Chci dítě. Značka ihned!

I ve zdravém a spokojeném vztahu mohou nastat situace, kvůli kterým se některý z partnerů dostane takzvaně do kouta. Někdy se tak stane například kvůli svatbě, jindy zase kvůli dítěti. Celkem běžné je, že partnerské rozepře a rozchody nastávají kvůli tomu, že jeden z partnerů dítě nechce. Problematické a bolestné tak může být i to, když nevíte, jak své drahé polovičce naznačit, že vám už tikají biologické hodiny. 

Touha po miminku může být komplikovaná hlavně u žen, které se nacházejí v poměrně čerstvém vztahu, či s partnerem o dítěti nikdy moc nemluvily. Jak se s tímto pocitem srovnat a jak své polovičce sdělit, že se v životě už potřebujete posunout dál a vrhnout se střemhlav do role matky?

Diskuze a přímočarost 

Pokud vám partner na začátku vztahu vyloženě neřekl, že o dítě nestojí, klíčová by pro vás měla být přímočarost. Jednoduše nechoďte kolem horké kaše a sdělte mu své pocity a tužby. Zároveň mu dejte vědět, jak moc to pro vás znamená a proč si přejete stát se matkou.  

Pokud jste s partnerem o dítěti opravdu ještě žádnou vážnou konverzaci nevedla, je důležité, abyste na něj kvůli svým náhlým potřebám nevyrukovala s tím, že hned teď chcete dítě. Vaše drahá polovička se může zaleknout a pomyslet si, že vlastně pomalu nemá na výběr. Zároveň tím tak trochu dáváte najevo, že se cítíte mít ve vztahu navrch. Toto rozhodnutí není jen na vás.  

Začněte o tom vést průběžný a otevřený dialog. Tím toto téma otevřete a poskytnete vašemu partnerovi čas na přemýšlení, a to bez jakéhokoli tlaku. Probíhající konverzaci můžete zahájit lehkými poznámkami o tom, že by bylo hezké mít spolu děti. Můžete z této konverzace udělat i hru, v rámci které byste se partnera začala vyptávat, jak by asi vypadaly vaše děti, po kom by podědily třeba barvu vlasů či očí a podobně. Postupně se tak můžete propracovat k vážnému rozhovoru o tom, že byste byla připravena na další životní kapitolu. Podle reakce partnera můžete postupně začít řešit konkrétní detaily. Tedy hlavně to, zda je na dítě připravený a kdy byste se do zakládání rodiny měli či mohli pustit. 

Mohlo by se vám líbit

Podcast ELLEness: O mateřství s Jitkou Nováčkovou a Olgou Plojhar

Podcasty ELLEness pro vás připravuje redakce ELLE a Zorka Hejdová. Všechny díly mají společné téma – zdravý životní styl. Ten ale v našem podání rozhodně není synonymem pro diety a nesmyslné trápení. Proto se každý druhý čtvrtek můžete těšit na zajímavé rozhovory s odborníky, kteří vás mohou přiblížit k tomu, abyste se cítili wELLE!
elle.cz

Tenká hranice

Pokud svému partnerovi sdělíte, že toužíte po miminku a on nebude reagovat tak, jak jste si představovala, nepanikařte. Pokud není připraven, respektujte jeho pocity a netlačte na něj. Zkuste se vžít do jeho kůže. Kdybyste nebyla připravena mít dítě, tak byste také nechtěla, aby na vás tlačil a vaše pocity vám vyčítal. Ačkoliv toto odmítnutí bohužel může vést k rozchodu, svou drahou polovičku do tohoto rozhodnutí jednoduše tlačit nemůžete. Nerušila byste tím váš vztah a vaše budoucí dítě, které jste si lidově řečeno vydupala, by se narodilo do pochroumaného vztahu. 

Zkuste si s ním promluvit o tom, proč dítě nechce a snažte se s ním jeho obavy v klidu rozebrat. Pokud vám sdělí, že se na dítě necítí jen v tuto chvíli či v horizontu maximálně dvou let, ale později by se otcem stát chtěl, můžete mu dát najevo, že alespoň vidina budoucí rodiny je pro vás dostačující. A to hlavně tehdy, když nechcete vztah ukončit. V tu chvíli je důležité, abyste si s partnerem stanovili možný plán, a to především tehdy, kdy už je vám přes třicet let. Logicky, čím starší žena je, tím těžší je pro ni otěhotnět.  

Mohlo by se vám líbit

Mít, či nemít děti?

Stále více žen se kloní k tomu, že B je správně. Proč?
elle.cz

Nechte věcem volný průběh 

Pokud vám dá najevo, že založení rodiny nezavrhuje, ale vaše touha a snaha o početí ho poněkud znervózňuje, opět je nutné celou situaci v klidu rozebrat. Partnerovi či manželovi můžete navrhnout, že přestanete brát antikoncepci a necháte tomu takzvaný volný průběh. Co se má stát, to se stane. Tato varianta je v rámci otěhotnění někdy tou nejlepší. Ženy jsou totiž méně ve stresu a snadněji se jim podaří přijít do jiného stavu. 

Není všem dnům konec

Pokud kvůli partnerovi chcete vaši touhu po dítěti utlumit, můžete se začít plně soustředit na váš vztah. Zkuste vaší drahou polovičku ještě lépe poznat, společně zkoušet nové věci a třeba začít společně více cestovat.  

Zároveň své nutkání můžete trochu potlačit tím, že budete hlídat děti svým kamarádkám či příbuzným. Starost o ně vás trochu vyčerpá a vyzkoušíte si na vlastní kůži mateřské strasti. Může se však stát také to, že jakmile budete s partnerem hlídat děti vašich známých, změní názor a po vlastním miminku začne toužit.  

Pokud se nacházíte před tímto důležitým rozhodnutím, může vám také velmi pomoci odborník, který s vámi celou situaci podrobně rozebere.  

Zdroje: Baby Doppler, Being The Parent