Chci to, ale nemůžu. Aneb když vaginismus ničí ženám sexuální život

Když sex bolí

Poprvé to prý bolí každou. Jenže co když to bolí i podruhé, potřetí… pokaždé? Pak už se do mysli vkrade myšlenka téměř hraničící s jistotou, že je s vaším tělem něco v nepořádku. A každý další pokus to jen zhoršuje. Obavy ze sexu rostou, každý pokus o intimní sblížení ve vás vyvolá obrovský stres a zoufalý dojem, že jako žena nestojíte za nic. Takto popisují své pocity ženy, které trpí vaginismem. Vaginismus je porucha, která se týká malého procenta většinou mladých žen. Ženy, které trpí vaginismem, bojují s křečovitým stažením poševního svalstva, které komplikuje nebo i zcela zabraňuje proniknutí penisu do pochvy. A nejen penisu. Vaginismus může ženám ztěžuje i zavádění tamponu, hygienu, lékařské vyšetření, masturbaci a samozřejmě snahu o založení rodiny. Někdy je vaginismus zaviněný psychickou příčinou, jindy k němu vede nějaký fyzický důvod, někdy se sejdou oba. Dá se ale řešit, a to gynekologickou i psychoterapeutickou léčbou, a vlastním tréninkem.

Žádný sex, lepší sex. Aneb proč spějeme k celibátu

elle.cz

Kde vaginismus vzniká?

Někdy může být vaginismus způsobený jiným zdravotním problémem, například infekcí, cystou, zjizvením tkáně, ale ve většině případů je na vině psychika. Je nutné zmínit, že si ženy vaginismus nepřivodí vědomě. Vlivem přísné výchovy, která sex tabuizuje a popisuje jako něco nečistého a opovrženíhodného nebo odstrašujících příběhů o bolestivém sexu nebo ze strachu z těhotenství, se může žena podvědomě zablokovat. Vaginismus se ale nemusí nutně týkat jen mladých žen, které se sexem začínají. I ty ženy, které se sexu oddávaly roky a neměly nikdy žádný problém, mohou začít vaginismem trpět. Na vině může být fyzický odpor k partnerovi nebo k samotnému pohlavnímu styku. Když to ve vztahu přestane fungovat, může se to projevit také na ženině těle. A do třetice může být vaginismus, také bez ohledu na roky a předchozí sexuální ne/zkušenosti, reakcí na nějakou traumatizující sexuální událost. Může jít o nevydařený první sex nebo o pokus či o dokonané znásilnění. V případě, že si žena prožije takovou negativní zkušenost spojenou se svou sexualitou a se svými genitáliemi, může si vaginismus vypěstovat jako druh obranné reakce.

Fenomén femcel: Láska a sex nejsou určeny pouze pro krásné ženy!

elle.cz

Začarovaný kruh bolesti

Pro ženy, které trpí vaginismem, je totiž sexuální styk buď úplně nemožný, nebo během něj cítí bolest. Pokud žena s vaginismem pohlavní styk má a „přežije ho“, odnese si z něj poranění na stěnách vaginy, tedy další bolest. To ji vhání do začarovaného kruhu, protože každý další styk nebo pokus o něj vede k další a větší bolesti, k většímu strachu a k dalšímu pocitu selhání. Spoléhat na to, že se to časem nějak spraví, je liché. Stejně jako obavy, že se to nikdy nezlepší. Vaginismus je ve většině případů léčitelný.

Léčit tělo i duši

Prvním krokem bývá návštěva gynekologa, který určí nebo vyloučí fyzickou příčinu vaginismu. Pokud se ukáže, že na vině bude spíše psychika, měla by kromě dohledu gynekologa docházet také na terapeutická sezení. Zároveň přichází na řadu domácí trénink. Mezi léčebné metody patří i postupné rozšiřování pochvy během masturbace. Žena si do pochvy může začít vkládat své prsty nebo co nejmenší a nejtenčí sexuální pomůcky. Speciálně pro odbourání bolestivého sexu a vaginismu slouží takzvané vaginální dilatátory. Je to sada pomůcek o různé tloušťce, která postupně pomáhá vaginu šetrně uvolňovat a roztahovat a spolu s psychoterapií ženě časem prožívat sex bez bolesti a strachu.

Sexuální novinky a trendy, které nás v roce 2024 vezmou na vrchol

elle.cz

Zdroj: Novinky.cz, lolipop.cz, mojezdravi.cz