Očistěte si (nejen) karmu před vstupem do nového roku

 

DETOX FYZICKÉHO PROSTORU

Nepořádek v domě 

Prvním a nejjednodušším krokem je projít všechny věci doma a vyhodit vše nepotřebné, nepoužívané, ba i to, co prohlubuje staré rány. Pryč se všemi pohlednicemi od vašich bývalých, kusy oblečení, které jste na sobě již leta neměli, či magnetů z dovolených (na kterých si ani nepamatujete, že jste byli). Projděte si lékárničku, skříně kuchyně i kosmetiku, a zbavte se všeho, co je už dávno po expiraci. Nelítostně!  

 

via GIPHY

 

Čištění telefonu, počítače, e-mailu

Smažte si nepotřebné kontakty (telefonní číslo spolužačky, kterou jste neviděli od základky), zbytečné aplikace, duplicitní fotografie, nepodstatné poznámky. Odhlaste se od newsletterů, odběratelských skupin a sociálních účtů, které vás zahlcují spamem a nepotřebnými informacemi.  

 

via GIPHY

 

Dokončete vše, co jste začali

Napište si seznam věcí, které jste letos začali dělat, ale nedokončili. Nedočetli jste knihu, nezašili díru na kabátu nebo nerealizovali nějaký nápad... A sami se rozhodněte, které úkoly ještě chcete splnit a kterých se hned vzdáte. K úkolům, které hodláte splnit, si zapište konkrétní datum jejich dokončení, a snažte se tento deadline splnit, aby z vás již nečerpali přebytečnou energii déle, než je třeba.  

 

via GIPHY

 

Vrácení dluhů

Vzpomeňte si, co komu dlužíte: půjčili jste si knihu od kamaráda, šaty od sestry, či nestihli vzít mámu na slibovaný oběd. Hypotéku pochopitelně asi do konce roku jen tak nezaplatíte, ale je důležité začít od malých věcí, a postupně se přesouvat k těm komplexnějším.  

 

via GIPHY

 

(Mentální) čištění prostředí

Pokud jsou ve vašem okolí známí, s nimiž je pro vás složité komunikovat – táhnou vás dolů či neustále kritizují bez konstruktivních rad či pomoci, pak je na čase se s nimi přátelsky rozloučit. Pokud není možné úplně přerušit spojení, omezte alespoň komunikaci a snažte se vaše interakce redukovat. 

 

via GIPHY

 

DETOX DUŠEVNÍHO PROSTORU

Opuštění negativních emocí, připoutaností, křivd 

K tomuto kroku se výborně hodí nácvik tzv. „volného psaní“ (freewriting). Vezmete si papír a zapište si všechny své myšlenky a pocity k otázce, situaci nebo osobě ve volné formě. Chcete-li se zbavit zášti či vnitřně ukončit bolestivý vztah, můžete napsat dopis adresovaný osobě, se kterou jsou tyto nepříjemné pocity spojeny, a v textu jí/mu poděkovat, požádat o odpuštění, rozloučit se a nechat jít. Tento dopis nemusíte posílat, můžete jej vyhodit nebo spálit. Hlavním účelem je umožnit vám dostat ze sebe pocity, které jste dlouho zadržovali uvnitř. Pokud jste však prošli vážným traumatickým zážitkem, samotné písemné praktiky nestačí, a má smysl absolvovat pár sezení od dobrého terapeuta (nestyďte se za to, protože i terapeuti mají svého terapeuta).  

 

via GIPHY

 

Osvobození od závazků

„Měla bych být dobrou matkou, ideální manželkou, příkladnou hostitelkou, efektivní zaměstnankyní“ - bezmyšlenkovitě si ukládáme nejrůznější povinnosti a sami tím trpíme. Ale stojí za to převést bytí do formy vědomé volby, protože nás přestávají tlačit a omezovat. Zapište si všechny fráze, které si říkáte, a které začínají slovy „musím / nesmím“. Přepište je tak, aby každý výrok odrážel vaši vlastní volbu. Například „Musím dobře komunikovat s tchyní“, nahraďte větou „Rozhodla jsem se dobře komunikovat s tchyní, protože jsou pro mě důležité vztahy a emoční klima v mé rodině“. Pokud pro vás závazek nemá žádnou hodnotu, klidně se ho vzdejte.

 

via GIPHY

 

Při vstupu do nového roku se tak zkuste zcela zbavit veškerého fyzického i duševního odpadu, který vás táhne zpět, a znemožňuje posunout se do nové kapitoly vašeho života. Pokuste se splnit všechny výše zmíněné body, které vám pomohou docílit pocitu svobody a nového začátku.

 

via GIPHY

5 fází vztahu, kterými procházejí jen silné páry

elle.cz