„Dnes ne, bolí mě hlava” Aneb proč ze vztahu mizí sex

 

Podle Sigmunda Freuda se kolem sexu točí celý svět. Je nedílnou součástí vztahu stejně jako láska, vzájemný respekt a společné hodnoty. Postupem času však jeho frekvence v dlouhodobém vztahu klesá. Začíná to slovy „dnes ne, bolí mě hlava”, následuje nezájem a úplná ztráta intimity. Absence sexu však nikdy nevěstí nic dobrého...

 

Zdravá hladina chemie

Mnohé vztahy mají tendenci „zpohodlnět” – znamená to, že svou spřízněnou duši vnímáte v první řadě jako spolehlivého „kolegu”, teprve poté jako objekt touhy. Většinou to vypovídá o dokonalé partnerské harmonii, takže není vůbec třeba se kárat. To, že tvoříte dokonalý tým je skvělé, avšak to, že odsunujete sex se na druhou kolej coby nepotřebnou ratifikaci fungujícího vztahu, je horší. Je důležité si uvědomit, že pokles libida bude v dlouhodobé perspektivě přerůstat ve stále větší problém. Dříve nebo později o sex jedna či druhá strana projeví zájem, a ignorování této touhy jen vystupňuje napětí. Po letech se tak můžete probudit do velmi nepříjemné reality, která si následně vybere svou daň. Každý vztah proto potřebuje udržovat naživu zdravou hladinu chemie.  

 

Zhasnout nebo rozsvítit?

Rozdílné představy o životě, lásce i sexu mohou být častým důvodem, proč vám to neklape v posteli. Každý z nás od vztahu a intimního soužití může od partnera očekávat něco jiného. Někteří jsou nevyléčitelní romantici milující svíčky, růže a jazz, jiní naopak preferují ohnivou vášeň, při které létají kusy oděvu všude po bytě. O našich odlišnostech vypovídá i věčné dilema, zda má být během milování zhasnuto nebo rozsvíceno. Ani léta čtení populárního Bravíčka nám v dospělosti nepomohla zcela jednoznačně zjistit, po čem muži a ženy skutečně touží. Jedinou erotogenní zónou vašeho partnera, na kterou byste se proto měli soustředit, je v takovém případě hlava. Promluvte si o tom, co se vám během aktu líbilo, ale i o tom, co se naopak nesetkalo s úspěchem. Už tento vzájemný dialog může být velmi stimulující.

 

 

Mr. Mindrák

Jeho veličenstvo pan Mindrák umí coby nezvaný host pokazit jakýkoliv jinak romantický večer, ba i celý vztah. Strach z toho, že nejste dostatečně hezcí nebo jakkoliv jinak přitažliví, dokáže napáchat pěkný zmatek. Partnera ve skutečnosti můžete odmítat z důvodu, že se necítíte komfortně ve vlastním těle a bojíte se kritiky. Pamatujte si, že kvalita sexu závisí pouze na vaši vnitřní svobodě a sebejistotě – ta vzbuzuje touhu, vášeň a chtíč – bez ohledu na vaši hmotnost nebo výšku. Pan Mindrák často navštěvuje těhotné ženy nebo čerstvé matky, které nedobrovolně připraly pár kil (je to zcela normální a nemáte se za co stydět). Nenechte se zahnat vlastními myšlenkami do kouta. Pokud po vás partner touží, má k tomu důvod.  

 

Ztráta důvěry po nevěře

Nevěra je velké tabu, o kterém mnozí nechtějí mluvit. Bolí jako čert a podvedení jedinci v sobě často nedokážou najít sílu ji svému partnerovi odpustit. Obnovit ztracenou důvěru je běh na dlouhou trať. Neznamená to ale, že je s vaším milostným životem amen. Některé páry byly schopny nabrat druhý dech a zároveň vzkřísit zcela nový druh vášně, který se v jejich vztahu nikdy předtím nenacházel. Zda se bude jednat i o váš případ, bude záviset jenom na tom, kolik úsilí jste do resuscitace vztahu schopni vložit. Jedno je však jisté – chce to otevřenost, dialog a trpělivost z obou stran.  

 

Anatomie nevěry: Podvádíme, protože může(me)?

elle.cz

 

„Dnes ne, bolí mě hlava”

Chronický stres, vyčerpanost nebo úzkosti jsou jednou z nejčastějších příčin (nedobrovolné) sexuální abstinence. Ať jsou na vině děti nebo práce, myšlenky se vám v hlavě točí jako křeček v kole. Je to zkrátka moc a vy nejste schopni přeorientovat svou pozornost na partnera. Večer tak máte jediné přání – spadnout obličejem do polštáře a užít si alespoň pár hodin nerušeného spánku. Takové dny máme všichni. Když odmítnete partnera jednou, nic se nestane. Když ale toto odmítání přeroste ve zvyk, frustraci a hádkám se nevyhnete. Je proto důležité investovat do vztahu tolik času, kolik ho věnujete dětem nebo kariéře – děláte to přece i pro sebe. Zkuste si oba najít prázdné místo v kalendáři a naplánovat si romantické rande jednou týdně. Nemusíte chodit do restaurace nebo kina – stačí, když společně posedíte u večeře s vínem a necháte věcem volných průběh. Pokud máte děti, spřátelte se o něco blíže se sousedkou od vedle, hlídaní budete mít zajištěné.  

 

Nová sféra rozkoší

Pokud se vám zdá, že pořád děláte „to samé”, je čas začít experimentovat. Zeptejte se jeden druhého, zda existují nějaké nesplněné tužby ve vašem vztahu, které byste chtěli proměnit v realitu. Možností existuje spousta – od sexuálních „roleplay”, přes společné sledování erotických filmů, až po speciální hračky a erotické pomůcky či kostýmy, které mohou do vztahu vnést novou jiskru. Nebojte se popustit uzdu fantazii.

 

Mluviti zlato

Nejčastější chybou partnerů je strach ze společného dialogu. Sex je pochopitelně složité téma, ale pokud o něm nemůžete mluvit ani partnerem, tak s kým? Lidé často pociťují obavy z toho, že je partner nepochopí, bude je kritizovat nebo je odsoudí za jejich sexuální touhy. Pokud jste se však rozhodli se svým partnerem prožít dlouhé roky (či dokonce celý život), musíte k sobě být upřímní a otevření. Dialog o společných touhách vám pomůže detabuizovat i jiná vztahová témata.

 

Láska podle pravidel: co dělat, když vášeň pominula?

elle.cz