Dopaminový detox: Proč by si ho měl zkusit každý z nás?

Pokud se chcete opět radovat z maličkostí a žít život tady a teď, neztrácet čas na sociálních sítích, které vám již nedávají žádnou radost a neztrácet kontrolu na svým impulzivním chováním, možná potřebujete dopaminový detox.

Dopamin, hormon štěstí

Dopamin je druh neurotransmiteru, který stojí za příjemnými pocity a hraje klíčovou roli v systému odměn. Když se vám něco podaří, zvládnete těžkou zkoušku nebo si dáte ledovou sprchu, mozek vás odmění vyplavením dopaminu. To je ten slastný pocit, který všichni známe. Hlava si ho pamatuje a chce ho prožívat znovu a znovu a pokud možno ještě intenzivněji.

Důležité je ale rozlišit zdroje dopaminu – jestli jde o tento druh dopaminu, který si opravdu zasloužíme, například po vykonání těžkého úkolu, nebo jde o takzvaný „levný” dopamin.Jako „levný” dopamin lze označit rychlé uspokojení, které najdete například ve sladkém jídle, na sociálních sítích, hraním počítačových her nebo impulzivním nakupováním na internetu. Máme pocit, že potřebujeme více a více, ale vlastně jsme z toho unavení a nedává nám to opravdovou radost. Pokud se vás něco z toho týká a chtěli byste s tím něco dělat, zkuste si dát detox.

Mohlo by se vám líbit

Jak aktivovat hormony štěstí? Pomůže vám sport, vaření i sex

Ano, hormony štěstí opravdu existují. Endorfiny tlumí bolest, dopamin nás motivuje, serotonin reguluje libido a oxytocin pomáhá ženám při porodu. Jejich zázračný efekt je tak důležitý, že je tělo vyrábí samo. Pokud se vám jich však nedostává, můžete jejich produkci podpořit jednoduchými aktivitami – třeba poslechem hudby, spánkem nebo mazlením s čtyřnohým (a klidně i dvounohým) kamarádem.
elle.cz

Dejte si detox

Neznáme to, že byste snad potlačili produkci dopaminu úplně. To je nemožné a omezovalo by to činnosti, které jsou přirozeně pro duševní zdraví potřeba, jako je poslech oblíbené hudby nebo sport. Jde o detox právě toho rychlého uspokojení, které nacházíte na sociálních sítích, hráním videoher nebo nakupováním. Doporučuje se zkusit 3 dny bez sociálních sítí, telefonu, počítače, videoher a dalších slastí, ať už jsou pro vás tohoto typu jakékoliv. Uvidíte, že první ráno vám to bude všechno hrozně chybět, ale ucítíte ten pořádek v hlavě. Nebude na vás působit tisíce vjemů a můžete se soustředit jen na to, co je teď a tady. Časté uvolňování dopaminu může vést k narušení spánkových vzorců, což má negativní vliv na vaši energii a výkon během dne. S omezením stimulace dopaminu se regulují naše spánkové vzorce a vede to k lepšímu spánku.Další pozitivum, které můžete pozorovat je, že se budete lépe soustředit a tím se zvýší i vaše produktivita. Takže girl boss, vítej zpátky, ať chcete nebo ne.

Mohlo by se vám líbit

Čtyři návyky, které vám zaručí pocit štěstí

Po klíči ke štěstí se pídí už celé generace lidstva. Někdo ho spatřuje v jednoduchosti – nic nevlastnit a jen prostě být. Jiný vidí štěstí v tom, co si může dovolit koupit za peníze. Ať už jsou to krásné předměty nebo plnění cestovatelských snů. My pro vás máme tip na prosté čtyři návyky, které stačí k tomu, abyste se přiblížili pocitu štěstí. Jsou zadarmo a přístupné každému. Enjoy!
elle.cz

Dejte přednost pomalému dopaminu

Proč dát tedy z dlouhodobého hlediska přednost pomalému dopaminu? Benefitů je hned několik. Pocit spokojenosti ve vás zůstane mnohem déle. Hladina dopaminu také nebude lítat nahoru a dolů, nebudete tedy mít výkyvy. Budete celkově vyrovnanější a skvělým benefitem je také to, že si budete budovat zdravé návyky.

Nemusí být pro každého

I když to může znít skvěle, dopaminový detox není pro všechny. Není například vhodný pro lidi s určitými duševními onemocněními, jako jsou deprese nebo úzkosti. Pokud trpíte nějakým onemocněním, nezapomeňte všechny změny, které plánujete, konzultovat s odborníkem.

Mohlo by se vám líbit

7 typů odpočinku: Najděte rovnováhu ve své relaxaci

Když nás souží únava a vyčerpání, je spánek náplastí, do které vkládáme naději, a jíž se bolístku snažíme zalepit. Důležitost a prvenství ve škále odpočinku mu nelze odepřít. Zároveň ovšem nemůžeme přehlédnout další formy odpočinku, které bychom všichni měli regulérně praktikovat, a které přebírají kormidlo tam, kde spánek nestačí.
elle.cz

Zdroj: Healthline, ELLE.com