Proč si vybíráme stále ty stejné muže?

 

Bojíte se být sama 

Pokud se štítíte slovíčka ‚‚single”, jste náchylná k randění s lidmi, kterým byste se měla vyhýbat, „Ženy, které vědí, jak si užívat vlastní společnost a budují si nezávislý život mají mnohem lepší pozici proto, aby si vybraly hodného a vhodného partnera,“ říká pro Huffington Post Elisabeth J. LaMotteová, psychoterapeutka pro páry a zakladatelka DC Poradenského a psychoterapeutického centra.

Patologický model 

‚‚Možná jste měli v dětství nestabilní rodičovskou postavu, nebo ve vás první vztah zanechal bolest a pocit odmítnutí. Je možné, že si vybíráte vztahy, v nichž se opakují podobné chyby. V jistém smyslu hledáte útěchu,” říká ve svých terapeutických videích John Gottman. Proti tomu existuje jediný lék - intenzivní terapie. 

Může za to chemie 

Dr. Larry Young, ředitel Translační sociální neurovědy dodává další případ špatného výběru. Jeho studie ukázala, že hraboši oddělení od svého partnera vykazují vysoké hladiny stresové chemikálie, kortikosteronu a kvůli ztrátě zřejmě zažívají ohromnou úzkost. Hraboši jsou proto motivováni zalézt zpět „domů“ ke svému partnerovi, protože jedině tak může oxytocin (hormon dobré nálady spojený s párovým spojením) pomoci zmírnit úzkost, kterou separace způsobila. Dr. Young uvádí, že chování hraboše je podobné tomu lidskému – navracejí se do špatných vzorců, jen aby vyrovnali poměry hormonů. 

Mohlo by se vám líbit

9 nejčastějších vztahových chyb

Myslíme to dobře, ale končí to špatně. Přešlapy se nevyhnou nikomu, ale za některá systematická pochybení si nezasloužíme nic jiného než rozchod. Nemějte ale strach, pokud jste se jich už dopustili, je stále šance to napravit.
elle.cz

Trpíte komplexem hrdiny

Dropněte komplex hrdinů: Pokud je vaším instinktem „napravit“ každého chlapa, se kterým chodíte, musíte přehodnotit svůj přístup ke vztahům. „Nemůžete milovat jeho problémy, bez ohledu na to, jak moc se snažíte,” říká John Gottman.

Nevážíte si sami sebe

„Pokud se neustále nacházíte ve vztazích s lidmi, kteří vás znehodnocují nebo nerespektují, otázka skutečně zní: „netoužíte po tom?” To říká ve své knize Cinderella Was a Liar: The Real Reason You Can't Find (or Keep) a Prince, terapeutka Brenda Della Casa. Nemá trochu pravdu?

Vybíráte si lidi, kteří mají děsivě podobné vlastnosti

Bojíte se být k sobě upřímní? Bojíte se změn či sebezdokonalení? Pak si pravděpodobně budete stále vybírat lidi podobně poničené, jako jste vy. Zprvu nepříjemný pocit se nakonec může přetavit v ten ujišťující, a to rozhodně není zdravé, efektivní ani perspektivní.

Nejste připravena na vztah

Nepřístupnost a arogantní chování druhého vás možná přitahuje pro svou nestálost. Pokud vás děsí muži se vřelým a otevřeným přístupem, je to jasné. Strach ze závazku je ale docela řešitelný. Stačí trénovat. Často přemýšlejte nad svými prioritami, připomínejte si je, zapisujte si je a řešte krátkodobé cíle životního rozvoje.

Mohlo by se vám líbit

Největší mýty o sexu v dlouhodobém vztahu

Jak by měl vypadat sex v dlouhodobém vztahu? Je pravděpodobné, že pokud si tuto otázku položíte, dostanete se ke zpochybňování vlastní partnerské sexuální rutiny. Ale je zbytečné podléhat panice. Pojďme strhnout největší mýty ohledně partnerské intimity i po několika letech soužití.
elle.cz