Prokletí jménem alkohol: Co dělat, když váš partner pije až moc

Zamilovala jste se do osoby, která má problém s pitím. Vaše okolí to vidí a dává vám jasně najevo, že tento problém musíte řešit, nebo ze vztahu odejít. Pokud si však vy sama nejste jistá, zda je váš partner opravdu závislý, nebo toto podezření máte u svého zcela nového partnera, existují jasné příznaky, díky kterým stoprocentně poznáte, že má vaše drahá polovička s pitím problém.

Závislé osoby po alkoholu vysloveně touží, bez napití nejsou schopné celý den fungovat a pokud se nenapijí, jsou rozrušené a nepříjemné. Alkoholici pijí, aby se cítili lépe a mohli si užít akce i sociální interakce. Těší se na to, až se dostanou do stavu opilosti, často mají znepokojivou toleranci alkoholu a pití staví na první místo. Závislí lidé se často uchylují k tajnému popíjení a lhaní. Také nepřiznají, že mají problém, alkoholu se nevzdají ani během nemoci a vykazují abstinenční příznaky – výpadky paměti, třes, záchvaty úzkosti, a dokonce i halucinace.

Jejich závislost do vztahu přináší mnohé nepříjemnosti, které mohou vyústit ve velmi vážné problémy. Alkoholici často přicházejí o práci, takže se dostávají do finanční krize, zanedbávají blízké osoby, nechtějí se věnovat běžným domácím a zábavným aktivitám a mnohdy začnou své partnery psychicky i fyzicky týrat.   

Mohlo by se vám líbit

Alkohol jako nejlepší přítel. Kdy už je ho skutečně příliš?

Těžký den v práci, složitá životní situace nebo prostě potřeba takzvaně si oddechnout od starostí všedního dne. Pro někoho to může být dvojka bílého, pro jiného láhev prosecca s výběrem francouzských sýrů a pro dalšího půllitr vychlazeného piva. I střídmé, ale pravidelné popíjení, však může být velmi nebezpečné...
elle.cz

Skoncovat s alkoholem? Pouze z vlastní vůle

Aby se alkoholik mohl vrátit do běžného života a zbavit se svých démonů, je nutné, aby se chtěl uzdravit on sám. Ačkoliv je toto zjištění smutné a většinu lidí trápí, závislý člověk se nezmění kvůli svým blízkým, ale pouze kvůli sobě. Intervence milujících osob jsou tak u většiny případů zcela zbytečné. 

Pokud se nacházíte ve vztahu s osobou, která své problémy opravdu touží řešit, pomozte jí vyhledat ideální léčebné zařízení a dejte jí najevo svou láskyplnou podporu. Partnerovi, ale i sobě, můžete pomoci také tím, že se budete v této problematice vzdělávat. Lépe tak pochopíte, co se s nemocným děje a proč se k nadměrnému pití uchýlil.

Jako milující osobu vás může napadnout i to, že sami skoncujete s pitím a učiníte tak velké gesto, kterého by si váš partner měl vážit. Vlastní omezení však není nutné a možná ani žadoucí. Člověk, který svádí boj s pitím, se musí naučit fungovat ve společnosti lidí, kteří alkohol popíjejí s mírou a nepotýkají se s vážným problémem. „Lidé, kteří problém s alkoholem překonali, považují za nejdůležitější právě přiznat si svůj problém. Problémy s alkoholem mohou mít různou závažnost,“ tvrdí ve svém odborném textu s názvem Zůstat střízlivý psychiatr Karel Nešpor s tím, že u alkoholika je v boji se závislostí důležitá motivace.

Mohlo by se vám líbit

Co ve sklenici, to na tváři. Jak se pití alkoholu podepíše na kráse?

Má to svou podmanivou estetiku: představte si třeba italskou nebo francouzskou filmovou divu s broušenou skleničkou šampaňského v ruce nebo Carrie a její partu, jak brázdí bary na Manhattanu a usrkává Cosmopolitan...
elle.cz

„Sdílet společnou domácnost s člověkem, který problémově pije, je náročné. Hodně povinností, které by si za normálních okolností partneři rozdělili, přechází krátkodobě nebo i dlouhodobě a často nepředvídatelně na nepijícího partnera, děti, nebo další členy rodiny. Pití vnáší do života rodiny nestabilitu a zmatky. Tvrdost bez lásky a citové opory vede nezřídka k prohlubování beznaděje. Ale na druhé straně láska bez pevnosti a jasného cíle může být zneužívána a vydírána. Potřebné je tedy obojí: pevnost i láska,“ míní Nešpor.

Známý český psychiatr často používá nadsázku a je toho názoru, že i přes velkou touhu a snahu není ve vaší moci, aby vám blízký člověk, který nadměrně pije alkohol, se svou závislostí jen tak přestal. Vaše možnosti, i vaše trpělivost, mají podle Nešpora meze. Rozchod tak může být jediným důstojným řešením v situaci, kdy pijící partner vytrvale odmítá nabízenou pomoc a není ochoten změnit své chování.

Mohlo by se vám líbit

Sexuální etiketa: Jak se chovat či nechovat v ložnici? Co je IN a tabu

Sex. Tolik oblíbené slovo, kolem něhož se však stále točí řada otazníků. Jen málokdo si je v ložnici stoprocentně jistý a ví, co za každých okolností dělat, aby spokojenost byla na obou stranách a nevznikaly nepříjemné a trapné momenty. V čem spočívá sexuální etiketa a co je v sexu momentálně trendy či stále velkým tabu?
elle.cz

Hoďte minulost za hlavu

Lidé, kteří žijí s alkoholikem, bičují sami sebe a často slýchávají, že oni jsou důvodem nadměrného pití závislé osoby. Což u většiny případů pravdou není. Pokud podobné věci prožíváte, osvoboďte se od viny a podobnými slovy se nenechte rozhodit. I když se to snadno řekne, ale hůř dělá, neberte si osobně zlá slova a lži alkoholiků, kteří bojují sami se sebou. Nenechávejte si líbit nepřijatelné chování a pokud máte děti, chraňte je a myslete hlavně na ně. Pomoci si můžete také tím, že budete myslet pouze na přítomnost, tedy nebudete žít minulostí ani nebudete očekávat bůhví jaké zázraky od budoucnosti. Pokud cítíte, že si potřebujete o domácích problémech s někým promluvit, obraťte se na odborníka na duševní zdraví. Pomoc můžete najít i u podpůrných skupin.  

Je to jednoduché a zároveň velmi těžké – jestli se váš partner nechce léčit a z vašeho života vám dělá peklo, je nutné, abyste ze vztahu odešla. Nenechte se paralyzovat strachem z chování vašeho partnera či reakce dětí na váš rozchod. Je v pořádku činit rozhodnutí, která jsou dobrá pro vaše fyzické a duševní zdraví. 

Mohlo by se vám líbit

Toto jsou slavní abstinenti. Které hvězdy nikdy nepijí alkohol?

Alkohol je prý metlou lidstva a některé z těchto celebrit opravdu smetl takovým způsobem, že je dnes můžeme bez výčitek zařadit do našeho listu. Jiní mu nikdy nepřišli na chuť, nebo už je zkrátka zhýralý životní styl přestal bavit...
elle.cz

Zdroje: The Recovery Village, Women's Healt, Dr. Karel Nešpor, The South Suburban Council, Very Well Mind