Český lev završil úspěšný rok českého filmu

Módní molo v červené

Jak už je zvykem, Český lev dostává do popředí kromě filmových talentů také tuzemské módní návrháře a návrhářky, jejichž díla celebrity vystavují na červeném koberci. Několik dam českého filmu vyneslo róby od Zuzany Kubíčkové, včetně dvou nominantek na cenu za nejlepší herečku v hlavní roli. Eliška Křenková, tvář snímku Úsvit, oblékla černé šaty z hedvábného taftu s mašlí, a Jana Plodková na sobě měla šaty ze saténové organzy s 3D aplikacemi květů. V modelu od Borise Krále se před kamerami ukázala Elizaveta Maximová. Výherce nejlepší mužské vedlejší role za svůj výkon v seriálu Volha, Tomáš Jeřábek, se svěřil do rukou Zalanda stejně jako Aňa Geislerová. Prostor zazářit dostaly i šperky od avantgardního klenotníka Zdeňka Vacka, jež zvolila například Simona Peková, která včera večer zazářila společně s nimi.

Mohlo by se vám líbit

ELLE Movie List: Seznamte se s filmy nominovanými na Českého lva

Blíží se svátek české kinematografie – 31. ročník předávání ocenění Český lev. Česká filmová a televizní akademie již rozhodla, které snímky se budou účastnit klání, jež vyvrcholí 9. března v pražském Rudolfínu. Soutěžit bude celkem 26 titulů a my jsme pro vás vybrali ty, které napříč devatenácti kategoriemi zabodovaly zatím nejvíce. Připravte se na Českého lva a přidejte si tyto snímky na svůj movie list!
elle.cz

Kdo si odnesl Českého lva?

Co do počtu nominací suverénně vedlo historické drama Tomáše Mašína Bratři, které jich mělo na kontě dokonce patnáct. Tvůrci filmu ovšem museli na svůj čas trpělivě čekat celý večer, neboť se jim podařilo proměnit pouze jednu z nich, tu nejprestižnější – celovečerní hraný film. Tomáš Mašín měl na svědomí ještě jeden nominovaný film, Němá tajemství, který obdržel ceny dvě – za scénář a nejlepší herečku ve vedlejší roli Milenu Steinmasslovou. Jako nadmíru úspěšný mohou sobotní večer označit tvůrci seriálu Volha, kteří si ze šesti nominací nesou domů sošek pět. Akademie ocenila dobovou minisérii za masky a kostýmy a oslavoval i Kryštof Hádek, který si zahrál hlavního egocentrického antihrdinu Standu Pekárka. Českého lva za nejlepší herečku v hlavní roli si odnesla Simona Peková za svůj výkon v home invasion hororu Přišla v noci, která svým autentickým proslovem a stand-upovým duchem rozsvítila prostory Rudolfina. Těmi několik minut předtím zazněl hlas režie, který dost nediskrétně přerušil projev režisérky Darii Kashcheeva, vítězky ceny Magnesia za studentský film Electra. Daria věnovala svůj čas na pódiu vyzdvihnutí nesnadné pozice pracujících matek v kreativních odvětvích, zřejmě ale byla podle režie u mikrofonu příliš dlouho. Reakce diváků na sociálních sítích na sebe nenechaly dlouho čekat, a byly jak pozitivního, tak negativního rázu. Několik vítězství si připsalo sci-fi Bod obnovy, naopak dobovému dramatu Úsvit, který se pyšnil dvanácti nominacemi, se nepodařilo proměnit jedinou z nich a jeho tvůrci tak odcházeli domů s prázdnou. Polská režisérka Agnieszka Holland byla oceněna v kategorii mimořádného audiovizuálního počinu za dokument Hranice a sošku za mimořádný přínos kinematografii obdržel kameraman Vladimír Smutný.

Mohlo by se vám líbit

Které filmy budou nominovány na Oscary 2024? Zhlédněte je teď

Nový rok znamená pro filmové fanoušky jediné: Oscaři jsou za rohem. Ačkoli nominace budou oficiálně zveřejněny až 23. ledna, mezi kritiky se už šíří dohady, jaké snímky by mohly letos zabodovat. Jak se dalo předpokládat, nejprestižnější filmový event se ponese ve stejném duchu jako letošní léto a Barbie i Oppenheimer se pravděpodobně umístí mezi nominacemi v téměř každé kategorii. Nicméně neméně úspěšné budou i filmy, které jsme viděli na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Nebo dokonce i filmy, které do kin ještě vůbec nedorazily.
elle.cz

Výherci Českého lva v jednotlivých kategoriích

Nejlepší celovečerní hraný film

Bratři – producent Petr Bílek

Nejlepší dokumentární film

Všechno dobře dopadne – režie Miroslav Janek – producent Jan Macola

Nejlepší režie

Přišla v noci – Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar

Nejlepší herečka v hlavní roli

Přišla v noci – Simona Peková

Nejlepší herec v hlavní roli

Volha – Kryštof Hádek

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Němá tajemství – Milena Steinmasslová

Nejlepší herec ve vedlejší roli

Volha – Tomáš Jeřábek

Nejlepší scénář

Němá tajemství – Alice Nellis

Nejlepší kamera

Bod obnovy – Filip Marek

Nejlepší střih

Bod obnovy – Jarosław Kamiński

Nejlepší zvuk

Bod obnovy – Lukáš Ujčík, Samuel Jurkovič, Jan Šulcek

Nejlepší hudba

Tancuj Matyldo – Michal Pavlíček

Nejlepší scénografie

Bod obnovy – Ondřej Lipenský

Nejlepší kostýmy

Volha – Vladimíra Pachl Fomínová

Nejlepší masky

Volha – Martin Valeš, Jana Bílková, Martin Větrovec

Nejlepší televizní film nebo minisérie

Matematika zločinu – hlavní tvůrce Peter Bebjak – hlavní producenti Iva K. Jestřábová, Rastislav Šesták, Peter Bebjak

Nejlepší televizní seriál

Volha – hlavní tvůrce Jan Pachl – hlavní producent Josef Viewegh

Nejlepší animovaný film

Tonda, Slávka a kouzelné světlo – režie, výtvarník Filip Pošivač – producenti Jakub Viktorín, Pavla Janoušková Kubečková

Nejlepší krátký film

Atestace – režie Jan Hecht – producent Marek Dusil

Cena Magnesia za nejlepší studentský film – nestatutární cena

Electra – režie Daria Kashcheeva

Co oblékly dámy českého filmu na slavnostní předávání Českých lvů?
Mohlo by se vám líbit

Zklamaný Gosling a Barbie paradox. Známe filmy nominované na Oscary

Rok 2023 byl z kinematografického hlediska vydatný a napětí před letošním ročníkem Oscarů to jen potvrzuje. Filmoví fanoušci i lidé z branže netrpělivě čekali na oznámení, kdo získá kýžené nominace. Dočkali se. Které filmy se letos utkají v Oscarovém klání?
elle.cz