poskytovat a chránit. A to i v moderní době, kdy ženy již běžně platí více jak polovinu nájmu či jiných společných výdajů. Úspěšné ženy, které se o sebe mohou postarat samy, se tak pro muže stávají hrozbou. Strach posiluje také skutečnost, že díky moderní medicíně ženy muže nutně nepotřebují k založení rodiny. To, že páni u těchto dam nemohou vykonávat role ochránců a chlebodárců, může ničit jejich ega.

„Je to těžší, protože to vyžaduje velmi sebevědomého muže, který pravděpodobně není na stejné příčce podnikového žebříčku, aby se nenechal zastrašit. Velmi ambiciózní a velmi schopné ženy jsou pro většinu mužů stále velmi děsivé,“ řekla o úspěšných ženách a jejich hledání partnera The Sydney Morning Herald vztahová koučka Katja Rembrandt.

Proč jsou reálné vztahy úplně jiné, než ty na obrazovce?

elle.cz

Aby muži byli schopni s takovými ženami žít, je nutné, aby sami prožili kariérní úspěch nebo měli dostatek času zpracovat fakt, že je jejich protějšek v mnohém lepší. Ženy by tak milence, kteří se jim opravdu líbí, neměly kvůli jejich prvotnímu strachu zavrhovat. Některým stačí pouze prostor k tomu, aby se s úspěchem jejich vysněné ženy smířili. A zároveň si také uvědomili, že to jejich ego vlastně vůbec nemusí poškodit. Negativní postoj může pramenit z již zmíněného tlaku a potřebě být mužem, který se umí o vše postarat. Často tak nejde o problém s ženou jako takovou.

Spisovatelka Jenna Birch se ve své knize The Love Gap snaží ženy přesvědčit, aby tyto zprvu ustrašené muže nezatracovaly a snažily se myslet pozitivně. Místo slov jako „Kašlu na něj, on se nezmění,“ by mohly mít pozitivní přístup a říct si, „Víte, já v tom vidím takový potenciál, že to risknu. Počkám na něj a uvidím, jestli přijde na to, jak vybudovat vztah.“  

Z těchto mužů se časem mohou stát milující a podporující partneři. Pokud ne, lze hledat ve vodách vám bližších. Zkuste si najít někoho, kdo je podobně úspěšný jako vy a kdo bude vaší podporou již od začátku. Ani to však není jednoduché. Úspěšní muži totiž často chtějí spíše mladé ženy, které je budou přímo adorovat, nebo hledají partnerky, jenž budou spokojené doma s dětmi. I zde tak emancipované ženy mohou svou bitvu prohrát. Moderní doba však ukazuje, že být single může být zábavné a že život nabízí spoustu krásných zážitků.

Jak první láska ovlivňuje budoucí vztahy

elle.cz

O lásku ženy přicházejí i kvůli svým činům

Časté střídání partnerů kvůli hledání pravé lásky však může zapříčinit i přístup samotných úspěšných žen. Ty se totiž dopouští podobných úskoků jako jejich protějšky. Expertka na vztahy Rembrandt během své kariéry zjistila, že mnoho žen cítí sociální stigma kvůli tomu, že mají zájem o muže, kteří nesplňují úlohu "úspěšného muže, ochránce a chlebodárce". „Slyšela jsem mnoho žen říkat: ‚Potkala jsem jednoho chlapa a opravdu o něj mám zájem, ale ve skutečnosti ho nemohu představit svým přátelům nebo rodině, protože nezapadá do mého blízkého okruhu. Ale je to skvělý chlap,‘“ sdělila Rembrandt.  

Nespočet žen se také bojí plně odevzdat. Nechtějí ztratit svou emancipaci a nálepku “superženy”. Úspěšné dámy jsou také často aktivními feministkami, takže jakákoliv závislost na muži pro ně může být děsivá. Obvykle si však nejsou vědomy toho, že ve zdravém vztahu existuje pouze oboustranná závislost.

Alarmující je i to, že se mnohdy zaleknou přibývající důležitosti vztahu. Začnou se strachovat o svou kariéru a myslí si, že kvůli lásce budou své milované práci věnovat méně času. Kvůli těmto myšlenkám se dostanou do vlastní pasti. Z té se pak často rozhodnou dostat rozchodem a následným startem nového, méně závažného, vztahu.  

Chcete dát sbohem věčným hádkám? Zkuste mindfulness!

elle.cz

Toxické vztahy a hledání štěstí 

Snadno a rychle se tyto dámy mohou také dostat do toxického vztahu s někým, kdo na nich chce parazitovat. Páni, kteří trpí narcismem, si velmi často hledají ženy, kterým se daří v práci. Následně se pak stává, že inteligentní dámy tyto muže časem prokouknou a přijde jasný konec. Jakmile vidí podobné náznaky u svého dalšího partnera, vztah okamžitě ukončují a hledají útěchu u nového muže.

Jak si najít ideálního muže? Milujete svou práci, u které jste vynaložila velké úsilí, abyste ji získala. Pokud to nechcete nechat na osudu, zkuste tento přístup využít i u hledání lásky. Udělejte si z pátrání po ideálním partnerovi zábavnou hru, nikoliv zabijácký hon. Snažte se navštěvovat co nejvíc akcí, cestujte a vytvářejte si nové sociální vazby. Nikdy nevíte, kdy, kde a jak, najdete svou drahou polovičku. 

Štěstí lze v životě najít pouze tehdy, když si je člověk schopný přiznat, co doopravdy chcete. Zaprvé sobě, zadruhé veřejně. A to i když je to třeba v rozporu s tím, co si myslí rodina a přátelé. 

5 fází vztahu, kterými procházejí jen silné páry

elle.cz

Zdroje: Washington Examiner, Washington Post, The Sydney Morning Herald, Guardian, HuffPost, Business Insider, Pew Research Center, SAGE journals