S ním to nejsem já. Jak kvůli němu neztratit vlastní život?

Jste rozvernou dívkou, která má stejně potrhlé přátele. Najednou před vámi ale bude stát distingovaný pán, který vás okouzlí svým intelektem, přehledem. Před takovým nemůžete přiznat, že se vám líbí trochu jednodušší humor. Že místo u dokumentů v televizi spíš relaxujete sledováním seriálů. Začnete přejímat jeho vzorce chování, abyste ho nezklamala, snažíte se mu vyrovnat. Změny vašeho chování si všimnou i přátelé, které možná ani svému partnerovi nepředstavíte, abyste se neshodila. 

Vztah na dálku: Ano či ne?

elle.cz

Když má moc nad vaším životem

Toto byla ještě ta lepší varianta. Za změnou chování a přivlastnění si vašeho „já“ může stát i manipulace ze strany partnera. Nemusí se ani jednat o člověka, který si zaslouží respekt a obdiv. Může jít právě o manipulátora, který vám časem začne dávat najevo, že vaše koníčky jsou hloupé, kamarádi také nestojí za nic, vyčte vám, co všechno neumíte, za co až příliš utrácíte. Jenže ho milujete, tak chcete pro něj být dokonalá. Zaslepena láskou si ani neuvědomujete, že za to nestojí. Nedbáte ani rad přátel, blízkých, raději je odstřihnete ze života. Nad ním začne mít kontrolu váš partner, který si s vámi bude dělat, co bude chtít.

Jak se zbavit závislosti na muži?

Určitě není špatné, když se od svého protějšku učíte, napravujete některé své nepěkné vlastnosti. Ale změnit zcela svoji osobnost? To nepřinese nic dobrého. Už jen ta ztráta přátel nebo blízkých, kteří si dovolí upozornit, že se měníte. Pokud se tak stává navíc pod kontrolou despoty, nebudete se moct poté nikomu vyplakat. Pokud toto čtete, zdá se vám to logické a napadne vás, že přece z takového vztahu musí každý utéct. Jen si ale vybavte, jak je láska ve svých počátcích silná a vy se ji snažíte ubránit stůj co stůj. I přetvářkou, která vás změní. Jaké varovné signály vás upozorní, že vztah, ve kterém se ocitáte, není komfortní?

Jste šťastná?

Všímejte si, jestli už delší dobu neděláte věci, které pro vás nejsou přirozené. Chodíte na akce, které vás nudí? Cítíte se až nepříjemně ve společnosti jeho přátel? Ignorujete tak své nitro. Podstatu. Pak je dobré položit si zásadní otázku: „Jsem šťastná?“ Vždyť to je přece cíl každého vztahu. Být v něm spokojená, mít v partnerovi oporu. Nezahazovat to, co jste doposud milovala a budovala. Včetně přátelských kontaktů. Pokud si odpovíte, že se šťastně necítíte, ani nečekejte, že se to změní. Minimálně ne, jestli si váš muž nepřipustí, že by se on měl přizpůsobit vám.  

5 varovných znamení, podle kterých poznáte sociopata

elle.cz

Vztah jako guilty pleasure

Zvláštní vlastnost nás lidí. Přitahuje nás něco, co nemáme rádi. I když nás to rozčiluje, stejně se na to díváme, zažíváme to. Například na sociálních sítích máme svá guilty pleasures. Sledujeme bizarní profily, máme z nich legraci, někdy se u nich i musíme čílit. Podobně tomu může být ve vztahu. I on se snadno stane bizarním úsekem našeho života. Která z nás, nebo našich kamarádek, nezažila partnerství, po jehož konci nechápala, jak v něm mohla tak dlouho setrvávat? I to však může být vyústěným manipulace. Pamatujte, že čím déle se sebou necháte cloumat, tím hůře se vám vystoupí z nekomfortního vztahu. Bude to dané i tím, že ztratíte schopnost rozeznat, co a jak cítíte vy a co je důsledkem přání a pokynů muže.

Jak získat zpět své „já“?

Zlaté pravidlo naučit se říkat „ne“ může být odrazovým můstkem. Nesnažte se nikomu až příliš zavděčit. Udělejte ústupky, pokud i protistrana je ochotná přistoupit ke kompromisu. Že neakceptuje vaše vlastnosti? Zamyslete se nad tím, proč vás chce měnit. Má vás snad milovat takovou, jaká jste. Opět se to zdá jako klišé, když toto ovšem vidíte napsané, snadněji si uvědomíte, co ve vztahu hledáte. Opatrně jednejte se vztahy s blízkými a přáteli, jež budujete mnoho let. Opravdu si zaslouží zatratit kvůli jednomu člověku? Klidně si i napište pro a proti. Uvědomte si, kdo pro vás chce to nejlepší. Pamatujte, že láska má většinou omezenou dobu, ale přátelství, skutečné přátelství, to vydrží po celý život. Protože i láska s tím pravým partnerem se nakonec promění v přátelství, kdy jeho pevnost neohrozí ztráta chtíče. A právě přítel nebude chtít měnit vás ani váš život.

Zdroje: Psychcentral.com, Verywellmind.com, Healthline.com