Jak vyčistit bílé boty, aby byly opět zářivé?

Kdo z nás to někdy nezažil. Kráčíte si v zářivých bílých teniskách a nejednou kolem vás projede auto, ohodí vás jedinou louží v okolí pěti kilometrů a vy máte po náladě. Někdy se stačí projet metrem nebo projít polní cestou a sen o zářivých botách je opět tatam. Nyní je však čas na změnu! S těmito radami vám tenisky vydrží v perfektním stavu déle než obvykle. A kdo nevěří, ať to zkusí.

Jak vyčistit kožené boty

Kůže je velmi odolný, ale také kvalitní materiál, do kterého rády investujeme. A proto bychom měli investovat i do správné péče o ni. Na trhu existuje spousta přípravků včetně speciálního mléka, které se vpije do přírodních materiálů. Pokud něco podobného při ruce právě nemáte, vyzkoušejte zředěný ocet, bělící prostředek na prádlo nebo šampon na vlasy. Čištění provádějte kartáčem na boty, ale my doporučujeme si s ním trošku víc vyhrát a vyzkoušet kartáček na zuby. Na závěr boty ošetřete balzámem nebo krémem a nechte působit a vyschnout minimálně přes noc.

Správná péče o látkové tenisky

Nejprve sundejte z bot tkaničky a namočte je do roztoku vody s jedlou sodou nebo mýdlem. Jemně a krouživými pohyby vyčistíme povrch bot stejnou směsí, na pomoc si opět můžete vzít již zmíněný kartáček na zuby. Pěnu nechte několik minut působit a poté smyjte vlažnou vodou. Základem je opět nechat boty dlouho vyschnout.

A co tkaničky, stélka a podrážka?

Při údržbě bot nesmíme zapomínat ani na tkaničky nebo podrážky obuvi. Ty opět vydrhneme, případně namočíme do roztoku mýdla s vodou, pokud jsou hodně špinavé, lze využít i kouzelných účinků jedlé sody.Stélka boty jde v téměř všech případech vyndat, takže ji můžete vyprat v ruce nebo nechat chvíli odmočit.

Jak často boty čistit?

Zde asi záleží na tom, jak často je nosíte, případně kam. Ničemu neuškodí, když se o své boty budete starat každý den, ve chvíli, kdy je vyzujete a uklidíte do botníku. Pro tyto účely vám perfektně poslouží například dětské vlhčené ubrousky, které jsou šetrné ke všem materiálům a poradí si s jakoukoliv špínou. Jejich menší balení doporučujeme mít v kabelce vždy s sebou.

Lze tenisky vyprat v pračce?

I když se jedná o velmi pohodlné a rychlé řešení, nedoporučuje se. Zvlášť týká-li se to dražších, kvalitnějších nebo sportovních bot. Vysoká teplota i rychlý pohyb můžou způsobit ztrátu lepidla, případně loga. Navíc může takové praní bot zničit i vaši pračku. Zkrátka nešetrné pro všechny strany a za to nám těch pár ušetřených minut přece nestojí.

Uskladnění a pravidelná péče

Kam své oblíbené a krásně čisté boty ukládat? Nejlépe do vzdušné skřínky, nebo látkových obalů, které botu ochrání. Vystavené lodičky sice vypadají krásně, ale také se na ně práší a mohou se vyšisovat. Dobré také je si pořídit napínáky, které budou skvěle držet tvar bot a dokáží ledacos vyspravit sami o sobě. Generální úklid všech párů doporučujeme dělat každou sezonu, ale s péčí o boty je to jako s tou o pleť nebo o zuby. Nikdy jí zkrátka není dost.

ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. (Akce platí pouze pro ČR.)