5 pravidel každodenní motivace

 

1. Nečekejte na pochvalu

Mnoho lidí žije v tichém očekávání pozitivní zpětné vazby nebo pochvaly od nadřízeného či kolegů, která je ubezpečí v tom, že svou práci dělají dobře, pochválí je, nebo je začnou za jejich výkony obdivovat. Pozitivní hodnocení od našeho okolí tak slouží jako pomyslný pohon pro dobrou práci. Byť pozitivní hodnocení je v práci důležité, je chybou jej očekávat za každý náš krok. Čím více budeme toužit po neustálém proudu pozitivních reakcí ostatních, tím křehčí bude naše sebevědomí. Tuto reakci v nás nepochybně zakódovaly sociální sítě – budují naše sebevědomí na množství 'lajků' a komentářů od známých i neznámých jedinců. Naučte se nacházet satisfakci z vlastní dobře odvedené práce, do které budete vždy vkládat maximum úsilí pro vlastní dobrý pocit.  

2. Oprostěte se od minulosti

Máte rádi ten pocit, který přichází po jarním úklidu? Jako byste se zbavili poloviny své (duševní) váhy, a začali psát příběh na úplně novém, čistém listu. Chyby minulosti, stará traumata a nezahojené rány jsou těmi nejhoršími břemeny, která sabotují vaši duševní rovnováhu. Ty se podvědomě ozývají ve vašich každodenních reakcích coby mrzutost, zatrpklost nebo závist. Právě to vám brání se svobodně nadechnout a soustředit se na vlastní progres do budoucna. Zapátrejte proto po tom, jaké účty z minulosti jste zanechali nevyřešené. Sepište je na papír a postupně je analyzujte. Mějte na paměti, že čím upřímnější sami k sobě budete, tím jednodušší pro vás bude řešit i aktuální problémy.  

 

Self love – 3 rady zralých žen

elle.cz

 

3. Stanovte si konkrétní cíle

Tento krok možná zní banálně, ale ve skutečnosti je velmi důležitý. Jak můžete zaznamenávat a oslavovat své dosavadní úspěchy, když nemáte stanovené jasné cíle? Je to jako účastnit se maratonu, který nemá cílovou čáru. Je proto potřeba sepsat si jakousi životní mapu, která vás bude na vaší cestě za úspěchem navigovat. Neměli byste si hned na začátku klást příliš velké cíle, které jsou nerealistické a zároveň vágní, jako například "stát se miliardářem do 45 let" nebo "být slavnou celebritou". Začněte od toho nejmenšího. Stanovte si, že ráno ustelete postel. Už tento malý krok, který bezpochyby splníte, vám dodá dobrý pocit ze sebe sama, a posune vás k dalšímu kroku. Stejný princip funguje i dlouhodobě. Pokud již víte, co chcete v životě dělat, nastavte si cíl, k němuž povede řada malých kroků. Ty by měly být jak splnitelné, tak zároveň dostatečně složité na to, abyste při jejich dosahování museli vynaložit i nějaké to úsilí. Jen tak dokážete konkrétně zaznamenat svůj úspěch, což vás bude motivovat jít dál.  

4. Myslete pozitivně

Na světě je přes 7 miliard lidí, takže je velká pravděpodobnost, že bude někdo v něčem lepší než vy. To ve vás může vyvolávat různé reakce – mnohdy i závist, zahořklost nebo zlobu. Je také velmi ošemetné srovnávat se s lidmi, které neznáte, a o jejichž soukromém životě toho víte pramálo. Když se porovnáváte se světovou celebritou, která byla schopna ve svých třiceti letech vybudovat vlastní business od nuly, nemáte možnost vidět odvrácenou stranu mince – například psychické problémy, závislosti nebo neúspěšná manželství. Můžete se však porovnávat s tím, kým jste vy byli včera. Znamená to, že pokud dnes uděláte miniaturní krok ke zlepšení svého já, nabere tato proměna domino efekt. Analyzujte si sami pro sebe to, v čem se chcete zlepšit – například snížit svou prokrastinaci, nebo více cvičit. Pokud dnes uděláte první (malý) krok, zítra se budete mít rozhodně od čeho odrazit.  

 

5. Převezměte odpovědnost za svůj život

Milujte sami sebe, a chovejte se sami k sobě jako k někomu, na kom vám záleží. Pochopte a odpusťte rodičům traumata z dětství a přijměte osobní chyby, kterých jste se dopustili v minulých vztazích. Nemá smysl vinit své okolí za podmínky, ve kterých jste vyrůstali, nebo ve kterých se nacházíte teď, a očekávat, že je ostatní napraví za vás. Přestaňte čekat na prince, který vás zachrání nebo na kamaráda, který vám pomůže se vzchopit a vyřešit vaše problémy. Je to jen na vás. Je důležité si uvědomit, že jste dospělý jedinec, který je schopný realizovat vše, co si usmyslí – stačí vám jen odhodlání a píle.  

 

Očistěte si (nejen) karmu před vstupem do nového roku

elle.cz