Jarní boost: Jak si vybudovat silnou imunitu a udržet si zdraví?

S pomalu přicházejícím jarem trávíme opět více a více času venku. Počasí je ale stále nevyzpytatelné a mnohé z nás nemine jarní nachlazení a nemoci spojené s prochladnutím. Kromě toho, že budeme na pár týdnů více vrstvit své oblečení, můžeme však chránit své tělo i zevnitř pomocí základních potravin a suplementů, které podpoří naši imunitu.

Rybí olej

Rybí olej, i když pro mnohé z nás traumatizující vzpomínka, má nevyčíslitelné zdravotní benefity. Je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, které mají protizánětlivé účinky a pomáhají tělu bojovat proti infekcím. Dobrou zprávou je, že rybí olej nyní můžeme brát v kapkách nebo ho pravidelně zařazovat do jídelníčku například v podobě lososa či tuňáka. K dostání jsou také veganské alternativy.

Listová zeleň

Listová zeleň je bohatý zdroj vitamínu C, vitamínu E a betakarotenu, které jsou klíčové pro podporu zdravého imunitního systému. Obsahuje také železo, které je nezbytné pro tvorbu zdravých červených krvinek, které pomáhají přenášet kyslík do všech částí těla.

Jak střeva ovlivňují naše duševní zdraví? Seznamte se s mikrobiomem, naším druhým mozkem

elle.cz

Potraviny bohaté na vitamín C

Potraviny bohaté na vitamín C jsou všem známé, nejčastěji si představíme zřejmě citrusy, ale pokud hledáte opravdovou vitamínovou bombu, zkuste například rakytník, jehož obsah vitamínu C je až 50x vyšší, než třeba u pomerančů. Vitamín C podporuje tvorbu bílých krvinek, které bojují proti infekcím.

Zinek

Zinek je minerál, který podporuje imunitní systém. Pomáhá tělu vytvářet bílé krvinky a je také důležitý pro růst a opravu tkání v těle. Dobrými zdroji zinku jsou maso, mořské plody, ořechy a různá semena.

Probiotika

Probiotika jsou momentálně v rámci zdravého životního stylu velkým tématem. Jedná se o živé bakterie, které žijí v trávicím traktu a pomáhají udržovat zdravou rovnováhu bakterií v těle. Probiotika pomáhají posílit imunitní systém tím, že bojují proti choroboplodným mikroorganismům, které mohou být příčinou různých infekcí. Dobrými zdroji probiotik jsou jogurty, kefíry, kysané zelí, kimchi nebo třeba tempeh.

Vaše perfektní fitness rutina: jaký typ pohybu zařadit a proč?

elle.cz

Zdroj: lifespan.org, ELLE.com

Zdroj fotografie: Getty Images