Doba ledová: co dělat, když se věnuje více svému mobilu než vám

Do baru s mobilem

Bary, kavárny a restaurace vždycky byly místy seznamování, zábavy, živých debat a vzájemné lidské interakce. Jenže jsme stále častěji svědky toho, že lidé spolu sice sedí a tráví čas, ale jsou vpití do displejů svých mobilů a navzájem se zcela ignorují. Jedinou jejich komunikací je, když si navzájem ukážou něco, co je v telefonu zaujalo. Ještě horší situaci, kterou lze také stále častěji vidět, je ta, že zatímco je jeden z páru hypnotizován svým telefonem, druhý čeká, až mu bude věnována trocha pozornosti, aby si mohli o něčem popovídat. Skutečně popovídat.

Fenomén phubbing

Tento jev se v angličtině nazývá „phubbing“ a jedná se o spojení slov „phone“ a „snubbing“, telefon a ignorování. Tedy ignorování druhého tím, že věnujeme pozornost pouze mobilnímu telefonu, počítači nebo jiným chytrým zařízením. Nejedná se samozřejmě o situaci, když máte práci a musíte se soustředit nebo vyřídit nějaký důležitý úkol, ale o situaci, kdy byste svou pozornost měli věnovat lidem po svém boku a ne elektronice.

E-nevěra: co se děje na síti, neděje se vůbec. A nebo je to jinak?

elle.cz

Jak poznat, že někdo propadl phubbingu?

  • Jen těžko se odpojuje od digitálního světa. A to i v důležitých nebo v intimních chvílích.
  • I ve společnosti blízkých lidí má potřebu neustále něco hledat na internetu a vstupovat na sociální sítě, což vede k odpojení od toho, co mu okolí říká a k zapomínání, co čem se mluvilo.
  • Cítí se nesvůj, pokud nemá přístup k mobilnímu telefonu.
  • Má potíž čelit určitým situacím tváří v tvář. Cítí se pohodlněji, když může reagovat a řešit problémy prostřednictvím mobilu, protože se jim nemusí postavit čelem.

Sociální osamělost roste

Poznáváte v tom reakce svého blízkého? Nebo snad i své? Kromě toho, že jsou všechny tyto příznaky znepokojivé samy o sobě, s sebou nesou i ten nejvíce zneklidňující důsledek: sociální úpadek. Skutečnost, že jste s partnerem v restauraci a on vám nevěnuje pozornost, nemluví s vámi, nedívá se na vás a to všechno z důvodu, že při nejbližší příležitosti popadne telefon a ponoří se do něj, je nepříjemná, dehonestující a odpudivá. Nikdo nemá rád, když tráví čas s jiným a přesto je vlastně sám. Pokud pociťujete ve společnosti druhého člověka osamělost, je to pro váš vztah ta nejhorší možná vizitka.

Fenomén cloutlighting aneb když manipulujete partnerem kvůli lajkům

elle.cz

Tohle nemám zapotřebí

Než se zvednete a beze slova odejdete (i když asi ani to by nebylo od věci udělat, aby se ten druhý konečně probral), zkuste to ještě zachránit. Ano, vy. Vašemu protějšku zřejmě nedochází, že dělá něco, co se vás dotýká. On to totiž vůbec nevnímá. Pokud sedíte vedle někoho, kdo více pozornosti než vám věnuje telefonu, ihned mu to řekněte. Položte mu svou ruku na jeho, oddalte mu telefon od obličeje a donuťte ho, aby se na vás podíval. Pak se zeptejte, jestli řeší něco, co je neokladné, protože jestli ne, dali byste přednost tomu, kdyby se věnoval spíše vám a tomu, co se snažíte vyprávět. Přiznejte, že je vám to nepříjemné, štve vás to a ponižuje. A že pokud toho nenechá, zvedáte se a odcházíte, protože ztrácet svůj čas s někým, kdo si toho nejen neváží, ale ani nevšímá, nemáte zapotřebí.

Reakce rozhoduje

Jeho reakce vám napoví, jak se zařídit. Dost pravděpodobně na vás bude vyjeveně koukat a pak se možná zastydí, protože mu to nedochází. Pokud se vám omluví a hned odloží telefon, který do konce vaší schůzky už nevezme do ruky, pravděpodobně jste vyhráli. Váš přítel nebo kamarádka si uvědomí, že vám to nedělá dobře a umíte se ozvat. Pro příště si už vždy dá pozor, aby vás neponížil a aby ani němu nebylo trapně, když ho napomínáte. Pokud nepochopí, co se mu snažíte říct a bude svoje chování považovat za naprosto v pořádku, je na vás, abyte se zamysleli, proč se s danou osobou ještě pořád vídáte.

Flirtujte,i když jste ve vztahu. Vyplatí se vám to!

elle.cz

Nastavení pravidel

Protože se většinou jedná o blízké osoby, je dobré si stanovit pravidla, za jakých bude váš společný čas probíhat. Jsou páry, které když spolu vyrazí na večeři nebo na kávu a dezert, si telefon nastaví do režimu letadla, aby je nikdo nerušil. Všímejte si toho, co s vámi ten druhý sdílí. Pozorně si zkuste naslouchat, ukažte si, že na tom, co si vzájemně říkáte, vám záleží. Leckdy si uvědomíme, že s námi druzí mluvili, ale my nemáme ponětí, co říkali, protože jsme byli zabraní do telefonu. Věci samozřejmě nežeňte do extrému. Je nutné umět rozlišit, jestli vás protějšek ve vaší přítomnosti sjíždí TikTok nebo jestli potřebuje vyřídit akutní mail. Jako ve všech jiných případech je důležitá komunikace, aby nedocházelo k nedorozuměním. Snažte se v co největší míře udržovat kontakt, intimitu, přítomnost a blízkost. Pokud to neuděláte, váš vztah se může ve svitu displeje telefonu úplně rozplynout.

5 věcí, kterým se vyhnout při sexu, pokud chcete, aby za něco stál

elle.cz

Zdroj: ELLE.com