Fexting neboli hádky po telefonu: 3 důvody, proč se jim raději vyhnout

S fextingem je to mnohem snadnější

Komunikace přes textovky se nestala jenom nedílnou součástí našich životů, ale přímo jejím hybatelem. Jejich prostřednictvím řešíme téměř všechny věci, které nám do života vstupují. Často v nich poprvé vyznáváme lásku, přiznáváme průšvihy, sdělujeme, co nás štve – a taky se přes ně hádáme. Hádkám přes zprávy neboli fighting over text se zkráceně říká fexting. A není mezi námi snad nikdo, kdo by ho ještě neabsolvoval. Fexting je totiž mnohem snazší, než se hádat z očí do očí. Většina z nás si nelibuje v konfliktech a přímý střet je pro nás nepříjemný. Schovaní za displej telefonu jsme ale odvážnější – nejen, že se do konfliktu snáze ponoříme, ale také jsme schopni říct věci, které bychom se při přímé konfrontaci říct ostýchali.

Mohlo by se vám líbit

Jeden vztah, dvě pravdy. Jak se s partnerem naučit mluvit?

Snad v každé příručce o harmonickém vztahu se dočtete, že základním kamenem je zdravá komunikace. Někdy je jí příliš, někdy naopak málo a občas je až hodně bouřlivá. Jak je to tedy správně? A existuje vůbec nějaké správně?
elle.cz

Ten tón!

Dalším nebezpečím spojeným s fextingem je „tón“ zprávy. Napsaný text nikdy neobsáhne všechny jevy, které doprovázejí běžnou komunikaci. Nevidíme, jak se náš protějšek tváří, jak gestikuluje a jaký volí tón, takže správné pochopení zprávy je odkázané pouze na naši fantazii a zkušenost. A na naši náladu, která může vnímání zprávy dost zkreslit. Když jsme naštvaní a v duchu někomu vyčítáme první poslední, naše podráždění ovlivňuje, jak porozumíme obsahu zprávy. Často dojde k nedorozumění, zpráva se vyloží jiným způsobem, než jakým byla zamýšlena a konflikt je na světě. I ty zprávy, které byly míněny úplně nevinně, se mohou v naší hlavě proměnit v útočný sarkasmus nebo ironii a odjistit rozbušku hádky.

Mohlo by se vám líbit

Hádky místo sexu? Může za to stres a rutina

Trápí vás neustálý stres? Nebojte, nejste v tom sami. Zažívají ho jak vrcholoví manažeři, tak i rodiče v domácnosti. Chronický stres má však tendenci se negativně odrážet na našich partnerských vztazích, které díky němu chřadnou. Proč se to děje a jak tomu zabránit?
elle.cz

Píšeme, co bychom neřekli

Fexting má podobné znaky jako internetový trolling nebo hate-crime. Ti, kteří se jich dopouští, se skrytí za obrazovkou cítí silní v kramflecích a ztrácejí ostych psát to, co by při osobní konfrontaci z pusy nikdy nevypustili. Stejně tak i my při fextingu snáze ztrácíme zábrany a jsme schopní svému protějšku napsat věci, které bychom se mu osobně neodvážili říct. V tom je fexting opravdu zrádný – můžeme kvůli němu napsat to, co druhého mnohem více zraní a ublíží našemu vzájemnému vztahu. Někdy dokonce tak, že už to nejde napravit.

Mohlo by se vám líbit

Vztahy, hádky, nevěry? To všechno ovlivňují naše geny

Každý z nás má ve své DNA gen, který nám pomáhá budovat vztahy - ty milostné i ty přátelské. Pokud nemáte určitou variantu tohoto genu, je možné, že vaše vztahy jsou dost pravděpodobně na bodě mrazu. A vliv může mít i na nevěru a řešení konfliktů.
elle.cz

Nějaká pozitiva?

Moc jich není, ale jedno tu přeci jenom je. Narozdíl od fyzické hádky, během které musíme reagovat okamžitě jako tenista na smeč, je při fextingu možné dát si chvíli pauzu. Během ní můžeme trochu vychladnout, rozmyslet si, kam vlastně hádku chceme vést, čeho jí chceme dosáhnout a jestli to tam vede. Ve chvíli, kdy náš emoční peak opadne, můžeme zapojit logické uvažování a zhodnotit, jestli už debata přes zprávy nezašla příliš daleko a jestli není správný čas ubrat plyn. Když zjistíme, že nás fexting zavedl tam, kde se nám už nelíbí, můžeme poměrně snadno změnit směr. Když zjemníme způsob vyjadřování, přestaneme používat vyhrocené argumenty a celkově zmírníme svou slovní palbu, můžeme z hádky lehce udělat sofistikovanou výměnu názorů a nebo ji dokonce ukončit.

Mohlo by se vám líbit

5 dobrých rad, jak dát manželství druhou šanci

Život v manželství je běh na dlouhou trať a mnohdy jednomu z páru prostě jen dojde dech, snaha nebo smysl pro humor. Než ovšem začnete vyplňovat rozvodové papíry, zkuste se zamyslet, proč vám to poslední dobou tolik skřípe. Vztah je totiž o kompromisech a občas stojí za to dát mu ještě jednu, byť poslední, šanci.
elle.cz

Zdroj: Insider.com, glamourmagazine.co.uk